logo

ادوارد وانگ - کلیفرد کراوس

آمریکا تلاش میکند که همه ملت ها را از خرید نفت ایران منصرف کند ولی چین تزلزل نشان میدهد

مترجم : ایرج واحدی پور

جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۶ آپريل ۲۰۱۹

iraj-vahedipour.jpg
واشینگتن - برای افزایش فشار تحریم ها بر ایران ، دولت ترامپ روز دوشنبه ۱۵ اوریل اقدام به انفراد تهران از نظر اقتصادی میکند ومیخواهد قدرتش را در منطقه خاورمیانه کاهش دهد. این فشارها ولی رابطه با چین را در زمان حسا س مشخصی به طور منفی تحت تاثیر قرار داده است.
تصمیم به ممانعت از خرید نفت ایران توسط پنج تا از بزرگترین مشتری هایش ضربه وحشتناک بزرکی به زندگی روزمره مردم ایران است. یک میلیون بشکه صادرات در روز که نصف آن به چین میرود. این تصمیم همچنین هندوستان، ژاپن،کره جنوبی و ترکیه را نیز هدف قرار میدهد. همه این کشورها روابط تجاری وسیعی با آمریکا دارند. همه این کشورها در زمینه امنیت و دیپلماسی نیز مشارکت وسیعی با آمریکا دارند که ایران فاقد آن است.
مایک پمپئو Mike Pompeo وزیر خارجه آمریکا در حالیکه تاریخ پایان معافیت های پنج دولت از معامله نفتی با ایران دوم ماه مه اعلام میکرد اظهار داشت که «معافیت ها تمدید نخواهند شد،» و اضافه کرد که همه شرکت ها یا تا سیسا ت مالی که از آن پس معاملات نفتی با ایران انجام دهند مورد تنبیه اقتصادی ایالات متحده قرار خواهند گرفت.
با خروج از معاهده برجام و برقراری مجدد تحریم های قبل از آن، دولت ترامپ قصد تضعیف و فلج کردن دولت ایران و تضعیف قدرت روحانیون حاکم را دارد.
آقای پمپئو میگوید، ایران سالانه ۵۰ بیلیون دلاراز فروش نفت درآمد داشته که حدود۴۰٪درآمد های دولت را شامل میشده است.
اقتصاد ایران با برقراری تحریم ها تحت فشار و دست وپا زدن است و تحریم ها داروها و پرداخت به شبه نظامیان تحت حمایت ایران را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
با لغو معافیت معاملات نفتی، دولت ترامپ در حالی که مشغول ایجاد یک معاهده تجاری خیلی مهم با چین است امنیت انرژی دولت چین را هم به خطر می اندازد. ایالات متحده در عین حال به کمک چین در کنترل توسعه تسلیحات اتمی کره شمالی نیز نیاز دارد.
دولت چین به فوریت نسبت به تصمیم آمریکا در مورد معافیت ها واکنش نشان داد، گرچه تحلیل گران گفتند که پکن و واشینگتن هر دو سعی میکنند که مذاکرات مربوط به قرارداد تجاری بین خود را به خطر نیندازند.
جنگ شوانگ Geng Shuang یکی از سخنگویان وزارت خارجه میگوید: «چین همیشه با تحریم های یکطرفه آمریکا مخالفت میکند» و «دولت چین موظف است که از حقوق مشروع و منافع شرکت های چینی دفاع کند.»
آقای پمپئو گفت که ایالات متحده« بحث های مداومی با متحدین وشرکایش داشته که منبع جانشین دیگری برای نفت مثلآ امارات متحده عربی پیدا کنند». آمریکا همچنین به عربستان سعودی نزدیکتر میشود که ایران را تنبیه کند ولی از آسیب رساندن به اقتصاد جهانی اجتناب کند.
اما هم آهنگی بیشتر با عربستان سعودی به هدف حفظ و تا مین نفت بازارهای نفتی انتقاد دو حزب در کنگره در باره نقض حقوق بشر در حوزه سلطنتی سعودی، جنگ در یمن و نقش عربستان در کشتن روزنامه نگار ناراضی سعودی، جمال خاشقچی که مقیم آمریکا بود، در اکتبر گذشته را به دنبال دارد.
عربستان سعودی یک دشمن مشخص و اعلام شده ایران است. در سال های اخیر با روسیه توافق شده است که قیمت جهانی نفت را متعادل نگهدارند. چنانچه روسیه میزان نفتی که به بازار میفرستد افزایش ندهد که آمریکا را زیر فشار بگذارد، قیمت نفت میتواند بالا رود و به اقتصاد جهانی آسیب رساند.
بهای بین المللی نفت که پیش از این در این سال ۲۰ دلار در بشکه افزایش یافته بود، روز یکشنبه بعد از انتشار اولین خبر تغییر سیاست دولت ۳٪ افزایش یافت. با افزایش مصرف انرژی در تابستان و نزدیک شدن زمان انتخابات ۲۰۲۰، پرزیدنت ترامپ در پیامی در تویتر علیه افزایش قیمت بنزین که محصول افزایش قیمت نفت است موضع گرفت. بهای این محصولات پس از گذشت ۶ ماه اکنون در بالا ترین سطح این دوران قرار دارد.
ایران با عصبانیت واکنش نشان داد و تهدید کرد که تنگه هرمز را می بندد، حرکتی که میتواند به شکل مؤثری به ویرانی اقتصاد جهانی بیانجامد.
به گزارش رسانه دولتی، علیرضا تنگسیری، رئيس نیروی دریائي سپاه پاسداران گفت: در صورت هر گونه تهدیدی، ما کوچکترین تردیدی در دفاع از آبراههای ایران نخواهیم کرد.
در میان همه این گرفتاریها یک موضع بدون ابهام وجود دارد. چین بزرگترین خریدار نفت ایران است و در این سال میزان خرید خود را افزایش داده است، و این درست بر خلاف خواست ترامپ رئيس جمهورآمریکا است که اعلام کرده صادرات نفت ایران را به صفر میرساند.
آقای پمپؤ گفت:«ما داریم به سمت صفر میرویم. ما کاملا به صفر میرویم.»
ایالات متحده و چین به توافقی نزدیک میشوند که موضوعات بازرگانی زیادی را پوشش میدهد.
انتظار میرود مذاکرات در طول دو هفته آینده صورت گیرد که ابتدا در پکن و سپس در واشینگتن خواهد بود. هدف این است که گره هایی که در روابط هستند باز شوند و تعرفه های موجود بر داشته شوند. به اظهار فرد مطلعی که نخواست نامش ذکر شود، اگر این مشکلات حل شوند دو طرف سعی خواهند کرد که یک جلسه دیدار برای امضاء قرارداد بین آفای ترامپ ورئيس جمهور چین چی جی پینگ Xi Jinping در ماه مه یا ژوئن بر گزار شود.
هر حرکتی به وسیله پکن، در جهت ادامه خرید نفت ایران، که به نظر تحلیل گران، چین قطعآ راهی برای انجام آن پیدا میکند، آمریکا را مجبور میکند که تصمیم بگیرد تحریم هایی بر موسسات مالی چین که بتدریج و به صورت دایم التزایدی در اقتصاد جهانی اهمیت پیدا میکنند اعمال کند. چین همچنین میتواند طرحی سازمان دهد که شق دیگری برای استفاده از مکانیسم های بانکی برای انجام معاملااتی با ایران باشد، همچنانکه ملل اروپایی روشهایی بانکی برای ادامه بعضی معاملات با ایران ایجاد کرده اند.
جیسون باردف ( jason Bardoff ) رئيس مرکز سیاست انرژی جهانی دانشگاه کلومبیا و رایزن سابق رئیس جمهور باراک اوباما میگوید «تحریم های ایران به عنوان چالش بزرگی در روابط چین و آمریکا عمل میکنند».
او اضافه کرد اگر واردات چین سریع پایان نیابند، تحریم های آمریکایی میتوانند به بانک مرکزی چین، بانک مردم چین اعمال گردند.
ایالات متحده و چین در حال حاضر روی یک مورد آتش سوزی ناشی از تحریم های ایران در تضاد قرار دارند.
مقامات کانادایی در ماه ژانویه یک مدیر اجرایی عالی رتبه چینی، «خانم منگ وان ژو» Mang Wahzhou را در فرودگاه ونکوور Vancouver به درخواست آمریکا بازداشت کردند.دستگاه قضایی(آمریکا) در صدد درخواست تحویل او از کانادا به اتهام کمک کردن به شرکتی که در آن کار میکند (هواوی Huawei ) ونا دیده گرفتن تحریم های ایران و کاربرد طرحی در این مورد برای فریب بانک های آمریکایی.
مقامات چینی به این مورد انتقاد کردند و گفتند که این اتهام تنها انگیزه سیاسی دارد. این مورد همچنین عصبانیت و شکایت دولت چین از بابت تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران در هر دو دولت آقایان اوباما و ترامپ را باعث شد. شرکت های چینی روابط بازرگانی وسیعی با ایران دارند.
مورد خانم منگ، نشان میدهد که چگونه اختلافات در زمینه های گوناگون میتواند مذاکرات تجاری را تحت تاثیر قرار دهد. آقای ترامپ پیشنهاد کرده است که اگر چین در مباحثات شرکت و همکاری کند، او میتواند به آزادی خانم منگ کمک کند. موضوع نفت نیز میتواند به مثابه ژتون معامله، در این گفتگو دخالت کند.
رهبران چهار ملت دیگر(هند، ترکیه، ژاپن و کره جنوبی) هم قطعأ در رابطه با بیانیه دوشنبه (۱۵ آوریل) در اضطراب هستند.
ایالات متحده لازم است که اختلافات خود با کره جنوبی و ژاپن را در حد اقل نگه دارد، که هر دو شرکای کلیدی در رویه برخورد در مذاکرات با کره شمالی هستند.
مقامات ترکیه در واشینگتن که ابراهیم کالین Ibrahim Kalin یکی از رایزن های برجسته رجب طیب اردوغان نیز در زمره آنها بود خواستا ر ادامه معافبت برای خرید نفت شدند. این مقامات یاد آور شدند که «ما مرز طولانی با ایران و همجنین پیوندهای فرهنگی وسیعی با ایرانی ها داریم.»
و هندوستان که چهار پنجم نفتش را وارد میکند، به ایران به عنوان یکی از تامین کنند گان اصلی نفتش وابسته است. تصمیم روز دوشنبه میتواند در صورت افزایش قیمت نفت، اثر فوری روی بازارهای مالی هند داشته باشد.
مقامات آمریکایی در ماه نوامبر گذشته پس از اعمال تحریم های شدید علیه ایران، شش ماه به هشت دولت معافیت عبور از تحریم ها و آزادی خرید نفت از ایران را دادند. در هفته های اخیر بحث هایی مطرح شده بود که آیا معافیت ها برای پنج دولت پس از پایان شش ماه ادامه خواهد یافت؟
برای همه مشکلات موجود با واشینگتن، عربستان سعودی مشتاقانه از پایان گرفتن معافیت ها حمایت کرد.افزایش بهای نفت در سطح جهان، به تامین بودجه عربستان کمک میکند و ممکن است که سرمایه گزاران بین المللی را به عرضه بازاری ارامکوی عربستان که یک سال از عرضه آن میگذرد جذب کند.
خالد الفالیح Khalid Al-Falih وزیر انرژی سعودی گفت:«عربستان سعودی با دیگر تولید کنندگان نفت هم آهنگی میکند که به قدر کافی نفت در بازار برای مصرف کنند گان وجود داشته باشد و در عین حال مطمئن باشیم که تعادل بازار بهم نخورد.»
اما بعضی متخصصین در مورد تکیه به عربستان هشدار دادند که میتواند خطرات دیگری در زمینه ثبات خلیج فارس مانند حملات سایبری ایران به تاسیسات انرژی سعودی را به دنبال داشته باشد. بنا به یادداشت تحقیقاتی گروه مشورتی یوروآسیا Eurasia در روز دوشنبه:«آسیب به تولید نفت عربستان میتواند به تمام بازارها آسیب برساند.»
روسیه که میتواند نفت بیشتری به بازار بفرستد نیز حساب منافعش را میکند. رئيس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین هفته گذشته گفت که او از بالا رفتن قیمت ها راضی است و این لازم بود برای اینکه تولید نیمه دوم سال تنظیم شود.
از حدود یکسال قبل که آمریکا از برجام خارج شد بهای نفت روند نا منظمی داشته است.
بهای نفت پس از افزایش بدی روابط ایران و آمریکا افزایش پیدا کرد و به بشکه ای ۸۵ دلار رسید و زمانیکه شش ماه قبل دولت آمریکا معافیت ها را صادر کرد نرخ به ۵۰ دلار باز گشت.زمانیکه قیمت ها از ژانویه بالاتر رفتند، برای رانندگان آمریکایی نیز قیمت ها در پمپ بنزین ها بالا رفته اند.
بهای متوسط بنزین معمولی در سراسر کشور(آمریکا) تنها در ماه گذشته ۲۳ سنت افزایش یافته و به دو دلار و هشتاد و چهارسنت رسید که هشت در صد از سال گذشته بیشتر است. تحلیل گران انرژی میگویند بهای بنزین دردوران رانندگی تابستانی افزایش مییابد به ویژه اگر تحریم های آمریکایی علیه ونزوئلا و بحران سیاسی در لیبی باقی بماند، که این دو کشور تولید کننده عمده نفت هستند.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد