logo

فرانسه: هرگونه تغییر در برجام یعنی بازگشت تحریم‌های اروپا

سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷ مه ۲۰۱۹

eu-iran02.jpg
دویچه وله: یک مقام فرانسه گفته است، در صورتی که هر بخش از برجام از سوی ایران تغییر داده شود، تحریم‌های اروپا بازمی‌گردند. جمهوری اسلامی قصد دارد تصمیم خود مبنی بر کاستن از تعهداتش در قبال برجام را به اطلاع پنج قدرت جهانی برساند.

یک مقام کاخ ریاست جمهوری فرانسه گفته است، در صورتی که هر بخش از توافق برجام از سوی جمهوری اسلامی تغییر داده شود، اروپا ناگزیر است تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

به گزارش رویترز، این مقام کاخ الیزه افزوده است: «ما مایل نیستیم که تهران فردا اعلام کند دست به اقداماتی در راستای نقض برجام خواهد زد، زیرا در چنین صورتی طبق توافق‌نامه ما متعهد هستیم تحریم‌ها را بازگردانیم.»

او افزود: «ما این را نمی‌خواهیم و امیدواریم ایرانی‌ها نیز چنین تصمیمی اتخاذ نکنند.»

بنا بر اعلام وزارت خارجه جمهوری اسلامی، ایران قصد دارد تصمیم خود مبنی بر کاستن از تعهداتش در قبال توافق اتمی (برجام) را روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت به اطلاع پنج قدرت جهانی برساند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) از قول عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه، گزارش داده است که سفیران پنج کشور باقیمانده در برجام (انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) به جلسه‌ای در وزارت امور خارجه دعوت شده‌اند.

همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نامه‌ای به سران پنج کشور یادشده ارسال می‌کند که در آن تاکید خواهد کرد که ایران به حفظ برجام علاقه‌مند بوده اما اکنون که "فرصت‌ها از دست رفته است و طرف مقابل نتوانسته به تعهداتش در برجام عمل کند... برای ایران راهی جز کاهش تعهداتش نیست".

به گزارش ایرنا، در تکمیل نامه حسن روحانی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز "در نامه‌ای به فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جزئیات فنی و حقوقی کاهش تعهدات ایران را اعلام خواهد کرد".

گفته می‌شود که ایران خواهان بازگشت شرایط در زمینه بانکی و نفتی به بیش از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ است.

به نوشته ایرنا کاهش تعهدات ایران در برجام در دو مرحله و با فاصله دوماهه انجام خواهد گرفت. "اگر اقدامات جدیدی از سوی طرف مقابل صورت گیرد، ایران به شرایط قبل باز خواهد گشت".

دونالد ترامپ در مه ۲۰۱۷ (برابر اردیبهشت ۱۳۹۷) خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد و تحریم‌های رفع شده توسط این توافق را در دو مرحله در ۱۵ مردادماه و ۱۴ آبان‌ماه علیه ایران بازگرداند.

به نظر جمهوری اسلامی با خروج آمریکا از برجام این توافق‌نامه دیگر نفع چندانی برای ایران ندارد.

بامداد سه‌شنبه حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفته بود که این کشور از ان‌پی‌تی و برجام خارج نخواهد شد.

فلاحت‌پیشه در عین حال در گفت‌وگویی با سایت شفقنا تصریح کرده بود که "تعهدات مازاد" ایران در ان‌پی‌تی و برجام تعدیل خواهد شد.

او همچنین گفته بود: «ما پیش‌بینی می‌کنیم که آمریکایی‌ها در آینده در زمینه سوخت هسته‌ای و تبادلات هسته‌ای مشکلاتی را برای ایران ایجاد می‌کنند».

این نماینده مجلس افزوده بود: «ایران باید وارد مذاکرات جدی هم با آژانس انرژی اتمی و هم اعضای باقی‌مانده برجام شود تا سوخت مورد نیاز خودش را در درصدهای مورد نیاز داخلی تولید کند».


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد