logo

سیلاب اصلی هنوز به خوزستان نرسیده است

پنجشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۴ آپريل ۲۰۱۹دویچه وله: به گفته مدیر بحران استانداری کرمانشاه، آب ۳۵ روستای کرمانشاه قطع شده و بیشترین خسارت در حوزه زیرساخت به پل‌ها و راه‌های این استان و نیز به بخش تولید کشاورزی، دامداری، باغبانی و شیلات وارد آمده است

● خسارت وارد آمده به شبکه راهی ناشی از وقوع سیل به ۱۵۶۰ میلیارد تومان رسید

شهرام آدم‌نژاد، معاون وزیر راه و شهرسازی، در گفت‌وگو با ایلنا در باره میزان خسارات وارد آمده به شبکه راهی و ابنیه‌ها در جریان وقوع سیل در استان‌های مختلف اظهار داشت: «تنها در بخش شبکه راهی چیزی حدود ۱۵۶۰ میلیارد تومان خسارت برآورد شده است.»

آدم نژاد طول راه‌های آسیب‌دیده ناشی از جریان سیل شامل راه‌های شریانی، اصلی، فرعی و روستایی را حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر عنوان کرد و گفت که نزدیک به ۷ هزار دستگاه ابنیه فنی آسیب دیده‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: «بیشترین طول راه آسیب‌دیده مربوط به استان مازنداران به‌طول ۲۰۸۹ کیلومتر و خسارت ۱۷۰ میلیارد تومان است.»

● استاندار ایلام: نیازمند کمک‌های فوری هستیم

قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار ایلام عصر روز چهارشنبه در ویدئوکنفرانس شورای عالی مدیریت بحران کشور که با حضور وزیر کشور برگزار شد با توجه به میزان خسارت‌های وارده به استان ایلام، این استان را دومین استان خسارت دیده کشور در زیرساخت جاده‌ای خواند و خواستار مساعدت فوری دولت برای این استان شد.

استاندار ایلام گفت: نیازمند تمهیدات و کمک‌های فوری هستیم. سلیمانی دشتکی تاکید کرد که "برنامه ریزی دقیق درسه سطح فوری و کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای حادثه سیل در استان انجام گرفته شده است و برای ساماندهی وضعیت پیش‌آمده و به فوریت نیازمند اختصاص تنخواه به استان ایلام هستیم".

استاندار ایلام در ادامه ضمن اشاره به خسارت‌های وارده در حوزه‌های زیرساختی استان در مناطق سیل‌زده و خسارت‌های مالی به مردم گفت، بیشترین خسارت‌ها علاوه بر منازل مسکونی مربوط به زیرساخت‌های جاده‌ای و پل‌های مهم استان است.

● «سیلاب اصلی هنوز به خوزستان نرسیده است»

مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان از مردم خوزستان خواست "هم‌چنان در آمادگی کامل قرار داشته باشند و هشدارها را جدی بگیرند". کیامرث حاجی‌زاده گفت: «هنوز سیلاب اصلی به خوزستان نرسیده است.»

به گزارش ایسنا مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان تصریح کرد: «۹۶ روستا به شکل جزئی و کلی تخلیه شده و در ۳۵ ایستگاه اسکان اضطراری جا داده شده‌اند.» به گفته حاجی‌زاده در جریان سیل استان خوزستان هیچ گونه تلفات جانی گزارش نشده است.

● اختصاص قطار فوق‌العاده در مسیر اهواز- تهران

مدیر عامل راه‌آهن گفت که محور ریلی جنوب بازگشایی شده است. سعید رسولی از اختصاص یک قطار فوق‌العاده در مسیر اهواز-تهران خبر داد.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل راه‌آهن خاطر نشان کرد که از بعدازظهر چهارشنبه روال عادی حرکت قطارها در محور ریلی جنوب عادی شده است. او گفت: «با توجه به ایمن شدن سیر قطار و به منظور رفاه حال مسافران و جابه جایی آنها ، یک رام قطار فوق‌العاده در مسیر ریلی اهواز-تهران اختصاص یافته است.»

● آبگرفتی ۸۰۰ واحد شهری و روستایی در روانسر

به گفته رئیس بنیاد مسکن روانسر ۸۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی در روانسر به دنبال بارش‌های اخیر دچار آبگرفتگی شده‌اند. رئیس بنیاد مسکن شهرستان روانسر گفت: حدود ۵۰ واحد روستایی و ۱۰ واحد شهری نیز نیازمند تخریب و بازسازی هستند.

او گفت که چند روز اخیر تیم‌های ارزیاب بنیاد مسکن این شهرستان در قالب چهار اکیپ ارزیاب به مناطق مختلف شهرستان اعزام شدند.

● آب ۳۵ روستا در کرمانشاه قطع است

مدیر بحران استانداری کرمانشاه اعلام کرد که آب ۳۵ روستا در این استان همچنان قطع است. به گزارش تسنیم جلیل بالایی گفت که بیشترین خسارت در حوزه زیرساخت‌ به پل‌ها و راه‌های استان کرمانشاه وارد آمده است.

مدیر بحران استانداری کرمانشاه تصریح کرد: «در بخش تولیدی به بخش کشاورزی و زیربخش‌های آن همچون زراعت، باغبانی و شیلات خسارت‌های زیادی وارد شده است.»

به گفته بالایی راه اصلی کرمانشاه به ایلام بازگشایی شده است. مدیر بحران استانداری کرمانشاه خاطرنشان کرد که برای عادی شدن شرایط "راهداری نسبت به انسداد راه‌ها، آب و فاضلاب به قطع آب روستایی و هلال احمر به قرار دادن اسکان اضطراری و خدمات اولیه مردم آسیب‌زده سیل باید اقدام کنند".

● "لرستان و خوزستان در اولویت اصلی کمک‌رسانی قرار دارند"

وزیر کشور ایران ضمن اعلام تخلیه ۹۶ روستا در خوزستان گفت، لرستان و خوزستان اولویت اصلی برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان‌اند.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی گفت، بعد از این دو استان، استان‌های ایلام، گلستان، کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری قرار می‌گیرد.

به گفته او، این استان‌ها بر اساس اولویتی که ستاد مدیریت بحران تعیین می‌کند از کمک‌‌ها برخوردار خواهند شد. وزیر کشور همچنین از مردم کمک خواست و گفت، تخلیه روستاها بدون مشارکت مردم کار سختی است.

● "ظرف دو روز همه راه‌های شریانی لرستان بازگشایی می‌شود"

معاون وزیر راه و شهرسازی ایران از باز شدن همه راه‌های شریانی لرستان تا دو روز آینده خبر داد.

به گزارش مهر، هاشم حسینیان گفت، اولویت اصلی در حال حاضر بازگشایی راه‌های خرم‌ آبادـ پلدختر است. به گفته او، قرار است حداکثر تا فردا بعدازظهر راه‌ دسترسی به شهر معمولان از طریق آزادراه بازگشایی شود.

● تذکر به برنامه "دورهمی" به دلیل اظهارات مهران مدیری

معاون سیمای سازمان صدا و سیما با اشاره به "برخی از تعابیر" مهران مدیری، مجری برنامه طنز "دورهمی" در اولین شب سری جدید این برنامه در مورد چگونگی حضور مسئولان در مناطق سیل‌زده از تذکر به این برنامه خبر داد.

به گزارش تسنیم، مرتضی میرباقری با اشاره به اطلاع‌‌رسانی "لحظه به لحظه اتفاقات سیل" و به میدان آمدن "همه‌جانبه" صدا و سیما و قدردانی آیت‌الله خامنه‌ای‌، رهبر جمهوری اسلامی از این عملکرد گفت: «برخی تعابیر مهران مدیری... آنطور که باید متوازن و منصفانه نبود و بایستی ملاحظات بیش‌تری انجام می‌شد که در این زمینه تذکر لازم داده شده است.»

مهران مدیری با اشاره به نشان دادن چند تن از مسئولان در مناطق سیل‌زده در حالی که تا کمر در آب فرو رفته بودند گفت: «هیچ چیز برای مردم یک کشور دردناک‌تر از این نیست که مسئولین‌شون رو با شلوار خیس ببینند.»

او به یکی از گزارشگران اشاره کرد که در حالی که تا گردن در آب فرو رفته بود، میکروفون به دست در حال گزارش‌دهی درباره سیل بود. مدیری به زبانی طنز این رفتار را "لوند و دلبرانه" نامید و گفت: «آنقدر دلبرانه بود رفتارش، فکر می‌کردی اون نصفش که زیر آبه پری دریاییه.»

● "زیرساخت‌های ارتباطی پلدختر کاملا از بین رفته است"

وزیر ارتباطات ایران از انهدام کامل زیرساخت‌های ارتباطی پلدختر خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد آذری جهرمی در فرودگاه خرم‌‌آباد به خبرنگاران گفت: «با این وجود ارتباطات موبایلی از شب ‌گذشته در مناطق شهری و برخی روستاها به شرایط طبیعی برگشته است.»

او همچنین از امکان برقراری ارتباطات تلفنی در لرستان طی دو تا سه روز آینده خبر داد.

● سد قشلاق سنندج سرریز کرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان از سرریز کردن سد قشلاق در سنندج خبر داد.

به گزارش فارس، کامران خرم گفت: «پیش‌بینی می‌شود تا ساعات آینده، سرریز سد به ۳۰ مترمکعب در ثانیه برسد و با میزان آب خروجی از دریچه‌ها در مجموع رواناب پایاب سد به بالغ بر ۵۰ مترمکعب در ثانیه خواهد رسید.»

با توجه به افزایش میزان خروجی و سرریز آب از سد قشلاق از شهروندان، بهره‌برداران و باغداران پایاب سد درخواست شد، از تردد و توقف در این مسیر جدا خودداری کنند.

● رشد ۱۸۷درصدی بارندگی در سال آبی جاری

به گفته وزارت نیرو، حجم بارندگی در سال آبی جاری در ایران از اول مهر ۹۷ تا ۱۴ فروردین ۹۸ نسبت به سال گذشته ۱۸۷درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش ایلنا، این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت نیز (۱۸۴ میلی‌متر) ۵۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین حجم بارش اول مهر سال ۹۷ تا پایان ۱۴ فروردین سال جاری معادل ۴۵۸ میلیارد و ۱۵۲ میلیون مترمکعب اعلام شده است.

● لاریجانی: رفع نیازهای لرستان یک مسئله ملی است

رئيس مجلس ایران طی بازدید از مناطق سیل‌زده در شهرستان پلدختر از تخصیص بودجه ویژه برای جبران خسارت‌های سیل لرستان خبر داد و رفع نیازهای سیل‌زدگان لرستان را "مسئله ملی" خواند.

به گزارش فارس، علی لاریجانی با اشاره به تأکید آیت‌الله خامنه‌ای بر "امدادرسانی سریع به سیل‌زدگان" موضوع سیل در این استان را "از اولویت‌های کشور" قلمداد کرد.

لاریجانی گفت: «برقراری آب و برق و گاز شهرستان پلدختر موضوع مهم دیگری است که با توجه به صحبت‌های مدیران عامل، در اسرع وقت این مهم اتفاق خواهد افتاد.»

● "اولین هواپیمای کمکی آلمان پنج‌شنبه راهی تهران می‌شود"

مدیر روابط عمومی صلیب سرخ آلمان در گفت‌وگو با دویچه‌ وله فارسی گفت، اولین هواپیمای حامل کمک‌های صلیب سرخ آلمان روز پنج‌شنبه عازم تهران خواهد شد.

دیتر شوتز تصریح کرد، تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران شامل کمک‌های انسانی نمی‌شود.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد