logo

پرش برای آزادی

شنبه ۸ تير ۱۳۹۸ - ۲۹ ژوين ۲۰۱۹

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo.com

پایان ماه مه 1961 درفرودگاه اورلی پاریس - برای نخستین بارگروه باله مشهور اتجاد جماهیرشوروی بنام Kirov لنینگراد را ترک کرد تا مجموعه ای از کارهای خود را دراپرای پاریس بمعرض نمایش بگذارد . معروفترین رقصنده این گروه کسی نیست جز رودلف نوریف 23 ساله که مصمم بود دراوج جنگ سرد بین بلوک شرق و بلوک غرب از پرده ی آهنین موطنش بگذرد و هنرخود را فارغ از بایدها و نبایدها به جهانیان عرضه کند . اصطلاح قدیمی پرده آهنین کنایه ا ی است از تلاش ها ی اتحاد جماهیرشوروی سابق برای جلوگیری از ارتباط آزا د خود و دولت های دست نشانده اش با کشورهای غیرکمونیستی غربی .

ویژگی مهم نوریف در پرش های بلند و چرخش هایی بود که به هنگام رقص باله انجام می داد . اودرهمه عمربه دنبال آزادی و رهایی از قید و بندهایی بود که درکشورش حکمفرما بود. نوریف در پاریس نیز از شرماموران سرویس مخفی شوروی بنام ک . گ . ب درامان نبود .همه جا زیرنظربود تا اورا به کشورش بازگردانند ولی دراین راه موفق نمی شدند . نوریف که پاریس را شهرمناسبی برای ادامه کارخود میدانست در 16 ژوئن 1961رتقاضای پناهندگی کرد . او چنان شیفته پاریس شده بود که بارها به دیدارموزه لوورمی رفت . درمیدان جمهوری پاریس که هتلش درآنجا واقع شده بود ساعتها پیاده روی میکرد و یا به دوچرخه سواری میپرداخت .کلاغ سفید

فیلم ( کلاغ سفید ) ساخته ی رالف فینس که درفرانسه با عنوان ( نوریف ) به نمایش درآمده تنها روایت زندگی هنری یک رقصنده باله نیست بلکه می تواند شمایی از یک رژیم دیکتاتوری معتقد به ابدئولوژی بسته و غیردموکراتیک باشد وتاکید براین نکته مهم که یک هنرمند برای بیان هنری اش نیاز به یک فضای آزاد دارد . فینس 56 ساله که پیش ازاین بازیهای درخشانش را درفیلمهایی چون فهرست شیندلر ( استیون اسپلبرگ ) درنقش یک جنایتکارجنگی و یا فیلم بیمارانگلیسی ساخته ی آنتونی مینگلا دیده بودیم پیش از این چند فیلم دیگر از جمله فیلم ( زن نامرئی ) راساخته بود. وی حدود بیست سال پیش کتاب زندگینامه رودلف نوریف را که توسط دوست روزنامه نگارش جولی کاوانا نوشته شده بود خواند و جذب سرگذشت نوریف شد . کارگردان درمورد این فیلم گفت : چیزی که بیش از هرچیز توجه مرا نسبت به این کتاب جلب کرد تمایل سرسختانه نوریف برای تحقق بخشیدن به سرنوشت خود بود آنهم در زمانی که شکاف ایدئولوژیکی بین شرق و غرب باعث یک جنگ سرد شده بود .

سیاسی و اجتماعی

برای نگارش فیلمنامه فینس از دیوید هر 72 سساله نمایشنامه نویس و فیلمنامه نویس فیلمهایی چون ( ساعت ها ) و ( خواننده ) دعوت به همکاری نمود. دیوید فیلمنامه نویسی است که علاقمند داستان های مربوط به یک زمینه سیاسی و اجتماعی مشخص است . وی پیش از ا ین درباره نوریف مطالعاتی کرده بود ودرحالیکه کارگردان میخواست وی به دورا ن کودکی و نوجوانی نوریف درسن پترزبورگ تاکید کند هردو درنهایت موافقت کردند که یک ساختار سه گانه ای را برای غنی سازی داستان اتخاذ کنند . درضمن دیوید با دوشخصیتی که بخوبی نوریف رامیشناختند صحبت کرد : کلاراسنت , زنی که اجازه دار نوریف به غرب برود و رقصنده ای بنام پی یرلاکوت .

دیوید درمورد نوریف با اشاره به تمایلات همجنسگرایانه وی خاطرنشان ساخت که با این حال رقص او مردانه وقهرمانانه بود و لی اهمیت هنرنوریف دراین بود که وی درباله سنتی شوروی چیزی فراتراز قواعد معمول اضافه کرد . فینس برای بازیگری که نقش نوریف را بازی کند اولگ ایووانکف را که بسیار شبیه نوریف بود انتخاب کرد واین اولین تجربه بازیگری یک رقصنده حرفه ای کلاسیک بود. برای کارگردان مهم بود که فیلمبرداری فیلمش را به رغم مشکلات لجستیکی و بودجه دراواخرتابستان 2017 در پاریس و سن پترزبورگ فیلمبرداری کند . بویژه درموزه ارمیتاژدرسن پترزبورگ روسیه . درمدت شش روز فیلمبرداری در پاریس گروه به مکان های شناخته شده ای مانند موزه لوور و یا عمارت اپرای گارنیه و اطراف رود سن رفتند. بقیه صحنه ها در استودیو فیلمبرداری شد

یک زندگی

رودلف نوریف با نام اصلی رودلف خامتویچ نوریف 17 مارس 1938 در مرکزاستان کوتسک شوروی متولد شد .پدرومادرش مسلمان تاتاربوده و زندگی فقیرانه ای داشتند . نوریف نوجوان که عاشق رقص باله بود برای دیدن باله هایی که درسالن های اپرا اجرا میشد میرفت . بزودی وی راه خود را یافت ودراین زمینه فعال شد . نوریف درزمینه طراجی رقص آثارکلاسیک مانند دریاچه قو باز آفرینی کرد و بزودی عنوان ( جادوگر رقص ) را گرفت وبه نوعی بخشی از تارخ هنررقص باله شد درست مانند قهرمانان این رقصنده نابغه تبدیل به افسانه شد . نوریف عمرطولانی نداشت و درسال 1993 به دلیل بیماری ایدز در پاریس دیده از جهان فروبست .نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد