logo

اعضای خانواده پویا بختیاری بازداشت شدند

سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۴ دسامبر ۲۰۱۹دویچه‌وله: خانواده پویا بختیاری، یکی از کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان بازداشت شدند. دلیل بازداشت جلوگیری از برگزاری مراسم چهلم پویا بختیاری اعلام شده است. همچنین شماری از مراجعه‌کنندگان به منزل این خانواده برای ساعاتی بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی نیمه‌شب گذشته از بازداشت اعضای خانواده پویا بختیاری خبر داد. خانواده پویا بختیاری، جوان ۲۷ ساله‌ای که روز ۲۵ آبان در مهرشهر کرج کشته شد اعلام کرده‌اند که مراسم چهلم فرزندشان را روز ۵ دی در آرامستان بهشت سکینه در کرج برگزار می‌کنند.

خبرگزاری مهر در "خبری اختصاصی" با این ادعا که "دشمنان... برای استمرار اغتشاشات و استفاده ابزاری از معدود خانواده‌های قربانیان هستند"، نوشت: «یکی از این خانواده‌ها که فرزندشان در اغتشاشات اخیر به صورت مشکوکی کشته شد، خانواده پویا بختیاری بود که علیرغم دعوت و صحبت با ایشان، در روند پروژه ضدانقلابی ورشکستگان فراری قرار گرفته و فعالانه بر اقدامات ساختارشکنانه خود اصرار ورزیدند لذا با حکم قضائی و در راستای صیانت از نظم و امنیت مردم شریف و خسارتدیده، و نیز به منظور جلوگیری از تداوم پروژه کشته‌سازی و تکرار اقدامات مسلحانه علیه مردم، این عناصر بازداشت شدند.»

منوچهر بختیاری و ناهید شیرپیشه، پدر و مادر پویا بختیاری در روزهای گذشته به وزارت اطلاعات فراخوانده شده بودند. به گفته پدر پویا بخیتاری، مأموران وزارت اطلاعات در جریان حضور سه ساعته او در این وزارتخانه گفته‌اند اجازه برگزاری مراسم چهلم پویا در محلی غیر از مکان‌های سرپوشیده را نداده و از آن جلوگیری خواهند کرد، اما او بر عزم خود برای برگزاری این مراسم تأکید کرده است.

شب گدشته همچین تعدادی از مراجعه‌کنندگان به منزل خانواده پویا بختیاری بازداشت شده‌اند. خبرگزاری خقوق بشری "هرانا" در این باره به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «امشب سه ماشین و حدود ده نفر از فعالان مدنی و همینطور تعدادی از وکلا به منزل خانواده بختیاری برای عرض تسلیت و دیدار رفته بودند، پس از پایان دیدار مراجعهکنندگان سوار بر سه ماشین در حال برگشت از کرج به تهران بودند که نیروهای امنیتی یکی از خودروها را متوقف کردند و سرنشینان آنها را بازداشت کردند.»

هم‌چنین "سحام‌نیوز" سایت نزدیک به مهدی کروبی خبر داده که نیروهای امنیتی به خانه خانم شهناز اکملی حمله کردند. در ابتدا قصد دستگيرى شبانه مريم كريم‌بيگى را داشتند كه چون وى در منزل حضور نداشته، موبایل او را ضبط کردند.

شهناز اکملی و مريم كريم‌بيگى، مادر و خواهر مصطفی کریم‌بیگی، یکی از کشته‌شدگان در اعتراضات عاشورای ۱۳۸۸ هستند. سحام‌نیوز نوشته است این مادر و دختر دو روز پیش هم به وزارت اطلاعات احضار شده و ساعاتی بازجویی و تهدید شده بودند. در بازجویی‌ها از باز شدن پرونده برای مریم کریم‌بیگی و نیز پرونده‌ای تازه برای خانم شهناز اکملی خبر دادند. خانم اکملی بابت اجرای حکم زندان در پرونده‌ی قبلی، طی روزهای آینده باید خود را به زندان معرفی کند.

حدود ۱۵۰۰ نفر کشته در سه روز اعتراض

چندین مقام وزارت کشور جمهوری اسلامی تأیید کرده‌اند که در میان قربانیان ۱۷ نوجوان، حدود ۴۰۰ زن و نیز تعدادی از نیروهای امنیتی و پلیس دیده می‌شوند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه دوم دی‌ماه ۹۸ (۲۳ دسامبر) در یک گزارش اختصاصی به نقل از سه مقام رسمی ایران که نخواسته‌اند نامشان فاش شود گزارش داد که در اعتراض‌های هفته آخر آن‌ماه در ایران حدود ۱۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

رویترز نوشته است خود آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، دستور برخورد شدید با معترضان را صادر کرده است. این خبرگزاری نوشته است دستور آیت‌االه خامنه‌ای برای سرکوب شدید معترضان از سوی سه منبع نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی تایید شده است. به گفته رویترز، آیت‌الله خامنه‌ای به نیروهای امنیتی دستور داده برای متوقف کردن آنها هر کاری که لازم باشد انجام دهند.

آماری که به دست خبرگزاری رویترز رسیده، متکی است بر اطلاعاتی که از نهادهای مختلفی چون نیروهای امنیتی، غسال‌خانه‌ها و سردخانه‌ها، بیمارستان‌ها و پزشکی‌های قانونی جمع‌آوری شده است.

رویترز می‌نویسد که نمایندگان دولت امتناع می‌کنند از اینکه بگویند که این فرمان از سوی شخص علی خامنه‌ای در جلسه‌ای که او در ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) تشکیل داد، صادر شده است. حتا نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل نیز از پاسخ به پرسش‌هایی در این زمینه خودداری کرد.

رویترز در ادامه گزارش خود آورده است، موج اعتراضات در ۲۶ آبان، که دومین روز اعتراضات بود، به تهران رسید. مردم خواستار پایان دادن به نظام جمهوری اسلامی بودند و سرنگونی رهبر جمهوری اسلامی را می‌خواستند. رویترز با تکیه بر ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی می‌نویسد که در شماری از شهرها معترضان تصاویر علی خامنه‌ای را به زیر کشیده و خواستار بازگشت رضا پهلوی به کشور شده بودند.

خامنهای در شامگاه روز ۲۶ آبان مسئولان ارشد امنیتی و دولتی و نیز رئیس‌جمهوری و اعضای دولت را به بیت خود فراخواند. در این جلسه که رویترز از سه منبع نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی محتوای آن را تأیید کرده، علی خامنه‌ای ۸۰ ساله که تصمیم‌های نهایی کشوری و لشکری را اتخاذ می‌کند، از نوع برخورد مسئولان با معترضان انتقاد کرده و از سوزاندن تصاویر خود و عکس‌ها و نمادهای روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی به دست مردم خشمگین بوده است.

به گفته یک منبع موثق، علی خامنه‌ای سپس گفته است: «جمهوری اسلامی در خطر است. هر کاری می‌توانید انجام دهید تا به این غائله پایان داده شود. شماها این اختیار را از سوی من دارید.»


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد