logo

اتحادیه اروپا با «معامله قرن» ترامپ مخالف است

سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۴ فوريه ۲۰۲۰دویچه‌.له: اتحادیه اروپا طرح ترامپ برای حل مناقشه میان اسرائیل و فلسطینیان را مغایر توافق‌های بین‌المللی می‌داند. اسرائیل از موضع اتحادیه به‌شدت انتقاد کرد.

جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن (چهارم فوریه) پس از بازگشت از ایران موضع اتحادیه در قبال "معامله قرن" ترامپ را اعلام کرد.

بورل گفت، اتحادیه اروپا معتقد است که طرح ترامپ با توافق‌های بین‌المللی در زمینه مناقشه میان فلسطینیان و اسرائیل هم‌خوانی ندارد.

او تصریح کرد که اتحادیه از راه حل دو کشور در مرزهای سال ۱۹۶۷ و "تقسیم عادلانه" سرزمین میان دو طرف حمایت می‌کند.

اتحادیه اروپا خواهان ایجاد یک کشور مستقل و دموکراتیک فلسطین در کنار اسرائیل است، به این شرط که هر دو کشور یکدیگر را به‌رسمیت بشناسند تا ساکنان آنها بتوانند در کنار هم و در صلح و امنیت زندگی کنند.

بورل تاکید کرد که این امر مستلزم مذاکره مستقیم بین دو طرف است.

انتقاد اسرائیل

ساعاتی پس از اظهارات بورل، دولت اسرائیل از موضع اتحادیه اروپا به‌شدت انتقاد کرد. خبرگزاری فرانسه نوشت، دولت اسرائیل معتقد است که هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا "با زبان تهدید" در باره این کشور سخن گفته است.

لیور هایات، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل، اظهارات بورل را "تاسف‌برانگیز" و "غیرعادی" خواند. او به‌ویژه بر این نکته تاکید ورزید که موضع‌گیری نماینده اتحادیه اروپا پس از پایان سفرش به ایران صورت گرفته است.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز هشتم بهمن طرحی را ارائه داد که به گفته او"راه حل واقع‌گرایانه ایجاد دو کشور مستقل" را در نظر گرفته است. این طرح، اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت اسرائیل به‌رسمیت می‌شناسد و برای کشور فلسطینی پایتختی در شرق اورشلیم در نظر گرفته است.

بر اساس طرح ترامپ، دره اردن و شهرک‌های کرانه باختری رود اردن بخشی از کشور اسرائیل خواهند بود.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد