logo

سرمایه‌داری سیاسی و نئولیبرالیسم - بخش اول و دوم

تلویزیون راه‌کارگر

پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳ دسامبر ۲۰۱۸

مهرداد وهابیتلویزیون راه‌کارگر یکشنبه ۱۸ آدر ۱۳۹۷ برابر با ۹ دسامبر ۲۰۱۸.
بخش اول گفتگو با مهرداد وهابی نویسنده، پژوهشگر و استاد اقتصاد دانشگاه پاریس پیرامون سرمایه‌داری سیاسی و نئولیبرالیسم. از کسب قدرت سیاسی تا سلطه اقتصادی و خودمانی‌کردن اقتصاد.
چرا نئولیبرالیسم نمی‌تواند ویژگی‌های سرمایه‌داری موجود را بدرستی توصیف کند! در طول چهار دهه‌ی گذشته شاهد تحول مشخصی در سیاست‌های نظام سرمایه‌‌داری بوده‌ایم. دستاوردهای جنبش کارگری در سال‌های پس از بحران جهانی سرمایه در دهه سی میلادی، یک به یک مورد هجوم قرار گرفته شد و دولت رفاه امروز در کشورهای پیشرفته سرمایه‌داری سلاخی شده و میشود. شکاف طبقاتی میان یک دهم درصدی‌ها و بقیه بشریت امروز به اندازه‌ی بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرده و خطر نابودی کره زمین و حیات انسان و موجودات زنده به یک واقعیت وحشتناک تبدیل شده است. در توضیح این واقعیت‌ها، بسیاری مسئله جهانی‌سازی و نئولیبرالیسم رو مطرح میکنن. اما آیا میتوان نئولیبرالیسم را از کلیت نظام سرمایه‌داری جدا کرد. آیا اطلاق همه این فجایع به نئولیبرالیسم پاسخگوی همه واقعیت هست؟ نظم سیاسی کشورهایی مثل ایران چه نقشی در ایجاد وضعیت اقتصادی موجود و‌ازجمله فساد گسترده خانمان‌برانداز کشور ایفا میکند.تلویزیون راه‌کارگر یکشنبه ۲۵ آذر ۹۷ برابر با ۱۶ دسامبر ۲۰۱۸
بخش دوم گفتگو با مهرداد وهابی نویسنده، پژوهشگر و استاد اقتصاد دانشگاه پاریس:
سرمایه‌داری سیاسی تحت حاکمیت جمهوری اسلامی. از کسب قدرت سیاسی تا سلطه بر اقتصاد. اصلاح‌ناپذیر بودن نظام سیاسی اقتصادی حاکم بر ایران از کجا ناشی می‌شود!
شباهت‌ها و تمایزات سرمایه‌داری سیاسی در ایران با کشورهایی نظیر ایالات متحده. آیا می‌توان احمدی‌نژاد و خامنه ای را مجریان نئولیبرالیسم نامید؟


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد