logo

گزارش کوتاهی از مراسم بزرگداشت دو روز بزرگ تاریخی در ایران
هانوفر - آلمان

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶ فوريه ۲۰۱۹

با فرا رسیدن چهل و هشتمین سالگرد رستاخیز سیاهکل، (19 بهمن سال 1349) و چهلمین سالگرد قیام پرشکوه مردم ایران (21 و 22 بهمن سال 57) در تاریخ شنبه 9 فوریۀ 2019 ، چریکهای فدایی خلق ایران ، مراسم بزرگداشتی را با شرکت تعداد زیادی از ایرانیان مبارز مقیم آلمان و اروپا در محل "کارگاه ایرانیان" در شهر هانوفر آلمان برگزار کردند. مراسم یادمان دو روز بزرگ تاریخی با دکلمه یک قطعه شعر زیبا توسط مجری برنامه آغاز شد و سپس به احترام به یاد تمامی جان باختگان راه آزادی و سوسیالیسم و بویژه خاطره سرخ رزمندگان سیاهکل ، یک دقیقه سکوت اعلام شد. بدنبال اعلام برنامه ، یک کلیپ مبارزاتی به یاد رزمندگان سیاهکل به نمایش درآمد که بر اساس سرودۀ فراموش نشدنی چریک فدایی دکتر هوشنگ اعظمی فرزند دلاور و پرآوازۀ خلق لُر ، به نام "کبوترها" ساخته شده بود. این کلیپ مورد استقبال حاضران قرار گرفت.
در بخش بعدی برنامه نوبت به سخنران مراسم رفیق فریبرز سنجری رسید. وی در صحبتهایش با عنوان "خیزش های مردمی، راهگشای نابودی جمهوری اسلامی" ضمن بزرگداشت خاطره رزمندگان سیاهکل و توده های جانباخته در انقلاب سالهای 56- 57 نخست به بررسی مختصر دلایل و روند خیزش های توده ای از دی ماه سال 96 به بعد پرداخت و سپس با ارائه فاکتهای متعدد نشان داد که چگونه توده ها و کارگران به جان آمده در این جنبش چه با سردادن شعارهای براندازی جمهوری اسلامی و چه با توسل به قهر ، با هزار زبان خواهان نابودی این رژیم و نظام ستمگرانه حاکم شده اند. سخنران در بخشهای بعدی با بررسی "راه حل" های ارائه شده برای حل بحران کنونی به نقد تفکراتی پرداخت که با طرح "رفراندوم" و یا "نافرمانی مدنی" و "اصلاحات" در چارچوب نظام دیکتاتوری کنونی و حاکمیت جمهوری اسلامی رسیدن به دمکراسی و آزادی را ممکن جلوه می دهند!
سخنران همچنین با نقد آلترناتیوهای نظیر "سلطنت" تصریح کرد که رسیدن به آزادی و دمکراسی در ایران با اتکاء به قدرتها و یا کمکهای امپریالیستی تنها یک سراب و توهم است. وی در بخش دیگری از صحبتهای اثباتی خود با رجوع به فاکتهای عینی متذکر شد که چریکهای فدایی خلق ایران با اتکاء به تجارب تاریخی و عینی جامعه همانطور که شعارها و عملکردهای خود توده ها و کارگران به پا خاسته ما نشان داد ، معتقدند که گام اول رسیدن به آزادی ، با سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی و تمام دار و دسته های درونیش از طریق مبارزه مسلحانه توده های ستمدیده گره خورده است. در نتیجه در شرایطی که تحت سیطره یک دیکتاتوری سیاه و تا بن دندان مسلح ، محافل و تشکل های مبارزاتی بدون توسل به مبارزه مسلحانه حتی قادر به حفظ روابط درونی و ادامه کاری نیستند ، وظیفه جوانان مبارز و آگاه در داخل کشور ایجاد پیوندهای مبارزاتی و تشکل های سیاسی - نظامی ست که با تحلیل شرایط عینی جامعه در جهت سرنگونی این رژیم از طریق مبارزه مسلحانه حرکت کنند.
سخنرانی رفیق سنجری با تشویق های جمعی روبرو گشت و بخش اول برنامه یادمان سیاهکل و قیام بهمن به پایان رسید و یک تنفس 30 دقیقه ای اعلام شد. در ابتدای بخش دوم برنامه ، استاد ابوالقاسم شمسی با تک نوازی سنتور یک برنامه دلنشین هنری را اجرا کرد که مورد استقبال حضار قرار گرفت. در ادامه ویدئو کلیپ دیگری با نام "شلاق ستم" پخش شد. بخش آخر برنامه یادمان دو روز بزرگ تاریخی ، به پرسش و پاسخ اختصاص یافت و در طول یک ساعت و نیم باقی مانده از برنامه، به حضار فرصت داده شد که سئوالات خود از سخنران را مطرح ساخته و همچنین به طرح نظرات خویش بپردازند.
پایان بخش برنامه بزرگداشت رستاخیز سیاهکل و قیام بهمن ، خواندن دستجمعی سرود انترناسیونال بود و به این ترتیب مراسم یادمان دو روز بزرگ تاریخی در فضایی مبارزاتی و صمیمانه به پایان رسید.
فعالین چریکهای فدایی خلق ایران در آلمان
23 بهمن 1397 - 12 فوریه 2019


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد