logo

صدای باد های زمین را در کدام سیارات می شنوند؟

دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰ دسامبر ۲۰۱۸

طاهره بارئی

tahere-barei1.jpg
به گزارش خبرگزاریها صدای باد های مریخ را روی زمین می توانیم بشنویم. به گزارش بی بی سی:
کاوشگر ناسا صدای بادهای مریخی را ضبط کرد

پروفسور تام پایک، از امپریال کالج لندن، گفت: "صفحات خورشیدی دو طرف کاوشگر، گیرنده‌های صوتی عالی هستند.
پروفسور پایک، تحقیقات مربوط به دستگاه لرزه‌سنج نصب‌شده بر اینسایت را هدایت می‌کند.
فشارسنج نصب‌شده روی اینسایت هم وزش باد را ضبط کرده است.
دانشمندان سرعت باد مریخ را پنج تا هفت متر بر ثانیه و جهت آن را از شمال غربی به جنوب شرقی تخمین زده‌اند، این برآورد با تصاویر ماهواره‌ای نیز که حرکت نقش‌های خاک رو مریخ را نشان می‌دهد تطابق دارد.
کاوشگر اینسایت ناسا دو هفته پیش و پس از سفری شش ماهه از زمین بر سطح مریخ نشست و تازه‌ترین ربات مقیم سیاره سرخ است.

ماموریت اصلی اینسایت تحقیق بر لایه‌های درونی مریخ است.
این کاوشگر به لرزه‌سنج و همچنین حسگری حرارتی مجهز است که وارد خاک مریخ می‌شود و با آزمایش‌های بسیار حساس ارتعاشی نوسان سیاره حول محورش را بررسی می‌کند.
نیل بولز، از دانشگاه آکسفورد، می‌گوید اینکه می‌توانید به نوعی صدای باد بر مریخ را بشنوید، "پیوند انسانی غریبی با این محیط بسیار متفاوت ایجاد می‌کند".

با خواندن این گزارش از خود می پرسم، شنیدن صدای باد های زمین در سیاراتی با تمدن ها و تکنولوژی پیشرفته تر ازما، چه احساسی بر می انگیزد؟

با بلیون ها سیاره و هزاران منظومه در کیهان، که منظومه شمسی تنها یکی از آنها و کره زمین ذره ناچیزی از آنجاست، دلیلی ندارد در سیارات دیگر زندگی ها وتمدنهائی بسیار پیشرفته تر از زمین وجود نداشته باشد. به گفته محققینی که سالهاست در این زمینه در سطح جهانی به کاوش پرداخته اند، آثاری از حضور و حتی اقدامات سیاره های دیگر از دیر باز و از زمانهای کهن روی زمین مشهود است. چرا آنها در زمین پایگاه نداشته باشند؟ چرا آنها سعی در استعمار و تصرف زمین نداشته باشند؟ به گفته این کارشناسان که به حوزه کارشناسی آنها اوفو لوژی نام داده اند، مخلوقات سیاره های دیگر از ملیون ها سال روی زمین در تردد بوده اند. قصد برخی از آنها که تکنولوژی برتر دارند ولی نه ارزشهای عاطفی فرانر، مستعمره کردن زمین و بهره برداری از امکانات و حتی مردمانش با نوعی بردگی ست و برخی دیگر به مدد زمین و زمینیان آمده اند تا از انهدام آن جلوگیری کنند.
این کارشناسان به جنگی پنهان از سوی سیاره ها برای تسلط و تصاحب سیاره های دیگر از جمله زمین اشاره میکنند، که یکباره تئوری ها ی تحول تاریخ و دگر گشت های سیاسی را آنچنانچه می شناسیم، در هم ریخته و آنها را شایستۀ نوعی بازبینی عمیق تر می سازد به منظور جا دادن سهم عملیات سیاره های دیگر درتحولات مثبت یا منفی زمین . حتی تحول تکنولوژی روی زمین، تغییرات ژنتیک و شستشوی مغزی زمینیان یا بالعکس فراهم کردن زمینه بیداری و شعور مند شدن آنها و رسیدنشان به آنچه می توان انسان آزاد نامید. مخلوقی توانمند، مسئول نسبت به سیاره خود و خلاق و صلح جو.

به نظر این اندیشمندان که دهها کتاب و کنفرانس از آنها می توانید روی همین انترنت پیدا کنید، اتفاقات سیاسی روی زمین، نه امروزه روز، بلکه از کهن ترین ایام، انعکاسی ست از آنچه در رویاروئی های سیاسی نظامیِ ِ کیهانی می گذرد. بعبارت دیگر در این نگرش، زمین، سیاره خودمختار ، مستقل و در عین حال منزوی نیست که اتفاقات آن به دور از و بی ارتباط با کشمکش های سیارگان دیگر در جریان باشد.

اگر چنین بررسی و نگرشی همگانی نشده بخاطر آنست که همگانی شدنش انسان امروز را به سوی عادات متفاوتی میراند که با آنچه سیستم های مسلط امروز نفع خود را در آن می بینند، در تناقض جدی خواهد بود. گوئی با برداشته شدن پوسته های زمین در ذهن انسانها، و پیوند ذهن با کل کیهان، محدودیت های فکری و جنگ های کوچک قومی و محلی و ملی نیز محو میشوند. آنوقت برای مصرف پذیر کردن انسان، برای به بطالت کشاندن استعداد ها و قابلیت هایش، نابودی تمایلش به یگانگی با باقی همنوعانش، چه باید بکنند؟نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد