logo

هشت درویش زندانی پس از ۱۰۵ روز سلول انفرادی به بند عمومی منتقل شدند

شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵ دسامبر ۲۰۱۸فائزه عبدی‌پور همسر محمد شریفی‌مقدم درویش گنابادی زندانی به کمپین حقوق بشر در ایران گفت همسرش به همراه هفت درویش زندانی دیگر صبح روز ۲۲ آذر ماه پس از «۱۰۵ روز حبس در سلول‌های انفرادی»، به بند «امن» زندان فشافویه منتقل شدند.

کسری نوری، امیر نوری (دو برادر)، محمد شریفی مقدم، مهدی اسکندری، حسام معینی، مرتضی کنگرلو، سینا انتصاری و رضا انتصاری (دو برادر) همگی از تاریخ هفتم شهریور ماه از بقیه زندانیان درویش در زندان فشافویه جدا و به سلول‌های انفرادی منتقل شدند با این حال مسوولان قضایی و زندان فشافویه در این مدت اطلاع مشخصی درباره وضعیت آنها به خانواده‌هایشان نداده‌اند.

این هشت درویش زندانی از تاریخ چهارم شهریور تا ۲۲ آذر ۹۷ در سلول‌های انفرادی بند امن زندان فشافویه حضور داشتند. در تمام این مدت هیچ تماس تلفنی یا ملاقاتی با اعضای خانواده خود نداشته و به گفته فائزه عبدی‌پور حتی از حق هواخوری نیز در طی ۱۰۵ روز محروم بوده‌اند.

فائزه عبدی‌پور به کمپین گفت:‌ «محمد در تماس تلفنی‌اش به من گفت که او بعد از ۱۰۵ روز امروز رنگ آسمان را دیده است.»

خانم عبدی‌پور با توصیف اینکه لحظه تماس همسرش هم تلخ بوده و هم شیرین، گفت: «این مدت روزهای تلخی بر ما گذشت. خبر مرگ زندانی که دیروز نیز شنیدیم بر نگرانی‌هایمان افزود. هر خبر تلخی بر نگرانی ما در تمام این ماه‌ها دامن می‌زد. ما در تمام این ۱۰۵ روز به دنبال خبر زنده بودن آنها می‌گشتیم و تماس تلفنی امروز هم بسیار خوشحال کننده و هم تلخ بود. بی‌انصافی بود این همه رنج.»

همسر محمد شریفی مقدم درباره پاسخ مسوولان قضایی و زندان فشافویه در پیگیری‌های ماههای گذشته‌شان گفت: «هفته‌های اول مسوولان زندان فشافویه به ما می‌گفتند دستور از بالا آمده و دفتر دادستانی و دفتر رییس سازمان زندان‌ها هم به ما می‌گفتند تصمیم رییس زندان است. بعدتر در پیگیری‌های خانواده‌ها مسوولان زندان گفتند بچه‌ها در زندان هستند اما نمی‌خواهند با ما صحبتی بکنند یا به ملاقات بیایند. در حالی که حق تماس تلفنی و یا ملاقات را نداشتند. ما فقط می‌دانستیم آنها داخل زندان فشافویه هستند.»

گارد زندان تهران بزرگ روز هفتم شهریور ماه با ورود به بند «تیپ سوم» زندان به تحصن آرام دراویش زندانی حمله کرده و با ضرب و شتم تعدادی از آنها را به سلول‌های انفرادی منتقل کردند و تعدادی نیز به بندهای دیگر زندان منتقل شدند. در آن روز کسری نوری، امیر نوری، محمد شریفی مقدم، مهدی اسکندری، حسام معینی، مرتضی کنگرلو، سینا انتصاری و رضا انتصاری به سلول‌های انفرادی بند امن منتقل شدند اما به خانواده‌هایشان درباره وضعیت و محل نگهداری انها چیزی گفته نشد.

دراویش گنابادی روز سی‌ام بهمن ۹۶ در اعتراض به محاصره خانه نورعلی تابنده، رهبرشان در خیابان هفتم پاسداران تهران تجمع کردند که این تجمع با دخالت نیروی انتظامی و ماموران لباس شخصی به خشونت کشیده شد. در آن شب و صبح روز بعد، بیش از ۳۰۰ درویش بازداشت شدند و دهها نفر از آنها به دلیل شدت ضرب و شتم پس از بازداشت به چهار بیمارستان منتقل شدند. همه آنها پس از مداوا سرپایی و بقیه بازداشتی‌ها به زندان تهران بزرگ منتقل شدند و زنان نیز به زندان قرچک فرستاده شدند. هرچند تعدادی از دراویش آزاد شده‌اند اما بقیه در زندان و مواجه با حکم‌های سنگین شده‌اند.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد