logo
در اين زمينه

حزب چپ ایران(فدائیان خلق)- فرانسه

یاد بهمن امینی گرامی باد!

شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸

bepish-setare2.jpg
با اندوه بسیار یکی از کادرهای سخت کوش جنبش آزادیخواهی مردم ایران، دوست و رفیق گرانقدر، بهمن امینی در شصد و هفتمین سال عمر پربارش، دیروز جمعه ۲۵ ابان ۱۳۹۷- ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸، در پی یک بیماری سخت، در بیمارستانی در شهر لیون فرانسه، نقطۀ پایانی بر یک زندگی سراسر تلاش گذاشت. اندوه خاموشی او بر دل بسیاری از هم نسلی های او ماندگار خواهد بود.

بهمن امینی، زاده مشهد بود که از همان دوران جوانی روحیه عدالت طلبی او را آرام نگذاشت. در سال ۱۳۴۹ برای تحصیل در رشته جامعه شناسی وارد دانشگاه تهران گردید و دو سال بعد در جریان تظاهرات اعتراضی دانشجویان علیه نیکسون رئیس‌جمهور آمریکا دستگیر و یازداشت شد. او بار دیگر به جرم ایستادگی بر خواسته های مردم زحمتکش کشورمان در سال ۱۳۵۲ در مشهد دستگیر و تا سال ۱۳۵۶ در زندان بود و از اوین تهران آزاد گردید.

پس از انقلاب به دلیل فعالیت سیاسی با جریانات چپ نتوانست در ایران بماند و در فرانسه اقامت پناهندگی گرفت. او ابتدا با راه اندازی انتشارات خاوران بر فعالیت فرهنگی متمرکز شده بود و بیش از صد کتاب منتشر نمود. در کنار کار انتشاراتی، جلسات «دیدار با اهل قلم» را برگزار می‌کرد که در پاریس به طور مرتب چندین سال ادامه داشت. او سپس تمرکزش بر فعالیت سیاسی بیشتر شد و ابتدا یکی از فعالان "جنیش جمهوری خواهان دموکرات و لائیک ایران" بود و سپس در جریان جنبش ۸۸ به همراه تعداد دیگری از فعالان سیاسی و حقوق بشری «کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی» در پاریس را تاسیس نمودند. همچنین در "انجمن جمهوریخواهان ایران – پاریس" و در فعالیت های "هماهنگی ایرانیان در پاریس" نقش بسیار موثری داشت.

بهمن امینی سالها یکی از فعالان سیاسی و فرهنگی فرانسه بود و حضوری پر رنگ در حرکات سیاسی و حقوق بشری داشت. حتی در دوران بیماری که نمی‌توانست مستقیما در حرکات اعتراضی و حقوق بشری حضور داشته باشد، با ارائه پیشنهادات و نظراتش می کوشید در مبارزه علیه استبداد و برای استقرار دموکراسی نقش ایفا نماید.
اکنون دیگر بهمن امنینی را در تجمعات فرهنگی، در حرکات اعتراضی برای دفاع از حقوق زندانیان سیاسی، در راهپیمایی ها و تظاهرات، نخواهیم دید، اما زندگی سخت کوشانه او که، پیگیری، عدالت خواهی و عشق به مردم، جلوه های بارز آن بود، نیرو بخش ما و همه کسانی می شود که دل در گرو رهائی مردم ایران از چنگال استبداد را دارند.

حزب چپ ایران(فدائیان خلق) در گذشت رفیق گرانقدر بهمن امینی را به کنشگران سیاسی، فعالان حقوق بشری، فرهنگ دوستان کشورمان و به خانواده و خویشان او، به علی طلوع و همسرش هایده قهرمانی، تسلیت می گوید و خود را در این اندوه سوگوار می داند.

حزب چپ ایران(فدائیان خلق)- فرانسه

شنبه ۲۶ ابان ۱۳۹۷- ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد