logo

پیرامون «انرژی هسته ای» در سند پیشنهادی به کنگره،
راستا های عمومی برنامه حزی چپ ایران( فدائیان)

پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳ ژوين ۲۰۱۹

احمد هاشمی

Ahmad-Hashemi3.jpg
مقدمه

نویسندگان سند پیشنهادی به کنگره نوشته اند که:

"برای بهره‏ گیری از انرژی هسته‏‌ای، بحث گسترده و شفاف در سطح ملی با در نظر گرفتن نظرات کارشناسی و عواقب زیست محیطی سازمان داده شود و سپس برپایه آن در مورد بهره گیری از انرژی هسته‏ای تصمیم گرفته شود. هر طرح انرژی هسته‏ای باید مسئله زباله های هسته‏ای را به گونه‏ای که برای محیط زیست و ساکنان هیچ منطه‏ای از کشور خطرآفرین نباشد، حل کند."

سهم غالب انرژی های تجدید پذیر در آینده انرژی

بررسی روند انرژی در آینده برای همه کشور ها ضروریست. توجه به تغییرات دنیای انرژی برای کشور ما که در حال حاضر صادر کننده انرژی است، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

با نگاهی به این پیش بینی های مشخص می شود که انرژی تجدید پذیر سهم قابل توجهی در آینده خواهد داشت.

یکی از مهمترین حوزه های انرزی تولید برق و نیرو گاه ها است. تا سال ۲۰۴۰ تقاضا برای الکتریسیته به سمت کشور های در حال توسعه با رشد اقتصادی سریع و جمعیت در حال افزایش منتقل خواهد شد. در بین ملل توسعه یافته تقاضا ثابت مانده و یا حتی با توجه به ارتباط رشد اقتصادی با مصرف الکتریسیته، کاهش می یابد.

گاز ارزان تا سال ۲۰۲۰ انرژی غالب بوده ولی بعد از آن شاهد افزایش سریع سهم انرژی های تجدید پذیر هستیم.

پیش بینی ها حاکی از این است که ۷۰% سرمایه گذاری ها در رابطه با انرژی های تجدید پذیر( بالاخص انرژی خورشیدی ) خواهد بود. تا سال ۲۰۴۰ با گسترش و استفاده از سلول های خورشیدی فوتوولتائیک، سهم این بخش به ۴۰ درصد خواهد رسید ، در حالی که اکنون این سهم چیزی در حدود ۸۷/۰ درصد می باشد.

همین پیش بینی ها نشان می دهند که تا سال ۲۰۴۰ سهم گاز ارزان و ذغال سنگ و انرژی هسته ای ۳۰ درصد کاهش می یابد.

الزامات توسعه انرژی های تجدید پذیر در ایران

انرژی های تجدید پذیر شامل منابع متنوع و مختلفی بوده که از انرژیهای طبیعی و قابل دسترس به وجود می آیند با توجه به اینکه این انرژیها صورتی آرمانی ندارند، اما استفاده از آنها موجب کاهش مصرف فرآورده هاي نفتی و اشتغال زایی شده و میزان آلایندگی محیط زیست را نیز کاهش میدهد، چشم انداز استفاده از این انرژی در کشور ما نیز همانند سایر کشورهای توسعه یافته از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده است.

انرژی باد ، زمین گرمایی و خورشیدی در کشور ما از منابع بسیار خوب برخوردار بوده، که هر یک از آنها می تواند در جهت کاهش مصرف سوختهای فسیلی موثر باشد. انرژی بادی در بین انرزی های تجدید پذیر یکی از بهترین و اقتصادی ترین روش تولید برق می باشد، که آلودگی زیست محیطی نداشته و پایان ناپذیر نیز می باشد.

جايگاه ايران در رابطه با مصرف انرژیمقایسه مصرف متوسط جهان( ۱۹۴.۵) با ایران ( ۹۰۷.۶۹ ) نشان می دهد که چه ظرفیت بالایی برای صرف جویی در مصرف انرژی در ایران وجود دارد.

در جدول زیر هم می توان مشاهده نمود: ادامه وضع موجود ( خط سیاه ) ازیاد مصرف انرژی تا سال ۲۰۵۰

با استفاده از صرفه جویی بالا( خط صورتی) حتی مصرف از اکنون نیز، کمتر می شود، اما در صورت صرفه جویی کمتر

( خط زرد) بازهم مصرف انرژی افزایش خواهد داشتنتیجه گیری

در صورت صرف جویی موثر و استفاده از انرژی های تجدید پذیر، انرژی هسته ای هیچ جایگاهی در ایران آینده نخواهد داشت. از زاویه امنیت انرزی در آینده ایران ، از نیروگاه اتمی با توجه به همه مسائلش می توان صرفنظر نمود. از سوی دیگر ترند آینده انرژی نیز در جهان، در این راستا نخواهد بود.

با توجه به خسارات غیر قابل انکار جمهوری اسلامی، از طریق سیاست های انرژی هسته ای که به ایران وارد نموده است جای بسی تعجب است که نویسندگان سند پیشنهادی به کنگره، راستا های عمومی برنامه حزی چپ ایران( فدائیان) می خواهند، بهره‏گیری از انرژی هسته‏ای را در ایران به بحث بگذارند.

احمد هاشمی
ahmad.haschemi@gmx.at


google Google    balatarin Balatarin    twitter Twitter    facebook Facebook     
delicious Delicious    donbaleh Donbaleh    myspace Myspace     yahoo Yahoo     


نظرات خوانندگان:

انرژی هسته ای
اسفندیار طبری
2019-06-14 06:57:47
سلام آقای هاشمی،
من هم فکر می‌ کنم، که ایران هم در در کوتاه مدت وهم در درازمدت، با پتانسیل قوی که دارد به انرژی اتمی احتیاج ندارد. اما نکته مهمی‌ را که باید به آن توجه کنیم، این است که انرژی های آلترناتیو و به ویژه فوتوولتاژ ، که ایران می‌ تواند به طور استراتژیک بزرگترین تولید کننده آن در دنیا باشد، در کوتاه مدت نمی تواند نیاز انرژی لازم برای صنعتی شدن کشور را تامین کند. منظور از کوتاه مدت حدود شاید ۱۵ تا ۲۰ سال باشد. به دلیل زیرین:
یکی‌ از مشکلات بزرگ انرژی های آلترناتیو عدم اطمینان در روند پیوسته تولید آن است. یعنی مثلا یک صنعت تولید چیپ های الکترونیکی‌ یا پتروشیمی یا غیره نمی تواند با انفصال در تولید موفق باشد، که مثلا اگر آفتاب یا باد نباشد، در روند تولید نباید وقفه افتد. به این دلیل نیاز به باطری های ذخیره انرژی یکی‌ از مشکلات اساسی‌ انرژی های آلترناتیو است. و به همین دلیل شرکت های بزرگ در این راستا برای تکامل باطری های با ذخیره زیاد پژوهش های زیادی می‌ کنند که تا چند سال آینده حتما پیشرفتهایی در این رابطه صورت خواهد پذیرفت. و به همین دلیل نیز کشور های صنعتی بزرگ همچون المان برای این دوران گذار نمی توانند با صرف نظر کردن از انرژی اتمی ، که در برنامه آن ها است، به طور کامل به انرژی های آلترناتیو متکی باشند. آلمان برای غلبه بر این مشکل، نیروگاه های گازی به نام نیروگاه های بلوک ساخته است، که برای این دوران گذار نقش بسیار مهمی‌ در تامین انرژی دارند. مشکل گاز اما درصد زیاد گاز کربنیک است. دقیقا به همین دلیل آلمان و دیگر کشور های صنعتی نه به جلوگیری بلکه به مهار کاردان این گازدر هوا و ذخیره آن زیر زمین فکر می‌ کنند، که در چند سال اخیر تکنیک آن بسیارپیشرفت کرده و حتی طرفرداران محیط زیست از آن حمایت می‌ کنند. این یک راه حل پراگماتیک است.
این نیروگاه های ترکیبی‌ یا بلکوکی در حال حاضر به طور عمده گازی هستند که با تکامل سیستم باطری ها می‌ توان به تدریج انرژی آلترناتیو را جایگزین آن کرد. اکنون بسیاری از کارخانه های بزرگ در آلمان و اروپا و شهرهای بزرگ توسط این نیروگاه ها اداره می‌ شوند. با توجه به اینکه ایران بزرگترین تولید کننده گاز است، استفاده از این نیروگاه ها اهمیت بسیاری می‌ تواند داشته باشد.
بنابرین پیشنهاد من این است که همین امروز همه به طور قطعی مخالف انرژی اتمی باشیم، ولی‌ با این دیدگاه که انرژی های آلترناتیو در حداقل 20 سال اینده به تنهایی نمی توانند نیاز صنعتی شدن ایران را براورده کنند، بلکه به نیروگاه های گازی با تکاملی تکنیکی امروزین آن برای صرف نظر کردن از انرژی اتمی احتیاج داریم.
به دو دلیل زیرین انرژی اتمی در ایران هیچ آینده ای نمی تواند داشته باشد و باید همه به طور قطعی همین امروز با آن مقابله کنیم:
اول اینکه ایران در بین دریای خزر و خلیج فارس در یک گسل تکتونیکی است و امکان زلزله بسیار زیاد است. دوم اینکه تکنیک اتمی آینده ای برای ایران ندارد و کشوری همچون ایران با پتانسیل قوی انرژی فسیلی در کوتاه مدت و انرژی خورشیدی به ویژه فوتوولتاژ در دراز مدت هیچ نیازی به انرژی اتمی نمی تواند داشته باشد و سرمایه گذاری بیهوده ای است. البته یک دلیل حکومت ایران در این رابطه این است، که تاکنون بسیار سرمایه گذاری شده و اگر به این سرمایه گذاری ادامه ندهیم، سرمایه گذاری های گذشته نیز بر باد می‌ رود. در مقابل باید چنین استدلال نمود که که سرمایه گذاری های جدید در پروژه اتمی به طور استراتژیک آینده انرژی ایران را نمی‌ تواند براورده کند. جلو ضرر را هر وقت بگیریم نفع است. ایران به سیاست انرژی دراز مدت احتیاج دارد و این نمی تواند در کوتاه مدت انرژی اتمی باشد، زیرا چنین الترناتیوی از طریق گاز در کوتاه مدت با تاسیس نیروگاه های مدرن، که بازدهی 90 درصد دارند، تامین می‌ شود. چنین نیروگاه های در ایران وجود ندارند ولی‌ به کمک کشور های صنعتی و با رفع تحریم ها ممکن می‌ شود.
. حتی درصد اطمینان انرژی فوتو ولتاژ در جنوب و استان فارس و مناطق کویری وابسته به زاویه ای که اشعه خورشید دارد، به طور صد درصد ، یعنی با اطمینان کامل، بین 2000 تا 2500 کیلووات در یک متر مربع در طول یک هفته هست. امری که می‌ تواند ایران را به بزگترین تولید کننده انرژی الترناتیوی سوق دهد.
به این دلیل من به همه نیروهای سیاسی در ایران و خارج پیشنهاد می‌ کنم، که در هر فرقه سیاسی که هستند، نمایندگانی برای تشکیل یک گروه انرژی و محیط زیستی‌ ارسال کنند که با همفکری یکدیگر یک برنامه منسجم در مقابله با انرژی اتمی از یک سو ولی‌ در سوی صنعتی شدن ایران ارائه دهند.به این تعهد خود به میهن و نسل آینده در یک بینش فرا سیاسی جامعه عمل بپوشانیم.چپ ، راست، سلطنت طلب یا جمهوری خواه. همگی‌ ایرانی هستیم و در یک کشتی‌ زندگی‌ می‌ کنیم.

سپاس
اسفندیار طبری

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد