logo

اتحادیه اروپا از ایران خواست تا بیش از این برجام را نقض نکند

يکشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۷ ژوييه ۲۰۱۹بی بی سی: در واکنش به اعلام ایران مبنی بر بالا بردن سطح غنی سازی اورانیوم که جمهوری اسلامی آن را "کاهش تعهدات ایران در قالب برجام" دانسته است، نهادها و مقامات بین‌المللی نسبت به این تصمیم ایران واکنش نشان دادند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در واکنش به این تحول فقط گفت: "ایران بهتر است مراقب باشد."

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هم در توییتی گفت: "تازه ترین تلاش ایران برای توسعه برنامه هسته ای به انزوا و تحریم های بیشتر منجر خواهد شد."

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در واکنشی که برای بی‌بی‌سی فرستاده اعلام کرده است که از تصمیم ایران برای نقض برجام آگاه است. در این پاسخ آمده است که بازرسان این آژانس در ایران به کار نظارتشان بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران ادامه می‌دهند و "به محض اینکه تحولات اخیر را تایید کنند، این موضوع را به مرکز گزارش خواهند کرد."

ایران امروز یکشنبه (۷ ژوئیه/۱۶ تیر) اعلام کرد که با زیر پا گذاشتن یکی از تعهداتش در برجام، از این پس سطح غنی‌سازی اورانیوم را افزایش خواهد داد. ایران می‌گوید در اعتراض به نقض برجام توسط آمریکا و تحریم‌های شدید علیه تهران دست به این اقدام زده است.

واکنش اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی شدید از افزایش غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران از این کشور خواست تا بیش از این توافق برجام را نقض نکند.

این اتحادیه همچنین از تهران خواست که هر چه سریعتر از نقض برجام دست بکشد و سطح غنی‌سازی اورانیوم را به مقداری که در برجام تعیین شده کاهش دهد.

پیشتر نیز سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در واکنش به اقدام ایران در کاهش تعهدات خود در برجام گفته بود که لندن به توافق هسته‌ای کاملا متعهد است اما افزوده است که تهران باید بلافاصله همه اقداماتی را که در تضاد با تعهداتش در برجام است، متوقف کند.

آلمان هم مانند دو متحد دیگر اروپایی‌اش (بریتانیا و فرانسه) به نقض برجام توسط ایران واکنش منفی نشان داد و از مقام‌های ایرانی خواست تا هر چه سریعتر، سطح غنی‌سازی اورانیوم را به میزانی که در برجام آمده، کاهش دهند.

به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت که کشورش از تصمیمات اخیر تهران بسیار نگران است و خواستار اجرای کامل برجام است.

این مقام آلمانی افزود که این کشور در حال مذاکره با بریتانیا و فرانسه است تا درباره گام بعدی کشورهای اروپایی در قبال تهران تصمیم‌گیری کنند.

در همین رابطه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، نیز تصمیم ایران برای زیرپا گذاشتن تعهداتش در برجام و افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم محکوم کرد.

به گزارش رویترز یکی از مقام‌‌های کاخ الیزه گفت که آقای مکرون، اقدام ایران را "نقض" برجام خوانده است.

شب گذشته آقای مکرون تماس تلفنی یک ساعته‌ای را با حسن روحانی، رییس جمهور ایران داشته و ایران را به خویشتنداری در نقض برجام دعوت کرده بود.

مکرون و روحانی برای یافتن 'راه‌های گشایش مذاکره بر سر حفظ برجام توافق' کردند

همزمان یک منبع آگاه در کاخ الیزه به خبرگزاری رویترز گفته است که در حال حاضر، این کشور به دنبال فعال کردن گزینه "حل اختلاف برجام" که می‌تواند به تحریم ایران در سازمان ملل منجر شود، نیست.

این منبع آگاه گفته است که این موضوع در این لحظه به عنوان یک گزینه مطرح نیست.

بر اساس روندی که در برجام پیش‌بینی شده، در موقعیتی ویژه اگر هر یک از طرفها به تعهداتش عمل نکند، دیگر طرفین می‌توانند گزینه‌ حل اختلاف را فعال کنند.

واکنش اسرائیل

همزمان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز در واکنش به اعلام ایران از کشورهای اروپایی خواست تا بار دیگر ایران را تحریم کنند.

به گزارش رویترز، آقای نتانیاهو در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل از اروپا خواست که در مقابل ایران به اقداماتی دست بزند.

آقای نتانیاهو اقدام ایران را "یک گام خیلی خیلی خطرناک" خوانده است.

اکنش روسیه

برخی از رسانه های ایران به نقل از نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش کرده اند که "تلاش‌های دیپلماتیک درباره برجام با ایران ادامه خواهد یافت".

به نقل از وی همچنین گزارش شده است "ما از ایران خواسته‌ایم تا اوضاع را پیچیده‌تر نکند"

"کاهش تعهدات ایران در قالب برجام"

ایران امروز یکشنبه (۷ ژوئیه/۱۶ تیر) اعلام کرد که از این پس به محدودیتی که در برجام برای میزان غنی‌کردن اورانیوم تعیین شده پایبند نخواهد بود.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، در یک کنفرانس خبری گفت که ایران به دنبال حفظ برجام است، اما به دلیل عدم پایبندی طرف‌های اروپایی برجام به وعده‌هایشان، تصمیم گرفته برخی از تعهداتش را زیر پا بگذارد.

آقای عراقچی این تعهدات را اقداماتی سیاسی با هدف اعتماد‌سازی خواند و گفت اقدام اخیر ایران برای زیرپا گذاشتن این تعهدات نیز یک اقدام سیاسی است.

آقای عراقچی در پاسخ به سوالی در خصوص امکان بازگشت آمریکا به مذاکرات ایران گفت: "آمریکا اگر تحریم‌ها علیه ایران را بردارد می‌تواند در مذاکرات ایران در چارچوب ۴ + ۱ حضور پیدا کند."

در کنفرانس مطبوعاتی امروز علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفت: "امروز غنی‌سازی اورانیوم از ۳/۶۷ عبور‌ خواهد کرد و میزان غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود و امروز این موضوع به طور‌ رسمی اتفاق خو‌اهد افتاد".

در همین خصوص بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، نیز در این کنفرانس گفت که تهران فعلا غنی‌سازی پنج درصد را اجرا می‌کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، همچنین از افزایش "شیب غنی‌سازی و شیب ذخایر اورانیوم" گفت و "بر اساس دستوری که از رییس شورایعالی امنیت ملی داشتیم گام دوم را باید امروز ‌برمی‌داشتیم که برداشته شده است".

آقای کمالوندی تاکید کرد که ایران "حاضر نیست به هر قیمتی در برجام بماند" و حفظ برجام را منوط به عملکرد طرف‌های مقابل دانست و گفت: "تمامی اقداماتی که ایران می‌کند برای حفظ برجام است".

برجام توافقی میان ایران و کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه بود، اما آمریکا سال گذشته به شکل یکجانبه از این توافق خارج شد. واشنگتن از آن زمان تحریم‌های بی‌سابقه‌ای علیه تهران وضع کرده است. ایران می‌گوید اقدامات آمریکا برخلاف برجام است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد