logo

ریک گلادستون

وکیل مدافع «دختران خیابان انقلاب اکنون خودش یک محکوم زندانی است

مترجم : ایرج واحدی پور

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶ مارس ۲۰۱۹

iraj-vahedipour.jpg
بانوئی که از خانم های ایرانی که به خاطر پوشش سر دچار مشکل شده بودند در دادگاه ها دفاع میکرد اکنون خودش یک محکوم زندانی است.

آنچنانکه یک گروه ناظر حقوق بشر در روز چهارشنبه ۲۷ فوریه گزارش کرده، یک وکیل برجسته که از زنانی که به لحاظ رعایت نکردن مقررات پوشش سر زندانی میشدند دفاع میکرده، در یک دادگاه مخفی به جنایات مربوط به امنیت متهم شده و ممکن است حبس خیلی طویل المدت در انتظارش باشد.
این گروه که مرکز ناظر حقوق بشر در ایران نام دارد، اظهار داشت که از محکومیت این وکیل، خانم نسرین ستوده، از طریق شوهرش اطلاع یافته است. او در ماه ژوئن گذشته در منزلش توسط ماموران امنیتی بازداشت شده و به زندان اوین منتقل شده است.
خانم ستوده که ۵۵ ساله است و چندین بار زندانی و آزاد شده، یکی از نمایندگان بین المللی مبارزه با محدودیت های اعمال شده از طرف سلسله مراتب مذهبی جمهوری اسلامی علیه آزادیهای شخصی و سیاسی است. او در سال ۲۰۱۲ معتبر ترین جایزه حقوق بشر اروپا، به نام جایزه ساخارف، برای آزادی اندیشه را برد.
مقا مات ایرانی هیچ استدلالی را برای بازداشت خانم ستوده در ماه ژوئن ارائه نداده اند، اما در آن زمان خانم ستوده از خانم هایی دفاع میکرد که در صحنه اعتراضات عمومی، حجاب یا سرپوش اسلامی خود را از سر بر داشته بودند.
خانم ستوده ممکن است مقامات قضایی را به خاطر انتقاد کردن از آنها، که برای دفاع از زندانیان سیاسی فقط بخشی از وکلا را که در ۲۰ استان مورد تایید دستگاه قضایی هستند تخصیص داده اند عصبانی کرده باشد.
به گفته آقای هادی قائمی، مدیر اجرایی مرکز حقوق بشر در ایران با مرکزیت در نیویورک، «به هیچ وسیله ای نمیتوان بر این واقعیت سرپوش گذاشت، که علت تحت تعقیب قرار گرفتن خانم ستوده به خاطر دفاع صلح آمیز از حقوق بشر در ایران است، که از آن جمله حق زنان در انتخاب اینکه حجاب بر سر کنند یا نه است.»
بر اساس پستی روی سایت اینترنتی گروه آقای قائمی، خانم ستوده در ماه سپتامبر گذشته در دادگاه انقلاب در تهران محاکمه شد، ولی از آنجا که اجازه انتخاب وکیل به او داده نشد، در دادگاه حاضر نشد.
شوهر او رضا خندان، در ماه ژانویه سال قبل ،به دلیل اینکه اخبار جدید در مورد پرونده خانمش را بر خلاف قانون !! روی فیس بوک خودش می گذاشت، به شش سال زندان محکوم شد، و به اظهار آقای قائمی او هنوز در رابطه با همین موضوع در زندان است. این زوج دو بچه جوان هم دارند.
آقای قائمی گفت : آقای خندان به او گفته که خانمش از مقامات زندان خواسته بود که اجازه دهند وکیلی انتخاب کند که پرونده اش را بررسی کند. این درخواست پذیرفته نشد، و آقای قائمی از قول آقای خندان میگوید که مقامات زندان گفته اند که « حکم دادگاه صادر شده و پرونده بسته شده است.»
در حالی که جزئیات پرونده افشاء نشده ، آقای قائمی گفت که به نظر میرسد حد اقل هفت اتهام به خانم ستوده زده شده است، که عبارتند از: تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغات ضد حکومتی، عضویت در گروه های غیر قانونی، ظاهر شدن در برابر هیآت قضات بدون رعایت ضروریات حجاب، اخلال در کار صلح، انتشار مطالب کاذب برای ایجاد ناراحتی در افکار عمومی و «ترغیب به فساد و فحشاء.»
آقای قائمی میگوید«هر کدام از این اتهامات چند سال محکومیت دارد.» «این حالت میتواند محکومیت خیلی طولانی در پی داشته باشد.» محکومیت خانم ستوده در رسانه های خبری رسمی منتشر نشده است. در برابر درخواست ، برای ارائه تفسیری از طرف هیآت نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک، در مورد این پرونده پاسخی فوری داده نشد.
تحت تعقیب قرار گرفتن و محاکمه خانم ستوده بعداز استیلای پشت پرده افراطیون مذهبی و به ویژه بعد از شروع دوره ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا در دو سال قبل بود.
ترامپ رئيس جمهور آمریکا با خشونت به محکوم کردن ایران پرداخت، معاهده اتمی را که با دولت اوباما و پنج قدرت جهانی دیگر بسته بود مورد تهاجم قرار داد و از آن خارج شد و تحریم هایی را که این پیمان به خاطر رفتار صلح آمیز ایران با عث لغو آنها شده بود دوباره بر قرار کرد.
آیت الله علی خامنه ای رهبر بلند مرتبه ایران گفته است که سیاست های به کار برده شده به وسیله ترامپ درستی نظری که او از مدتها قبل داشته و آمریکا را قابل اعتماد نمیدانسته ثابت میکند، و این همان نظری است که افراطیون حکومتی را تشجیع و جسور کرده و رئيس جمهور حسن روحانی که نسبتآ معتدل محسوب میشود را تضعیف کرده است.
شورای ایرانی آمریکایی ایرانیان که گروهی مستقر در واشینگتن است و از پیشرفت روابط ایران و آمریکا دفاع میکند و از وضعیت حقوق بشر در ایران شدیدآ انتقاد میکند، اظهار داشت که از اخبار موبوط به خانم ستوده شدیدآ نا راحت شده و خواستار آزادی فوری او گشته است.
جمال عبدی، رئیس این شورا در بیانیه ای اعلام کرد که «مسئولیت در زندان بودن خانم ستوده تنها متوجه مقامات حکومتی است.» البته او به دولت ترامپ هم با انگشت اشاره کرد که دراین مسئؤلیت شریک است.
آقای عبدی میگوید:«وقتی که افراطیون حکومتی در کار مقابله با ترامپ میخواهند مثل خود ترامپ موضع بگیرند، میانه روها را تضعیف و به خواست های مردم بی اعتنایی میکنند » ، «مدافعین حقوق بشر مانند ستوده اولین قربانیان هستند.»

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد