logo

انتقادهای شدید جهانی از اعدام ده‌ها نفر در عربستان سعودی

جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۶ آپريل ۲۰۱۹دویچه وله: گردن‌زدن دسته‌جمعی و خشن شماری از زندانیان به اتهام فعالیت‌های تروریستی در عربستان، موج گسترده‌ای از اعتراض و انتقاد را در پی داشته است. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از این اعدام‌ها به‌عنوان اقدامی "ننگین" یاد کرد.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر و همچنین میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، به همراه شماری از سیاستمداران نسبت به گردن‌زدن دسته‌جمعی ۳۷ نفر از زندانیان در عربستان سعودی واکنش نشان داده و این اقدام را به‌شدت محکوم کرده‌اند.

عربستان روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت (۲۳ آوریل) از اعدام دسته‌جمعی ۳۷ نفر در ارتباط با فعالیت‌های تروریستی خبر داده بود.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۲۴ آوریل با انتشار گزارشی از دبی، از اعدام شماری از شیعیان ساکن عربستان خبر داده است.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد این اعدام‌های دسته‌جمعی را "شوکه کننده" خوانده و آن را به‌شدت محکوم کرده است. باشله از این اعدام‌ها به عنوان اقدامی "ننگین" یاد کرده است.

در این گزارش در عین حال از سکوت آمریکا در قبال چنین اقداماتی انتقاد شده است. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یکی از کسانی است که با انتشار یک پست توییتری، از سکوت آمریکا در ارتباط با نقض حقوق بشر در عربستان انتقاد کرده است.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری فرانسه و به نقل از سازمان دیده‌بان حقوق بشر، ۳۳ نفر از مجموع ۳۷ نفری که روز سه‌شنبه ۳ آوریل در شش منطقه عربستان اعدام شده‌اند، متعلق به اقلیت شیعه مذهب در آن کشور بودند.

افزون بر آن، سه نفر از کسانی که اعدام شده‌اند، در زمان صدور حکم محکومیت‌شان زیر سن قانونی قرار داشته‌اند. در همین رابطه، میشل باشله از مقامات عربستان درخواست کرده‌است تا قوانین مربوط به "مبارزه ضد تروریستی" در این کشور را تغییر داده و از اعدام کسانی که به سن قانونی نرسیده‌اند، خودداری کند.

انتقاد اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا درباره عادلانه بودن محاکمه این افراد در عربستان سعودی ابراز تردید جدی کرده است. افزون بر آن، اتحادیه اروپا اعدام کسانی که در زمان ارتکاب جرم به سن قانونی نرسیده‌اند را مغایر موازین حقوقی می‌داند.

فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به این موضوع که اکثر اعدام شدگان، شیعه مذهب بودند، نسبت به تشدید خصومت و دشمنی بین شیعیان و پیروان اهل سنت در عربستان ابراز نگرانی کرده است.

اتحادیه اروپا در عین حال نسبت به درستی اتهامات وارده به این افراد از سوی قوه قضاییه عربستان ابراز تردید کرده و از این رو، این اعدام‌ها را محکوم کرده است.

وضعیت شیعیان در عربستان

اقلیت شیعه مذهب عربستان در مناطق شرقی این کشور زندگی می‌کنند. شیعیان عربستان بارها خواستار رفع تبعیض از سوی دولتمردان سنی‌مذهب عربستان شده‌اند.

این در حالی است که دولت عربستان نیز مدعی شده است که شیعیان عربستان با دشمن اصلی این کشور، یعنی ایران، در تماس بوده و با آن کشور همکاری می‌کنند.

در ژانویه سال ۲۰۱۶ نیز، عربستان سعودی اقدام به اعدام ۴۷ نفر و از جمله روحانی شیعه شیخ نمر نموده بود. اقدامی که با اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران روبه‌رو شد و به تنش دیپلماتیک در مناسبات دو کشور دامن زد.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد