logo
در اين زمينه

هیات سیاسی اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

راه حل بحران سياسی ونزوئلا،
گفتگو و توافق بين دولت و اپوزيسيون است!

پنجشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۳۱ ژانويه ۲۰۱۹

bepish-setare2.jpg
حزب چپ ایران(فدائیان خلق) بر این باور است که راه حل بحران سیاسی ونزوئلا از طریق گفتگو می گذرد. هر گونه دخالت دولت های خارجی در چالش  بين پوزيسيون و اپوزيسيون وضع را وخیم تر و آینده مردم این کشور را تیره تر می کند. دولت امريکا و ديگر دولت ها باید از مذاکره بین دولت مادورو و اپوزیسیون حمايت کنند و بگذارند بحران و تنش سیاسی در ونزوئلا از مسیر گفت گو حل شود.
خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا با اعلام خود به عنوان رئیس جمهور موقت همزمان با آغاز دور دوم ریاست جمهوری مادورو، بحران داخلی این کشور را وارد مرحله‌ی جدیدی کرده است. با اين اعلام، خیابان‌های کاراکاس عرصه‌ی صف‌آرایی اپوزیسیون و نیروهای طرفدار دولت شده است. اين صف آرائی به سطح بین المللی و منطقه نیز امتداد يافته است. به رسميت شناختن ریاست جمهوری گوایدو توسط دولت ترامپ، تحريم شرکت نفت دولتی و تلاش برای قطع درآمد حاصل از فروش نفت، بر ابعاد بحران ونزوئلا افزوده است.

مناسبات دولت و اپوزیسیون در ونزوئلا علیرغم کارکرد راهکار انتخابات، همواره پر تنش‌ بوده است. در انتخابات دسامبر ۲۰۱۵ که ائتلافی از اپوزیسیون اکثریت مجلس را به دست آورد، دولت مادورو با کمک دیوان عالی کشور نگذاشت که این پیروزی دوام چندانی داشته باشد. در ژانویه سال ۲۰۱۶، تحت فشار دیوان عالی ونزوئلا، بعد از یک کشمکش سیاسی، اکثریت مطلق ائتلاف مخالفان به نفع دولت مادورو شکسته شد. دولت مادورو علیرغم مخالفت‌های شدید اپوزیسیون در سال ۲۰۱۷، انتخابات برای تشکیل «مجلس موسسان» برای بازنویسی قانون اساسی را برگزار کرد. علاوه بر تحریم و عدم شرکت مخالفان، برخی کشورها  نیز این انتخابات را مورد قبول ندانستند. همان طور که انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه مه سال ۲۰۱۸ نیز مورد انتقاد بود.ونزوئلا جامعه‌ای دو قطبی است و به قطب های نژادی، اقتصادی- اجتماعی تقسیم شده است. اما این دو قطبی در سال‌های اخیر عميق تر شده است. این وضعيت به سياست های نيکلاس مادورو و دولت امريکا برمی گردد. مادورو در کشاندن کشور به وضعيت فلاکتبار کنونی که مردم برای تهیه نان و دارو تن به هر ذلتی می‌دهند و دولت امريکا با اعمال تحريم های اقتصادی و فشارهای سياسی، حمايت از اپوزيسيون و توسل به شیوه‌های فرا انتخاباتی برای سرنگونی دولت نیکلاس مادورو، نقش دارند. تحریم های اقتصادی دولت امريکا راه های برون رفت اقتصاد ونزوئلا از رکود اقتصادی را بسته و موجب گسترش فقر شده است.

شکاف سیاسی در ونزوئلا در عین حال ریشه در سمت گیری‌های سیاسی، اقتصادی و مناسبات بین المللی دارد. «انقلاب بولیواری» هوگو چاوز جزئی از سمت‌گیری عمومی در آمریکای جنوبی طی دو دهه‌ی گذشته و پیروزی احزاب چپ گرا در چند کشور از جمله ونزوئلا، برزیل، آرژانتین و بولیوی بود. دولت ونزوئلا پر سرو صداترین در بین آن‌ها بود. نيروهای راست که امروز در قامت خوان گوایدو برآمد کرده اند، مخالف سرسخت سمت گيری اجتماعی دولت ونزوئلا به نفع زحمتکشان هستند.

انقلاب بولیواری هوگو چاوز که با ایجاد کنترل دولت بر صنايع کليدی، خودمديريتی شهرداری ها، راه اندازی تعاونی‌های توليدی و مصرفی، افزايش دستمزدها، تامین خدمات اجتماعی و کاستن از نابرابری‌ها شرایط زندگی فقیرترین بخش جامعه را بهبود بخشیده بود و با تکیه بر درآمد نفت، سودای بنیان نهادن «سوسیالیسم قرن بیست و یکم» را در سر می پروراند، مدت هاست که بی‌اثر شده‌است. گسترش فساد و رانت خواری وابستگان به دستگاه عریض و طویل دولت و حاشیه های قدرت از نظامیان تا شبه نظامیان، خود به یک معضل بزرگ تبدیل گشته است. با کاهش درآمد نفت و تشدید تحریم‌های آمریکا، چاپ اسکناس بی پشتوانه برای جبران کمبودها، ارزش پول ملی را روز به روز کاهش داده و موجب شده است که نرخ تورم به شکل نجومی بالا رود. امروز دیگر نه تنها از زندگی بهتر خبری نیست، بلکه تامین کمبود کالاهای اساسی به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.

رودرروئی و تشکیل دولت در برابر دولت، جبهه‌بندی در سطح منطقه و بین المللی و تهدید به مداخله، کمکی به حل مسائل داخلی ونزوئلا نخواهد کرد، برعکس تنش و خشونت را تشویق و راه را برای درگیری و جنگ داخلی هموار خواهد کرد. به نظر ما حل بحران کنونی قبل از همه به دست خود نیروهای سیاسی ونزوئلا میسر است. آن چه امروز ضروری است، تلاش طرفین برای کاستن از جو  تهدید، اجتناب از کاربست خشونت و آغاز گفت و گو  برای رسیدن به یک توافق ملی بر سر تامین مشارکت سیاسی همگانی، مراجعه به آرای مردم و پذیرش نتایج آن است. به باور ما تلاش دولت ترامپ و متحدانش در ادامه‌ی سیاست سرنگونی دولت مادورو، می تواند ونزوئلا را به‌سوی آشوب، بی ثباتی و جنگ داخلی سوق دهد. ما سياست سرنگونی دولت ونزوئلا توسط دولت امريکا را محکوم می کنيم.

حزب چپ ایران(فدائیان خلق) بر این باور است که راه حل بحران سیاسی ونزوئلا از طریق گفتگو می گذرد. هر گونه دخالت دولت های خارجی در چالش  بين پوزيسيون و اپوزيسيون وضع را وخیم تر و آینده مردم این کشور را تیره تر می کند. دولت امريکا و ديگر دولت ها باید از مذاکره بین دولت مادورو و اپوزیسیون حمايت کنند و بگذارند بحران و تنش سیاسی در ونزوئلا از مسیر گفت گو حل شود.

هیات سیاسی اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

 ۱۱ بهمن ۱۳۹۷  - ۳۱ ژانويه ۲۰۱۹نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد