logo

سامی موبید

سوریه بندری مدیترانه ای را به ایران اجاره میدهد

مترجم : ایرج واحدی پور

دوشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸ آپريل ۲۰۱۹

iraj-vahedipour.jpg
تایمزآسیا : تصمیم گرفتن به اجاره دادن بخش هایی از بندر لاتاکیا Latakia به ایران، ایرانیان را به تاسیسات روسی نزدیک میکند

زمانی که روسیه دعوت شد که پایگاهی مجهز در همایمیم Hemeimim در ایالت ساحلی لاتاکیای سوریه و پایگاه دیگری در شهر بندری ترتوس Tartus ان کشور تاسیس کند، به نظر میرسید که اینها تنها تاسیسات نظامی خارجی در ساحل مدیترانه ای سوریه خواهند بود.
اجاره همایمیم هیچ محدودیت زمانی نداشت، در حالیکه استفاده از تاسیسات دریایی ترتوس در سال ۲۰۶۱ پایان می یابد که البته با رضایت طرفین قابل تمدید خواهد بود. به هر صورت روسیه از اکتبر آینده دیگر تنها در آنجا نخواهد بود، زیرا ایران بخشی از بندر لاتاکیا را اجاره کرده است.

ورود ایران در صحنه نگرانی های سیاسی و امنیتی را برای مسکو به وجود می آورد.

اجاره لاتا کیا به وسیله ایران به حضور انحصاری روسیه در ناحیه ساحلی پایان میدهد و احتمال مخاطرات برای نظامیان روسی و تجهیزات نظامی آنها را نیز محتمل میسازد.

همایمیم در فاصله بین ژانویه و اکتبر ۲۰۱۸ در معرض تعدادی حمله از طرف پهپادها قرار گرفت و حضور ایران در این ناحیه میتواند تهدیدات بیشتری را سبب شود که میتواند از سوی اسرائيل، ایالات متحده یا بازیگران دیکری در میدان جنگی سوریه به قصد تسویه حساب قدیمی با ایران باشد.

حضور دائمی ایرانی ها در لاتاکیا میتواند باعث محدودیت و یا قطع نظارت و جمع آوری اطلاعات روسها شود، تکنولوژی رادیوالکترونیک آنها را از کار بیندازد و دفاع هوایی آنها، پروازهایشان و حیات افراد نظامی روسیه را به خطراندازد.

در خواست ایران

اقدام سوریه در جواب درخواست رسمی ایران از سوریه در فوریه گذشته صورت گرفته است. با تشخیص اینکه ایران مانند روسیه امکان استقرار یک پایگاه دایم نظامی را ندارد، یا اینکه مانند ترکیه دست به اشغال غیر قانونی یک ناحیه نمیزند، موافقت کرد که ایران اقدام به نفوذ اقتصادی دراز مدت در سوریه کند، که بتواند جا پایی در بخش خاص این ناحیه باز کند.

ایران به سوریه ای ها خط اعتباری به مبلغ ۶/۶ بیلیون دلار از سال ۲۰۱۱ داده است که در سال ۲۰۱۷ یک بیلیون دیگر به آن اضافه کرد.در هر حال در سه ماه گذشته، روابط بین دو کشور گرم تر شده است، به ویژه بعد از اینکه رئيس جمهور بشار اسد در ماه فوریه برای دیدار از رئيس جمهور حسن روحانی و رهبر حکومت ایران علی خامنه ای به تهران سفر کرد.

دو دولت توافق کرده اند که یک اطاق بازرگانی مشترک، یک بانک مشترک و یک کارخانه برق در لاتاکیا ایجاد کنند.سازمان های خانه سازی ایرانی نیز این حق را یافته اند که ۲۰۰۰۰۰خانه آپارتمانی نزدیک پایتخت سوریه احداث کنند.

ایران همچنین قول داده است که وضع بحرانی کمبود سوخت سوریه را با فرستادن محموله های سوخت گرمازا، سوخت آشپزی و گازوئيل به بخش تحت اجاره ایران در لاتاکیا، در پائيز آینده سازمان بخشد.

دسترسی به مدیترانه

برای تهران که در معرض تحریم های فلج کننده آمریکا قرار دارد، جستجوی طولانی مدت برای جا پایی در مدیترانه و تحقق آن یک تغییر دهنده بالقوه بازی است. «امروز هر کسی یک جاده ابریشم میخواهد وبنادر نقاط خوبی برای شروع آن هستند.» این جمله را پروفسور دانشگاه اکلاهما، جاشوا لندیس Joshua Landis به تایمز آسیا اظهار داشت. آقای لندیس اضافه کرد:«ایران خواب ساختن اقتصاد منطقه ای قوی را می بیند که بر تجارت، شاهراهها وخطوط لوله که از ایران به مدیترانه میروند استوار است. کمک به ساختن بنادر سوریه تنها نمونه ای از افق وسیع تری از کامیابی و منافع مشترک است. درخشان تر از همه روزی خواهد بود که ایران بتواند نفت و گاز خود را از طریق خط لوله ای از راه عراق و سوریه به اروپا بفروشد.»

در سال ۲۰۱۷ ایرانی ها در خواست اعتبارنامه ای کردند که بتوانند هزار هکتا ر زمین در شهر ساحلی ترتوسTartus به دست آورند و میخواستند این قطعه را به بندر نفت و گازتبدیل کنند.
به خاطر نزدیکی این ناحیه به پایگاه نظامی روسیه ، مسکو با ا ین پیشنهاد مخالفت کرد. لذا تهران نظرش را تغییر داد و به فکر ۵۰۰۰ هکتار زمین زراعی نزدیک به مقبره شیعی سیده زینب نزدیک فرودگاه بین المللی دمشق افتاد که برای کشاورزی استفاده کند.

روسها این طرح را نپذیرفتند و به جای آن، مزارع کشاورزی در ناحیه ییلاقی دیر ازور Deir Ezzor را پیشنهاد کردند، که البته به این د لیل که تحت کنترل کردهای نظامی وابسته به آمریکا بودند قابل دسترسی نبودند.

به هر صورت ، مجددآ مذاکرات از سر گرفته شده که طرح درخواست زمین های کشاورزی از طرف ایران پذیرفته شود. پیشنهاد آوردن یک شبکه ارتباطی تلفن دستی (سلولار-GSM) ایرانی به بازار سوریه بعدآ روی میز قرار گرفت. اجرای این پیشنهاد سه سال معطل مانده است.

موافقت نامه بندر لاتا کیا، به جمهوری اسلامی این حق را میدهد که از یک بندرگاه سوری که ۲۳ انبار دارد تنها برای مقاصد اقتصادی استفاده کند، ولی وقتی که فرضیه ها و بحث ها حاکم شوند، هیچ چیزی نمیتواند آنها را از تغییر این بندر به تسهیلات نظامی مانع شود.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد