logo

خبرهای آخرهفته

اخبار کارگری

جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲ فوريه ۲۰۱۹

- اخبار اذیت وآزار فعالین کارگری واجتماعی
1- ادامه اذیت وآزار کارگران معترض گروه ملی صنعتی فولاد ایران
2-اعمال فشار بر خانواده اسماعیل بخشی و سپیده قلیان توسط اداره اطلاعات
3-محکومیت امید شاه محمدی، معلم اهل دیواندرە به یک سال حبس تعزیری
4-آزادی چهار فعال کارگری در کردستان
5-آزادی مختار اسدی پس از یک هفته با تودیع وثیقه
6-روز پنج شنبه ، پس از هیجده روز بی خبری از پروین محمدی، اجازه ملاقات به وی داده شد
- اخباراعتراضات کارگری
1-ادامه تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه نسبت به عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی
2-گزارش اعتراض رانندگان و کارگران شرکت واحد (عدم حضور در محل کار) در روز دوم اسفند
- خبرهایی درباره اعتراضات کشاورزان
1- تجمع جمعی از اهالی منظریه شهرضا دراعتراض به کاهش منابع آبی بدنبال احداث شهرک گلخانه‌ای
2- تجمع اعتراضی کشاورزان گوجه کار منطقه هشتبندی نسبت به کاهش قیمت محصولات مقابل بخشداری
3- تجمع کشاورزان خوراسگان اصفهان دراعتراض به پرداخت نکردن خسارت18ساله عدم کاشت
- جان باختن یک کارگر ساختمانی درزنجان براثر ریزش دیوار
- ملاقات با سازمان جهانی کار "گزارش به کارگران ،زحمتکشان ،دانشجویان ایران "
اخبار وگزارشات کارگری - سوم اسفند ماه1397
*اخبار اذیت وآزار فعالین کارگری واجتماعی
1- ادامه اذیت وآزار کارگران معترض گروه ملی صنعتی فولاد ایران
میثم آل مهدی ازکارگران معترض این مجتمع به محل کارش ممنوع الورود و کلیه حسابهای بانکیش مسدود شده است.
ازروزشنبه بیست وهفتم بهمن ماه، احسان یوسفی کارگرمعترض گروه ملی صنعتی فولادایران هم ممنوع‌الورود به محل کارش شد.
متن کامل اطلاع رسانی به گزارش کانال تلگرام کارگران گروه ملی فولاد بتاریخ سوم اسفند:
با سلام و آرزوی خیر برای همگان
ما برروی این نکته بارها تأکید کرده ایم که اوضاع آرام فعلی حاکم بر فضای کار و تولید در گروه ملی فولاد و بروز شدن پرداخت حقوق ها ؛ جدای از باقی مطالبات پاسخ داده نشده مان،مدیون همفکری،انسجام و اتحاد یکایک کارگران این مجموعه است که باعث شد قدرتمندانه در اعتراضات اخیر و سالهای گذشته حاضر و ظاهر شویم و به دستاوردها و نتایج قابل قبول و مهمی برسیم.
بهبود نسبی اوضاع کنونی و گذشت زمان نباید موجب شود که ما قدرت اتحاد و همبستگی و نتیجه تلاش،مبارزه و اعتراضات سخت و طاقت فرسای گذشته را از یاد ببریم.
تصویر آنچه که در طی این سالها بر ما گذشت باید همواره مقابل دیدگانمان قرار بگیرد تا از درس ها و تجارب سخت بدست آمده در این مبارزه نفس گیر برای بدست آوردن آنچه که حق مان بوده و هست غافل نشویم.
هرچند که اعتراضات قدرتمندانه ما و موفقیت های بدست آمده حاصل یک حضور و کوشش همگانی و جمعی بوده است اما در این میان نمیتوان نقش کارگران و همکاران پیشرو و از خود گذشته را که با به خطر انداختن خود در صحنه اعتراضات صدای رسای ما برای طلب حق و حقوق قانونی مان بوده اند را نادیده گرفت.
بطور مشخص یکی از این همکاران (میثم آل مهدی) از کارگران بخش نوردتیرآهن است که شجاعانه در کنار سایرین در صف اول اعتراضات از زبان ما مطالبات و خواسته های برحق مان را فریاد زد.
علاوه بر این تشکیل جلسات مجمع عمومی در روزهای پنجشنبه و جلسات پرشور هم اندیشی کارگران و فراهم کردن مقدمات تصمیم گیری برای تشکیل مجمع نمایندگان مستقل از ایده های خلاقانه و بسیار مهم وی و سایر دوستان و همکاران مان بود.
پس از آزادی همه همکاران بازداشت شده و فروکش کردن التهابات موجود ؛ اداره حراست شرکت در اقدامی عجیب و غیرقابل قبول اقدام به بستن کارت تردد میثم آل مهدی نموده و از ورود وی به شرکت تا به اکنون جلوگیری بعمل آمده است.
علاوه بر این در اقدام غیرانسانی دیگری کلیه حسابهای بانکی نامبرده مسدود گردیده و در شرایطی که همسر و والده ایشان از بیماری صعب العلاج در رنج هستند از دریافت حقوق های پرداخت شده تا این تاریخ محروم مانده اند.
سؤال اینجاست که به کدامین جرم و گناه خانواده کارگری که در طول سالهای گذشته سختی ها و مشقت های فراوانی از ناحیه منفعت طلبی و سودجویی رانت خواران و سرمایه داران وابسته به مافیای چپاول گر متحمل شده اکنون باید از حق زندگی و حیات ساقط شود؟
با کدام منطق انسانی خانواده ای که زیر فشار تأمین هزینه های سرسام آور درمان خرد شده است اکنون از دریافت حقوقی که حاصل زحمت و دست رنج نان آورشان بوده محروم شده اند؟
کدام عرف،قاعده و قانون اسلامی و انسانی تقاص حق طلبی و حق خواهی کارگر را ممانعت از ادامه کار وی دانسته و گرفتن نان از سفره خالی خانواده و فرزندان او را جایز میداند؟
همکاران و دوستان گرامی
همه ما کارگران در مواجهه با این ظلم آشکار مسئول هستیم.
انفعال و بی توجهی ما در برابر این ستم و اجحاف موجب ادامه آن خواهد بود و به قیمت نابودی و از هم گسیختگی یک خانواده تمام خواهد شد.
ما ضمن محکوم کردن این نوع برخورد غیرانسانی و انتساب اتهامات واهی به این همکار عزیزمان،خواستار پایان دادن به این رویه و رفع موانع حضور ایشان در محل کار خود از سوی مدیریت عامل گروه و مسئولین ذیربط هستیم.
و من یتوکل علی الله فهو حسبه
2-اعمال فشار بر خانواده اسماعیل بخشی و سپیده قلیان توسط اداره اطلاعات
اداره اطلاعات شوش خانواده اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت‌تپه و سپیده قلیان، فعال اجتماعی را احضار کرد.
بنا به گزارش، اطلاعات به خانواده‌ها گفته این دو زندانی درباره شکنجه دروغ گفته‌اند و از آنان خواسته شده تا رسانه‌ها را ساکت کنند. همچنین تهدید به تشکیل پرونده برای همه اعضای خانواده شده‌اند.
اسماعیل بخشی و سپیده قلیان بعد از پخش اعترافات اجباری در به اصطلاح مستند
"طراحی سوخته" ، در روز ۱ بهمن دوباره بازداشت شدند و بیش از یکماه است که در بازداشتگاه امنیتی برای اعتراف اجباری و دادن تکذیبیه تحت فشار هستند. همچنین در اقدام جدید دادستانی شوش قرار بازداشت انها را تمدید کرده است. این در حالی است که این دو زندانی بعد از تفهیم اتهام در سلول انفرادی بدون بازجویی تحت فشار روحی و روانی قرار دارند.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه اعمال فشار بر نماینده کارگران هفت تپه را محکوم نموده و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط اسماعیل بخشی و سپیده قلیان می باشد.
۲ اسفند ۹۷
سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه
3-محکومیت امید شاه محمدی، معلم اهل دیواندرە به یک سال حبس تعزیری
امید شاه محمدی، معلم اهل دیواندرە کردستان از سوی شعبە یکم دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اتهام ”اقدام علیە امنیت ملی“ بە تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شدە است.
وی بە اتهام تشویق فرهنگیان بە اعتصاب سراسری معلمان و یک روز قبل از اعتصاب معلمان در آبان ماه امسال بازداشت شدە بود.
4-آزادی چهار فعال کارگری در کردستان
روزپنجشنبه دوم اسفند ماه، چهار فعال کارگری به نام های مهرداد صبوری، آرام محمدی، امید احمدی و شاهو صادقی از زندان آزاد شدند.
این چهار فعال کارگری به اتهام شرکت در مراسم روز جهانی کارگر سال 95بازداشت شده بودند و اواخر آذر ماه سال جاری برای گذراندن دوران محکومیت خود در زندان شهر کامیاران در استان کردستان بسر می بردند.
5-آزادی مختار اسدی پس از یک هفته با تودیع وثیقه
روز پنج شنبه دوم اسفند ماه ،مختار اسدی معلم و فعال صنفی از کردستان به قید وثیقه آزاد شد.
این معلم روز پنج شنبه بیست وپنجم بهمن ماه، توسط ماموران اداره ی اطلاعات سنندج،دستگیر شده بود.
6-روز پنج شنبه ، پس از هیجده روز بی خبری از پروین محمدی، اجازه ملاقات به وی داده شد
روز پنج شنبه 2/ 12/ 97 پس از هیجده روز بی خبری ، پیگیریهای مستمر خانواده وی به دادسرای زندان اوین و حمایت بی دریغ عملی و رسانه ای، انسانهای شریف و آزادیخواه، کارگران، معلمان، زنان ،تشکلها، نیروهای اجتماعی و محمدعلی جداری فروغی وکیل پروین محمدی نتیجه داد و ایشان با خواهر خود مریم محمدی ملاقات کرد، مریم محمدی در این ملاقات کوتاه، او را سرحال و با روحیه عالی توصیف کرد.
برگرفته از کانال تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران
*اخباراعتراضات کارگری
1-ادامه تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه نسبت به عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی
روزپنج شنبه دوم اسفند ماه درادامه تجمع سریالیشان درهفته جاری، حدود200کارگر بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی، دست به تجمع مقابل ساختمان مدیریت زدند.
تجمع کنندگان خواهان پرداخت سنوات سابقه کاری سال های 95 و 96 شدند.
درهمین هفته بدنبال تجمعات اعتراض این کارگران بازنشسته،رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شوش در این باره گفت: حدود 340 نفر از بازنشستگان سال 1395 در مجموع 50 میلیارد ریال و حدود 260 نفر از بازنشستگان سال 1396 حدود 260 میلیارد ریال مطالبات دارند.
2-گزارش اعتراض رانندگان و کارگران شرکت واحد (عدم حضور در محل کار) در روز دوم اسفند
مدیریت از روزهای قبل از پنجشنبه دوم اسفند با تمنا، تشویق، فریب و اجبار رانندگان را ملزم به حضور در محل کار در روز دوم اسفند می کرد. با این وجود تعداد زیادی از رانندگان که معمولا در روزهای پنجشنبه اشتغال داشتند در روز دوم اسفند شاغل نشدند.
مدیریت شرکت واحد با تجربه از اعتصاب رانندگان در سال ۸۴، تعداد زیادی از رانندگان را که بسیار مشتاق بودند از شغل رانندگی خارج شوند را با معیار همسو شدن شان با مدیریت در موارد اضطراری از جمله اعتصاب رانندگان، در مشاغلی بغیر از رانندگی نظیر اتاق رزرو، توقفگاه، امداد خودرو، تعمیرگاه و ... گمارد تا در اعتصابات احتمالی رانندگان، از ظرفیت آنها برای به شکست کشاندن اعتصاب استفاده نماید. مدیریت همه این افراد را با وجود اینکه آموزش اتوبوس دوکابین ندیده بودند در روز دوم اسفند با اتوبوس به خط فرستاد. در این راستا رانندگان عضو شورای اسلامی کار فرمایشی که سرتاسر سال پشت فرمان نمی نشینند، ماهیت ضدکارگری خود را بیش از پیش نمایان کردند و در روزی که رانندگان و کارگران به نشان اعتراض شاغل نشدند. آنها با اتوبوس در خط حاضر بودند. همچنین به رانندگانی که شرایط بازنشستگی شان از ماه ها قبل احراز شده و مدیریت به دلیل اینکه حق بیمه شان را پرداخت نکرده، نتوانسته اند بازنشسته شوند و این رانندگان بعد از احراز بازنشستگی در توقفگاه می مانند و دیگر رانندگی نمی کنند، به فریب اعلام کرد چنانچه دوم اسفند شاغل شوند حق بیمه شان پرداخت خواهد شد و تعدادی از آنان را به خطوط آورد.
با این روش شیفت خطوط بی آرتی از نظر تعداد اتوبوس وضعیت نسبتا متعادل داشت. اما از آنجا که مدیریت همه نیروهای خود را برای شیفت صبح تدارک دیده بود تا اصل اعتراض که مربوط به رانندگان بود را با شکست مواجه کند، در شیفت عصر کمبود اتوبوس محسوس بود. اتوبوس ها با فاصله بیشتر از هم حرکت می کردند و ازدحادم مسافر در اتوبوس و ایستگاه ها مشهود بود. این وضعیت در خط هفت بی آر تی (راه آهن _ تجریش) از دیگر خطوط بارزتر بود.
هدف این اعتراض اخطار جدی به مدیریت شرکت واحد و دیگر مسئولان شهری برای بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و پرداخت تسهیلات مسکن بود. هر چند مدیریت با سختی فراوان و بسیج نیروهایش بوسیله پرداخت اضافه کار تشویقی، اجبار، فریب و ... به ظاهر اعتراض اعلام‌ شده را تا حد زیادی کنترل نمود. اما خود می داند اعتراض اخیر بسیار جدی بود و از آنجا که اعتراضات تا رسیدن کارگران به حق خود (بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و پرداخت تسهیلات مسکن) به روش های متنوع ادامه خواهد داشت، مدیریت اگر درک نکند باید حق کارگران را بپردازد، در آینده با چالش جدی تر مواجه خواهد بود.
تجربه اثبات کرده، اعتراض مقطعی کارگران عموما منجر به رسیدن به حق شان نخواهد شد و مجموعه ای از اعتراضات متشکل، منسجم، متحد و آگاهانه است که منجر به احقاق حق کارگران خواهد شد. از اینرو خطاب به رانندگان و کارگران شرکت واحد بیان می کنیم: نباید در چنین شرایطی سرخورده و خسته از اعتراض شوند و چنانچه اعتراضات تداوم یابد قطعا منجر به احقاق حق شان خواهد شد.
منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
*خبرهایی درباره اعتراضات کشاورزان
1- تجمع جمعی از اهالی منظریه شهرضا دراعتراض به کاهش منابع آبی بدنبال احداث شهرک گلخانه‌ای
روزپنج شنبه دوم بهمن ماه،جمعی از اهالی منظریه شهرضا در اعتراض به احداث شهرک گلخانه‌ای در شمال این منطقه تجمع اعتراضی برگزار کردند.
به گزارش یک منبع خبری محلی، حدود 250نفر از اهالی شهر منظریه و روستاهای قصرچم، حمیدیه و زیارتگاه این شهرستان در اعتراض به احداث شهرک گلخانه‌ای در شمال شهر منظریه و روبروی روستای قصرچم واقع در کیلومتر 9جاده شهرضا - سمیرم و بعد از پادگان 22 توپخانه ارتش تجمع کردند.
به گفته حاضران مراحل مقدماتی احداث این شهرک گلخانه‌ای به مساحت 40 هکتار انجام شده است و آب مورد نیاز این شهرک از چاه‌های آب آشامیدنی شمال شهرضا تامین شده که به علت نزدیکی به قنوات و محل تأمین آب روستایی و خطرات ناشی از خشکسالی و کاهش منابع آبی منطقه در تامین آب شرب و کشاورزی مردم روستای زیارتگاه و سایر مناطق اختلال ایجاد می کند.
به گزارش همین منبع، پیش از این نیز اجرای این طرح به دلیل مخالفت مردم متوقف شده بود ولی هم‌اکنون مجدداً احداث این شهرک گلخانه‌ای شروع شده است.
به گفته یکی از معترضین حاضر درتجمع قبلا مردم با نگارش نامه موضوع را پیگیری کرده‌اند ولی کسی جوابگو نبوده تا اینکه تصمیم گرفتند به منظور اعتراض به احداث این شهرک گلخانه‌ای تجمع کنند.
2- تجمع اعتراضی کشاورزان گوجه کار منطقه هشتبندی نسبت به کاهش قیمت محصولات مقابل بخشداری
روز پنج شنبه دوم بهمن ماه، کشاورزان گوجه کار منطقه هشتبندی دراعتراض به کاهش قیمت محصولات مقابل بخشداری،تجمع کردند.
کشاورزان گوجه کار منطقه هشتبندی با محصول بار گوجه فرنگی خود قصد عزیمت به سمت استانداری و فرمانداری را داشتند که با دادن وعده پیگیری مشکلاتشان از این حرکت به طور موقت جلوگیری به عمل آمد.
براساس گزارش رسانه ای شده،قریب به هشت هزار هکتار از مزارع کشاورزی در شهرستان میناب به کشت محصول گوجه فرنگی اختصاص دارد که قریب به 5 هزار هکتار از این اراضی مربوط به کشاورزن منطقه هشتبندی است.
کشاورزن گوجه کار منطقه هشتبندی به دلیل توقف صادرات و کاهش شدید قیمت محصول گوجه فرنگی صبح روزپنج شنبه اقدام به تجمع اعتراضی به کاهش قیمت محصول در محل بخشداری نمودند.
بنا بهمین گزارش،کشاورزان گوجه کار منطقه هشتبندی با محصول بار گوجه فرنگی خود قصد عزیمت به سمت استانداری و فرمانداری را داشتند که با دادن وعده پیگیری مشکلاتشان از این حرکت به طور موقت جلوگیری به عمل آمد.
3- تجمع کشاورزان خوراسگان اصفهان دراعتراض به پرداخت نکردن خسارت18ساله عدم کاشت
صبح روز پنج شنبه دوم اسفندماه، کشاورزان خوراسگان اصفهان دراعتراض به پرداخت نکردن خسارت18ساله عدم کاشت در مسجد النبی این شهرستان،تجم کردند.
برپایه گزارش رسانه ای شده،این حرکت خودجوش با حضور همه اعضای صنف کشاورزان بوده و از مسئولان سازمان جهاد و کشاورزی و شرکت آب منطقه ای نیز دعوت شده است.
یکی از تجمع کنندگان با بیان اینکه وزارت نیرو که سازمان متولی آب کشور است، حقابه کشاورزان را فروخته اما نمی خواهد به پرداخت خسارت ۱۸ ساله آنها تن دهد، افزود: اختصاص بذر یارانه‌ای که در جلسه ۱۹ دی ماه وعده داده شد، برای برخی از کشاورزان تحقق یافت و به قیمت یک‌هزار و ۴۵۰ تومان در اختیار آنها قرار گرفت.
وی ادامه داد: شماری از کشاورزان که بذر گندم را کمی زودتر و به قیمت یک‌هزار و ۹۵۰ تومان خریداری کرده بودند موفق به دریافت بذر یارانه ای نشدند، اما قرار شد که مابه التفاوت خرید بذر آزاد به حساب این کشاورزان نیز واریز شود که تاکنون خبری نشده است.
این کشاورز با تاکید بر اینکه از همه مسئولان مربوطه برای حضور در این جلسه دعوت شده است، گفت: ما امروز با شرکت در این جلسه خواسته هایمان را بار دیگر مطرح و نتیجه این جلسه را به نمایندگان صنف کشاورزان اصفهان برای پیگیری اعلام خواهیم کرد که امید است مسئولان پاسخگوی مطالبات کشاورزان اصفهان باشند.
بنابهمین گزارش،تجمع روزپنج شنبه کشاورزان اصفهان در مسجد النبی خوراسگان برای مطالبه خسارت نکاشت ۱۸ ساله‌ای است که در پی خشکی زاینده‌رود مشکلات معیشتی بی شماری برای آنها بوجود آورده است.
اعتراضات کشاورزان برای احقاق حقابه‌ها و وضعیت معیشتی از پاییز و زمستان سال گذشته آغاز شد؛ در پی این اعتراضات کارگروه ملی " سازگاری با کم آبی" تشکیل و سپس رضا اردکانیان، وزیر نیرو در تاریخ ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۶ از پرداخت ۵۰۰ میلیارد تومان از سوی صنایع پرآب‌بَر اصفهان برای جبران خسارت کشاورزان اصفهان خبر داد و گفت: "در مرحله نخست، ۵۰ میلیارد تومان به حساب باز شده برای این منظور، واریز شده است."
به فاصله یک هفته پس از انتشار سخنرانی وزیر نیرو، بر اساس اعلام منابع خبری گوناگون محسن مهرعلیزاده، استاندار وقت اصفهان در کمیته پیگیری امور کشاورزان استان از پرداخت ۳۷.۶ میلیارد ریال به ۲۶ هزار و ۷۰۰ خانوار کشاورز آسیب دیده از خشکسالی در این منطقه خبر داد.
وی چندی بعد در هفتم آذرماه امسال در مراسم معارفه استاندار جدید در سخنان خود به پرداخت خسارت‌های کشاورزان اشاره کرد و گفت: " به دنبال تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی مبلغ ۴۵۰ میلیارد تومان از سوی صنایع به صندوق واریز شد که حدود ۴۰ میلیارد تومان آن در اسفندماه ۹۶ به عنوان کمک به معیشت کشاورزان پرداخت شد و ۱۵ میلیارد تومان آن به عنوان عیدانه در تابستان امسال پرداخت شده است."
همچنین عباس رضایی، استاندار اصفهان در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص مسائل آب استان اصفهان گفت: "در شرایط کنونی ۴۵۰ میلیارد تومان پولی که صنایع باید بابت فروش آب می دادند، در حساب است، از این مقدار حدود ۹۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان وصول شد و حدود ۷۵ میلیارد تومان را بابت حق آبه به کشاورزان دادند."
این درحالی است که کشاورزان می گویند بعد از اعتراضات سال گذشته، مبلغی بین ۵۰۰ هزار تا سه میلیون تومان برای جبران خسارت‌های چندساله‌ به ما پرداخت شده که جوابگوی هزینه‌های امروزی و مشکلات معیشتی نیست.
از سوی دیگر روز چهارشنبه ۱۹ دی ماه سال‌جاری، قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی اصفهان در تجمع کشاورزان شرق و غرب این استان که در مسجد گلزار خوراسگان برگزار شد، وعده اختصاص بذر یارانه ای را به کشاورزان داد.
*جان باختن یک کارگر ساختمانی درزنجان براثر ریزش دیوار
روز پنج شنبه دوم بهمن ماه،مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زنجان از جان باختن یک کارگر ساختمانی49ساله حین کار درمحله وحیدیه براثر ریزش دیوار خبرداد.

*ملاقات با سازمان جهانی کار "گزارش به کارگران ،زحمتکشان ،دانشجویان ایران "
روز پنجشنبه (دوم اسفند نودوهفت) 21-02-2019 به اتفاق چندتن از دوستان طبق قرار قبلی با مسئول امور سندیکایی سازمان جهانی کار خانم کورتیس ملاقاتی انجام شد.این ملاقات که موضوع آن آخرین وضعیت جنبش کارگری ایران ونقش سازمان جهانی کار بر اجرای مقاله نامه ها ومصوبات و اطلاع از آخرین اقدامات انجام شده توسط این سازمان بود در فضایی بسیار صمیمانه انجام شد .
در ابتدا ابرازتشکر بخاطر پذریرش ما و بحث وگفتگوهای صمیمانه طی این 15 سال اخیر !
گفتگوی ما طبق نوشته ای که از قبل آماده نموده بودیم آغاز شد ،بعد از شنیدن مطالب توسط مسئول امور سندیکایی آی آل آو خانم کورتیس توضیحاتی ارائه شد و ایشان معتقد بودند که کارهای زیادی در تقابل با نقض قوانین توسط رژیم ایران انجام شده وطی این سالها دستاورهایی نیز داشته که از نظر ایشان بسیار مثبت بود،همچنین ایشان توضیح دادند که ما میدانیم رژیم ایران قوانین سازمان مارا بشدت زیر پا میگذارد واز طریق اتحادیه های کارگری بین المللی ما در جریان امور هستیم.
ما به ایشان گفتیم :میدانیم که شما چه اقداماتی انجام داده اید اما چرا رفتار وکردار این رژیم در مقابل کارگران ،معلمان ،پرستاران وکودکان کار روز بروز بدتر میشود؟
از ایشان پرسیدیم در رابطه با دستگیری های اخیر چه اقداماتی انجام داده اید ؟(البته توضیحات کافی از سیاست های سرکوبگرانه ونوع برخورد با نمایندگان وفعالین کاری به ایشان ارائه شد)!ایشان در پاسخ گفتند که ما اقداماتی در رابطه با کارگران ومعلمان زندانی یا زیر حکم انجام داده ایم !
ما به ایشان توضیح دادیم ضمن اینکه پیگیری های شما قابل سپاسگزاری است اما کافی نیست ما پیشنهاد دادیم شما جهت رسیدن به حقیقت یک هیئت به ایران بفرستید تا با کارگران ومعلمان زندانی مصاحبه نموده ودر محیط کار با نمایندگان واقعی کارگران ملاقات نموده و این سفر حتما قبل از یکصد وهشتمین جلسه سالانه انجام شود که دست رژیم را برای ادعاهای واهی و فریبکاری های جدید در این اجلاس از قبل رو نماید.این پیشنهاد با واکنش مثبت از طرف ایشان مواجع شد وایشان قول پیگیری دادند.
در این جلسه مسائل مختلفی مورد بحث وتبادل نظر مطرح شد که لازم میدانیم در این موارد صبر کنیم وآینده را ببینیم.
در پایان توضیح را لازم میدانیم که ما حدود 15سال است در نبود نمایندگان واقعی تشکلات کارگری ایران این رابطه را با سازمان جهانی کارداریم اما این به معنی تائید آی ال آو نیست !فقط از این سازمان بعنوان یک نهاد سه جانبه گرا انتظار افشای سیاست های ضد کارگری رژیم اسلامی ایران و پیگیری اجرای قوانین مصوب در آن سازمان توسط رژیم ایران را داریم. از شما درخواست میکنیم به متن اصلی واولیه که در این ملاقات به بحث گذاشته شد توجه نمایید.
علی مبارکی
سوییس
22-02-2019
سلام و تشکر از اینکه سالهاست ما را پذیرا هستید.
1-سرکوب ،زندانی ،شکنجه ،قتل - نمایندگان شجاع کارگری با شور وهیجان در محیط کار دستگیر و بدلیل شکنجه های وحشیانه جسمی وروحی کاملا پژمرده و افسرده خارج میشونداکثرا با تهدید به سکوت واداشته میشوند.کارگرانی که بجز حق خواهی در مقابل رژیمی دزد ،غارتگر وجنایتکار ایستاده اند(نمونه اخیرکارگران هفت تپه شوش و صنایع ملی فولاد اهواز ).چرا شما به عنوان نهادی که یکی از وظایف تان اجرا و نظارت بر اجرای درست مقاونه نامه ها و مصوبات روابط دولت ها و کارگران است یک هئیت به ایران نمی فرستید تا در زندان ها ومحیط کار با نمایندگان کارگران ومعلمان ملاقات کرده و در اجلاس پیش رومجبور به باور حرف های بی اساس هئیت مزدور ایرانی نشوید.
2-یکصد وهشتمین اجلاس سالانه آی ال آو نزدیک است. جمهوری اسلامی بطور وحشتناکی تمامی مقاوله نامه و مصوبات سازمان جهانی کار ، سازمان ملل ، شورای امنیت ، محیط زیست و حقوق بشر را زیر پا میگذارد .شما بعنوان یک نهاد سه جانبه گرا هستید(لطفا بما بگویید که این رژیم کدامیک از مقاوله نامه های یازمان جهانی کار را رعایت میکنند؟ ) .لطفا وظیفه خود را انجام دهید ،چهل سال است که دارید با این رژیم ممشات میکنید ،هر دفعه بین بازی های سیاسی رژیم دنبال یک جناح هستید در صورتیکه به تجربه متوجه شدید که همه این ها توهم است و برخورد رژیم روز بروز بدتر شده است. بیایید رژیم را از سازمان جهانی کاراخراج کنید.
3-در شطرنج سیاسی منطقه همه دارند فریب بلوف های سیاسی امریکا را میخورند درحالیکه رژیم جمهوری اسلامی بهترین گزینه سیاسی برای امریکا در منطقه است (مانند طالبان در افغانستان و داعش در عراق و سوریه و لیبی )!زیرا با این لولویی که از رژیم ساخته به تمام منطقه خاورمیانه کاملا مسلط شده !شما ببینید چگونه اسراییل وعربستان با قلدری کامل اهداف جمهوری اسلامی حمله میکنند و هزاران نیروی تحت امر رژیم را به هلاکت میرسانند در حالیکه رژیم کمترین قدرت پاسخگویی را ندارد ! موشک های رژیم تحت کنترل کامل روسیه است وبدون اجازه روسیه عمل نمیکنند ، چگونه این رژیم برای منطقه ودنیا خطرناک است؟ این رژیم فقط وفقط بزرکترین دشمن مردم وکارگران وزحمتکشان ایران است .امریکا و دنیای سرمایه داری با این سیاست ها این رژیم را رام شده میخواهند .آنها خواهان یک حکومت برابری طلب و آزادیخواه در ایران نیستد.
4-کارگران وزحمتکشان ایران بدنبال هیچ قدرت خارجی برای برکناری رژیم اسلامی ایران نیستند بلکه آنها با اتکا به نیروی خود این کار را انجام میدهند !ما نه یک رژیم سلطنتی میخواهیم و نه یک رژیم اسلامی دیگر! ما خواهان برقرای عدالت ،دمکراسی و صلح در ایران هستیم ،در نتیجه تمامی اتهامات واهی رژیم علیه کارگران وزحمتکشان را بی اساس میدانیم .این رژیم دروغکو و جنایتکار است که نشر اکاذیب میکند وامنیت جامعه را بخطر انداخته .دزدی و اختلاس میکند نابرابری مطلق را به جامعه تحمیل کرده ،باعث تعطیلی 75%صنایع شده، محیط زیست در ایران نابود شده ،75%مردم زیر خط فقر زندگی میکنند،50 % مردم در فقر مطلق زندگی میکنند .حقوق کارگران ،معلمان ،پرستاران و دیگر زحمتکشان جامعه بشدت زیر خط فقر است ، بیکاری حدود 30% است ، حدود نه میلیون کودک بجای تحصیل و آموزش و شادی در بدترین شرایط مورد سوء استفاده جسمی وجنسی قرار میگیرند بزرگترین نهادهای حکومتی در این سوء استفاده دست دارند و این در حالیست که هیچ نهاد بین المللی کمترین اعتراضی به آن نمیکند!
5-خانم زهرا نوید پور بدنبال کار به نماینده مجلس سلمان خدادای پناه میبرد ،توسط او مورد تجاوز های مکرر قرار گرفته و کشته میشود! اگر شما یک جمال قاشق چی در جهان دیدید ما روزانه یکی مانند او در ایران از دست میدهیم.فعالان محیط زیست در زندان حلق آویز میشوند ، فعالین کارگری (اسماعیل بخشی، علی نجاتی ،سپیده قلیلن و...زیر شکنجه برای اعتراف علیه خود و رد شکنجه هستند ، فعالین کارگری ومعلمان در زندان هستند یا با احکام زندان وتبعید در تهدید دائم زندگی میکنند.
6-ما وظایف و اختیارات همچنین توان (نقاط ضعف وقدرت )شما را میشناسیم به همین دلیل از شما در خواست داریم که رژیم ایران را از سازمان جهانی کار اخراج یا او را وادار به اجرای مصوبات ومقاوله نامه های نمایید.
7-درخواست داریم یک کرسی نظارتی برای از فعالین کارگری خارج از حکومت ایران که در سازمان جهانی کار بتواند فعالانه یاوه گویی وفریبکاری رژیم را خنثی کند.در سازمان جهانی کار اختصاص داده شود.
برای دریافت آخرین گزارش سازمان جهانی کار به لینک زیر مراجعه نمایید.
از دوستان عزیزی که تمایل به ترجمه متن به فارسی را دارند خواهشمندیم این متن را ترجمه و برای اطلاع عموم انتشار دهند.اگر جهت جلوگیری از دوباره کاری بما اطلاع دهید سپاسگزار میشویم.
علی مبارکی
http://www.ilo.org/dyn/normlex/en/f?p=1000:50002:0::NO:50002:P50002_COMPLAINT_TEXT_ID:3964292
********
akhbarkargari2468@gmail.com
نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد