logo
در اين زمينه

هيئت سياسی ـ اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

تحریم های امریکا و سیاست های جمهوری اسلامی
مانع کمک رسانی گسترده به سیل زدگان کشور است!

چهار شنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۳ آپريل ۲۰۱۹

bepish-setare2.jpg
سیل در بیش از بیست استان کشور جاری شده و خسارت بسیار زیادی به جا گذاشته است. این سیل تا کنون ۶۲ کشته، حدود ۵۰۰ زخمی و هزاران آواره و بی خانمان داشته و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را تخریب نموده است. هر چند هنوز خطر سیل پایان نیافته اما از شدت تخریب آن به تدریج کاسته شده است. اگر در این چند روز، کمک رسانی ها بیشتر متوجه نجات جان سیل زدگان بود، از این پس مقابله با اثرات و عواقب زیانبار آن بر محیط زندگی سیل زدگان، مسئله مقدم است. مردم کشورمان طی این مدت در جریان سیل، همیاری و همبستگی غرور انگیزی از خود نشان داده اند. اما نه حکومت آنگونه که باید تحرک نشان داده است و نه جز معدودی کشورهای دیگر، کشوری به یاری مردم ایران شتافته است.

جمهوری اسلامی با پيشبرد سیاست ها و اقدامات خود محیط زیست را تخریب نموده و موجب گسترده شدن دامنه خرابی های سيل شده است. پس از وقوع سیل نیز به جای به میدان آوردن وسیع و به موقع نیروهای ارتش و دیگر نهادهای حکومتی برای کاستن از دامنه خسارات سیل، به تهدید مردم مشغول گردیده است تا کمکی خارج از مدار نهادهای قدرت بدست مردم نرسد. رژیم حساب بسیاری از معتمدان مردم را مسدود کرده و کمک رسانی مستقیم و مستقل مردمی را جرم اعلام نموده، اقدام چندانی برای جلب همیاری های بین المللی انجام نداده است.

از سوی دیگر امریکا با تشدید تحریم ها عملا امکان کمک رسانی بین المللی را دشوار کرده است. هر چند به ظاهر مواد دارویی و غذائی از تحریم معاف شده اند و اخیرا نیز پمپئو وزیر امور خارجه امریکا منع کمک رسانی به هلال احمر را برداشت، اما با تداوم تحریم های گسترده، عملا مانع کمک رسانی مجامع بین المللی شده است. به جز ترکیه و المان، کشورهای بسیاری در ارتباط با سیل، به همدردی ساده ای بسنده کرده اندو اعلام آمادگی برخی دیگر ار آنها با بی اعتنائی جمهوری اسلامی روبرو شده است. دست ایرانیان خارج از کشور برای کمک به هموطنان خود از دو سو بسته شده است. هم در نتیجه تحریم های امریکا امکان جمع آوری و حواله پول از طریق بانک ها بلوکه شده است و هم راه ارسال از طریق معتمدان مردم توسط جمهوری اسلامی مسدود شده است. ایرانیان عموما اعتمادی به نهادهای وابسته به جمهوری اسلامی ندارند. در گذشته بارها اخبار دزدی، فساد و بی مسئولیتی آنها بر ملا شده است. نتیجه تحریم های امریکا و سیاست های جمهوری اسلامی، فشار بیشتر بر مردمی است که خانه خراب و آواره و بی خانمان شده اند.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) سیاست تحریم امریکا و همزمان سیاست های مخرب جمهوری اسلامی در منفعل کردن نهادهای مردمی را محکوم کرده، از تمامی هموطنان تقاضا می کند به هر طریق که می توانند به یاری مردم سیل زده بشتابند. اقدامات محدود کننده حکومتی را موج نیرومند حمایت وسیع و مستقل مردم بی اثر خواهد نمود. حکومت نمی تواند حرکت گسترده و همبسته مردم برای همیاری را سد کند.

هيئت سياسی ـ اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

چهار شنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۳ آپريل ۲۰۱۹

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد