logo

وزیر خارجه بریتانیا: ایران نازنین زاغری را گروگان گرفته است

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۹ دسامبر ۲۰۱۸

دویچه وله: جرمی هانت، حکومت ایران را متهم کرد که نازنین زاغری، شهروند ایرانی - بریتانیایی را، گروگان گرفته تا از او برای فشار دیپلماتیک بر لندن استفاده کند. او اقدام حکومت ایران را غیرانسانی و غیرعادلانه دانست.

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، حکومت ایران را متهم کرد که نازنین زاغری رتکلیف، کارمند بنیاد تامسون رویترز، را به گروگان گرفته است.

حکومت ایران که در فروردین ۱۳۹۵ (آوریل ۲۰۱۶) خانم زاغری را به اتهام اقدام برای سرنگونی رژیم دستگیر کرد، هیچ مدرک روشنی برای این اتهام ارائه نکرده و خانم زاغری نیز تمام اتهامات علیه خود را رد کرده و گفته است که تنها برای دیدار خانواده‌اش به همراه دخترش به ایران سفر کرده است.

وزیر خارجه بریتانیا تأکید کرد که خانم زاغری هیچ گناهی مرتکب نشده و حکومت ایران تنها به منظور فشار دیپلماتیک بر لندن او را بازداشت کرده است. او این اقدام حکومت ایران را غیرانسانی و غیرعادلانه دانست.

جرمی هانت در گفت‌وگویی رادیویی به تاریخ هفتم دی‌ماه، دو روز پس از سالروز چهل سالگی نازنین زاغری، از این که او دور از دختر خردسالش همچنان در زندان ایران به سر می‌برد، ابراز تأسف کرد.

وزیر خارجه بریتانیا ضمن ستایش از تمدن و فرهنگ ایران، تصریح کرد: «ما با خیلی از کشورها در سراسر جهان اختلاف داریم، اما هیچ کدام از آنها آدم‌های بی‌گناه را به منظور فشار دیپلماتیک زندانی نمی‌کنند.»

وزیر خارجه بریتانیا اواخر آبان‌ماه در سفری به تهران کوشید مقامات ایران را به آزادی نازنین زاغری ترغیب کند، و شایعاتی نیز مبنی بر آزادی این زندانی دوتابعیتی بر سر زبان‌ها افتاد، اما او سرانجام آزاد نشد.

روز سوم دی‌ماه صادق خان، شهردار لندن، با انتشار بیانیه‌ای همراه ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، خواستار آزادی او شد.

جمهوری اسلامی تا کنون به تقاضاها برای آزادی نازنین زاغری وقعی نگذاشته و ارتباط دستگیری او را با مجادلات سیاسی و مالی با بریتانیا انکار می‌کند.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد