logo

دوخبر کارگری

چهار شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۶ فوريه ۲۰۲۰

ادامه اعتراضات کارگران راه آهن نسبت به عدم بکارگیری اقدامات لازم جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا از طرف شرکت های پیمانکاری

کارگران راه آهن:«ما از مسافران خواستار هستیم از خدمات قطار استفاده نکنند بدلیل اینکه بیمار خواهند شد»

روز چهارشنبه 7 اسفند،جمعی از کارگران راه آهن با انتشار نامه ای درشبکه های اجتماعی اعتراضشان را نسبت به عدم بکارگیری اقدامات لازم جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا از طرف شرکت های پیمانکاری تراورس ،فلق قم، گسترش آهن راه ، جوش گستر و ریل صنعت کاران وبخطر افتادن جان کارگران ومسافران رسانه ای کردند.

بخش هایی ازاین نامه بقرار زیراست:

متاسفانه هیچ کدام از شرکت های راه آهن برای سلامتی و گسترش پیدا نکردن بیماری کرونا به کارگران ماسک و ژل ضدعفونی ندادند و این باعث نگرانی ما همه شده .

با اینکه شرکتهای راه آهن سود بسیار زیادی از راه آهن می برند ولی حاضر نیستند برای سلامتی کارگران راه آهن یک ریال خرج کنند و ما نسبت به عمل کرد این شرکت ها اعتراض داریم متاسفانه بدلیل اینکه قانون جنگل در شرکت های راه آهن تراورس ، فلق قم ،گسترش آهن راه ، جوش گستر و ریل صنعت کاران حکمفرما است و با قابلیت های دزدی از کارگران از سمت مدیران شرکت ها.

همچنین قطارهای مسافرتی هیچ ضد عفونی نشده است و ما از مسافران خواستار هستیم از خدمات قطار استفاده نکنند بدلیل اینکه بیمار خواهند شد .

کارگران که هم اکنون حقوق ناچیزی می گیرند و در زمان مشخص شده هم حقوق نمی گیرند قادر به خرید ماسک و ژل ضد عفونی نیستند.

با اینکه دو نامه به راه آهن در خصوص مسایل کرونا زده شده متاسفانه هیچ واکنشی به همراه نداشته است.

*بازی مدیران شرکت های نفت و گاز با جان کارگران واهالی عسلویه، جم و کنگان

عسلویه، جم و کنگان سه نقطه اصلی تجمع نیروی کار کشور است و بیش از 50 درصد درآمد کشور هم از اینجا تامین می شود. اگر فقط و فقط یک مورد بیماری کرونا در این منطقه ثبت شود می تواند به فاجعه ملی و اقتصادی تبدیل شود.

به گزارش 7 اسفند یک منبع خبری محلی،ویروس کرونا بخش زیادی از کشور را فراگرفته است.

با توجه به اینکه معمولا در فضاهای تجمع عمومی احتمال شیوع بیماری به مراتب بیشتر است استانداری بوشهر با پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی اقدام به تعطیلی مدارس، دانشگاه ها، مهدکودک ها، عروسی ها و … کرده است.

در همین راستا، دستگاه های ثبت اثر انگشت در ادارات و شرکت ها برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا غیر فعال شده اما همچنان برخی شرکت های نفت و گاز در عسلویه و جنوب استان، حاضر به خاموش کردن این دستگاه ها و کاهش ریسک شیوع کرونا نیستند!

جنوب استان بوشهر، محل تجمع نیروهای کارگری است و بسیاری از کارکنان اقماری به صورت مستمر از اقصی نقاط کشور به عسلویه سرازیر می شوند و این خود، خطر شیوع ویروس کرونا را افزایش می دهد.

با توجه به امکانات و ظرفیت های کشور برای مقابله با کرونا، بعید است که اقدامات موثر و قاطعی برای کاهش خطر شیوع ویروس در شرکت های منطقه انجام شده باشد و همین که مدام خبر می رسد که برخی شرکت ها به بهانه های مختلف حتی حاضر به حذف موقت دستگاه های ثبت اثر انگشت نیستند نشان می دهد انسجام جدی برای پیشگیری از این بیماری در مجموعه نفت و گاز نیست یا شاید برای مدیران نفت و گاز، جان کارگران و خانواده های شان، اهمیت چندانی ندارد!

عسلویه، جم و کنگان سه نقطه اصلی تجمع نیروی کار کشور است و بیش از 50 درصد درآمد کشور هم از اینجا تامین می شود. اگر فقط و فقط یک مورد بیماری کرونا در این منطقه ثبت شود می تواند به فاجعه ملی و اقتصادی تبدیل شود.

به نظر می رسد مدیران نفت و گاز منطقه با وجود شیوع گسترده این بیماری، چندان درک درستی از تبعات ورود کرونا به منطقه ندارند و مسئولان محلی به ویژه در عسلویه هم توان لازم برای الزام شرکت ها به رعایت دستورالعمل های بهداشتی ندارند.

لازم است تا دیر نشده جلوی رفتارهای سلیقه ای در شرکت ها گرفته شود تا شاهد لجبازی های کودکانه برخی مدیران شرکت ها و بازی با جان کارگران و مردم نباشیم.

ناصر پاریس

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد