logo

فرمانده کودتا علیه عمرالبشیر هم استعفاء داد

ادامه اعتراض سودانی‌ها در دومین شب کودتا

جمعه ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲ آپريل ۲۰۱۹بی بی سی: وزیر دفاع سودان تنها یک روز پس از رهبری کودتایی که به سرنگونی عمرالبشیر انجامید از مقام خود کناره‌گیری کرده است. ارتش دیروز ضمن اعلام وضعیت فوق‌العاده گفته بود اوضاع را در دست خواهد گرفت اما انقلابیون سودانی با ماندن در خیابان‌ها خواستار تشکیل دولت موقت بدون دخالت نظامیان شده بودند.

احمد عوض بن عوف، وزیر دفاع، خبر کناره‌گیری خود را از طریق تلویزیون ملی سودان اعلام کرد و ژنرال عبدل فتاح عبدالرحمان برهان را به عنوان جانشین خود معرفی کرد.

این در حالی است که صبح امروز (جمعه ۱۲ آوریل) ارتش با ادامه ماندن انقلابیون در خیابان و بی‌توجهی آنها به وضع قانون آمد و شد، به رهبران معترضان پیشنهاد مذاکره داده بود.

شورای نظامی سودان پیشنهاد مذاکره به معترضان را داد

اما معترضان می‌گویند شورای نظامی بخشی از حکومت پیشین است و تا زمان ایجاد دولت انتقالی غیرنظامی به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

عمرالبشیر هم حدود ۳۰ سال پیش از طریق یک کودتای نظامی به قدرت رسیده بود.

مقابله تازه میان شورای نظامی و معترضان نگرانی از برخورد میان دو طرف را افزایش داده است.

سازمان ملل متحد خواستار خویشتن داری طرفین شده است و نسبت به شکل‌گیری جنگ داخلی در سودان ابراز نگرانی کرده است.

احمد عوض بن عوف، که امروز از مقام وزارت دفاع کناره‌گیری کرد در جریان درگیری‌های خونین دارفور فرمانده نیروهای امنیتی سودان را بر عهده داشت.

یکی از موضوعاتی که عمر البشیر به علت آن در دادگاه بین‌المللی به جنایت علیه بشریت محکوم شد همین جنگ‌های دارفور بود.

روز گذشته (پنج شنبه ۱۱ آوریل/ ۲۲ فروردین)، عمرالبشیر رییس جمهوری سودان که سال‌ها در قدرت بود توسط ارتش برکنار و بازداشت شد.

ارتش در بیانیه‌ای از بازداشت رئیس جمهور خبر داد و اعلام کرد به مدت سه ماه در این کشور وضعیت فوق العاده اعلام و ارتش در دوره دو ساله انتقالی زمام امور را به دست می‌گیرد.

در این بیانیه همچنین گفته شد که یک شورای انتقالی نظامی در این دوره انتقالی تشکیل می‌شود.

اعتراضات از ماه دسامبر گذشته در این کشور آغاز شد و ابتدا به دلیل افزایش هزینه زندگی بود، اما کمی بعد معترضان خواستار استعفای رئیس جمهوری و برکناری دولت شدند.

ادامه اعتراض سودانی‌ها در دومین شب کودتا

دویچه وله: معترضان سودانی یک روز پس از اعلام سقوط دولت البشیر و برقراری حکومت نظامی بر خواست دموکراتیک خود مبنی بر انتقال قدرت به اپوزیسیون تاکید ورزیدند. آنها شب را در خیابان‌ها و مقابل ستاد مرکزی ارتش به‌سر می‌برند.

شامگاه جمعه، ۲۳ فروردین (۱۲ آوریل) خبرگزاری فرانسه در گزارشی پیرامون واکنش معترضان سودانی نوشت، آنها مصمم هستند تا انتقال قدرت به یک دولت غیرنظامی به حرکات اعتراضی خود ادامه دهند.

این خبرگزاری به نقل از شاهدان عینی نوشت که گروه‌های گوناگون اجتماعی از نخستین ساعات پس از اعلام حکومت نظامی به تظاهرات پرداختند و با برپایی چادر در مقابل ستاد فرماندهی ارتش در خارطوم عزم خود را برای رسیدن به دموکراسی به نمایش گذاشتند.

در ادامه گزارش آمده است که گروه‌های زنان با سردادن شعارهایی مانند "آنها هم سقوط خواهند کرد" یا "ما یک بار موفق شدیم، این بار هم موفق می‌شویم" در خیابان‌های پایتخت سودان و شهر ام دورمان راه‌پیمایی می‌کنند.

شمار زیادی از نمازگزاران جمعه نیز علیه حکومت نظامی به خیابان‌ها رفتند.

روز پنجشنبه ارتشبد بن عوف، وزیر دفاع سودان، برکناری عمر البشیر، رئیس جمهوری این کشور را اعلام کرد و گفت، البشیر در جای امنی زندانی شده است.

بن عوف علاوه بر این سه ماه حالت فوق العاده و یک ماه محدودیت رفت و آمد اعلام کرد.

وعده ارتشیان

وزیر پیشین دفاع همچنین وعده داد که یک شورای نظامی به مدت دو سال امور مملکتی را در دست خواهد گرفت و پس از آن قدرت را به غیرنظامیان انتقال می‌دهد.

روز جمعه عمر زین‌العابدین، یکی از اعضای بلندپایه این شورا در کنفرانسی خبری تاکید کرد که دولت آینده غیرنظامی خواهد بود.

ژنرال زین‌العابدین ضمن بیان اینکه ارتشیان البشیر را به کشورهای خارجی تحویل نخواهند داد، گفت که شورای نظامی تمامی محدودیت‌هایی را که دولت البشیر اعمال کرده است از بین خواهد برد.

او در عین حال تاکید کرد که ارتش "به هیچ عنوان اجازه ایجاد هرج و مرج و آسیب‌رسانی به امنیت ملی" را نخواهد داد.

"ادامه حکومت البشیر"

مخالفان و منتقدان عمر البشیر یادآور شده‌اند که حکومتگران نظامی از افراد وابسته به دولت پیشین هستند. بن عوف تا روز پنجشنبه وزیر دفاع دولت البشیر بود.

ایالات متحده در سال ۲۰۰۷ بن عوف را به عنوان یکی از افرادی که در جنایات جنگی در بحران دارفور نقشی فعال داشته مورد تحریم قرار داد.

صلاح قوش، رئیس سازمان اطلاعات سودان نیز که از نزدیکان البشیر به‌شمار می‌رود، قرار است که گذار سودان به دموکراسی را هدایت کند.

معترضان خواستار برکناری تمامی وابستگان دولت البشیر هستند. آنها که از روز ۶ آوریل جلوی ستاد مرکزی ارتش تحصن کرده بودند، پنجشنبه شب را نیز با وجود اعلام حکومت نظامی در خیابان‌ به‌ سر بردند. رفت‌وآمد شهروندان بین ساعات ۱۰ شب تا چهار صبح ممنوع اعلام شده است.

به گفته مقامات ارتش، شورای انتقالی نظامی آماده گفت‌وگو با معترضان است.

هشدار نسبت به اعمال خشونت

ادامه‌ حرکات اعتراضی در پایتخت سودان نگرانی ناظران از برخورد خشونت‌آمیز میان معترضان و ارتش را برانگیخته است.

سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا خواستار حفظ آرامش در سودان شده‌اند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، ضمن تاکید بر آمادگی این سازمان برای حمایت از خواست دموکراتیک مردم سودان، ارتش و معترضان را به خویشتنداری دعوت کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

شورای امنیت سازمان ملل شامگاه جمعه به وقت محلی در نیویورک یک نشست مشورتی پیرامون اوضاع سودان برقرار می‌کند.

اتحادیه اروپا نیز از خواست مردم سودان پشتیبانی کرد و خواستار انتقال قدرت به یک دولت غیرنظامی شد.

فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با انتشار بیانیه‌ای خواستار اصلاحات سیاسی و اقتصادی مورد نیاز در سودان شد.

عمر البشیر که خود سرهنگ ارتش بود در سال ۱۹۸۹ از طریق کودتا به قدرت رسید و ۳۰ سال با مشت آهنین حکومت کرد.

سودان در این مدت شاهد جنگ‌های داخلی خونین و کشتار صدها هزار نفر بود. دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه در سال ۲۰۰۹ البشیر را به دلیل شرکت فعال در "پاکسازی نژادی" افراد غیرعرب که منجر به قتل دست‌کم ۲۰۰ هزار نفر شد تحت پیگرد قرار داد و حکم بازداشت او را صادر کرد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد