logo

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر

موج دستگیری معلمین اعتصابی و بازداشت و اعدام فعالین عرب را محکوم می کنیم

جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸

علیرغم این سرکوبها و بگیر و ببندها و اعدامها، جنبش کارگری و دیگر جنبشهای اجتماعی در ایران سر باز ایستادن ندارند. اعتصاب و تظاهرات یک هفته ای کارگران شرکت ملی فولاد اهواز، اعتصاب و تجمع ۱۲ روزه هزاران کارگر شرکت نیشکر هفت تپه در شوش و درخواست آنها از کارگران و زحمتکشان سراسر ایران برای اعتصاب عمومی، اعتصاب کارگران روغن نباتی جهان که وارد پنجمین روز خود شده است و نیز مبارزه دانشجویان و مقاومت و نافرمانی گسترده زنان، همگی نشان از آن دارد که جنبش توده ای برای نان و آزادی، قصد توقف ندارد و سرکوب و تهدید و زندان و شکنجه و حتی اعدام نخواهد توانست جلوی اراده اکثریت زحمتکش جامعه را بگیرد.
بنا به اطلاعیه "شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران" ، در پی دو اعتصاب و تحصن سراسری موفقیت آمیز در مهر ماه و نیز در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۲۲ و ۲۳ آبان، نهادهای امنیتی رژیم اسلامی انبوهی از معلمین مبارز را تهدید، احضار و یا بازداشت کرده اند. بنا بر این اطلاعیه، تا کنون دست‌کم ۳۰ تن از معلمان به نهادهای امنیتی احضار شده‌اند، بیش از ۵۰ معلم، پیام تهدیدآمیز دریافت نموده‌ و از روز یکشنبه ، دستِ ‌کم ۱۲ معلم، بازداشت شده‌اند.

محمدرضا رمضانزاده، دبیر انجمن صنفی معلمان استان خراسان شمالی و در پی آن چند تن از اعضای هیات مدیره‌ انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی به نام‌های سعید حق‌پرست، علی فروتن، حمیدرضا رجایی، حسین رمضانپور دستگیر شده و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند. در خوزستان نیز، پیروز نامی و علی کروشات از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند. همچنین در شهرستان شیروان، حسن جوهری، معلم و محمد رباطی و خانم واعظی از فعالان صنفی بازداشت شده‌اند. محمدعلی زحمتکش، فعال صنفی شیراز، محمد کرد و فاطمه بهمنی فعالان صنفی اراک، از دیگر افراد بازداشتی هستند. گزارش شده که امید شاه‌محمدی نیز شامگاه دوشنبه بعد از تفتیش منزل از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌ است. عبدالرضا قنبری معلم زندانی که از مدتی قبل دست به اعتصاب غذا زده بود تنها با قول مساعد زندانبانان حاضر به شکستن اعتصاب غذای خود شده است، این درحالی است که اعتصاب غذای حمزه درویش زندانی عقیده تی وارد پنجاهمین روز خود شده و نسرین ستوده وکیل زندانی در اعتراض به عدم ملاقات با خانواده، اقدام به شکایت کرده است. دو روزنامه نگار و فعال اجتماعی به نامهای مسعود کاظمی و مصطفی بادکوبه ای نیز بازداشت شده اند.

اما هولناکترین خبر، مربوط به احتمال اعدام ۲۲ زندانی عرب در زندان مرکزی اهواز است. استانداری خوزستان اگر چه خبر مذکور را تکذیب کرده اما منابع خبری مختلف، سخن از صحت این اعدامهای دسته جمعی میکنند و تا کنون نام چهار اعدامی را منتشر کرده اند. لازم به ذکر است که بعد ازعملیات تیراندازی به رژه نظامیان رژیم اسلامی در ۳۱ شهریور، موجی از یورش به خانه های مردم و فعالین عرب خوزستان آغاز و در جریان آن صدها نفر دستگیر و به زیر شکنجه برده شدند. این در حالی بود که داعش مسئولیت عملیات مذکور را پذیرفته بود و خود سپاه پاسداران در یکرشته حملات موشکی به مواضع داعش در سوریه عملا این ادعا را تائید کرد. بنابراین بهره برداری از حمله مسلحانه ۳۱ شهریور در اهواز ترفندی است برای راه اندازی موج سرکوب و دستگیری و اعدام فعالین خلق ستمدیده عرب خوزستان که نارضایتی آنها از وضع تبعیض آمیز و فلاکت بارشان به نقطه انفجار رسیده است.

اما علیرغم این سرکوبها و بگیر و ببندها و اعدامها، جنبش کارگری و دیگر جنبشهای اجتماعی در ایران سر باز ایستادن ندارند. اعتصاب و تظاهرات یک هفته ای کارگران شرکت ملی فولاد اهواز، اعتصاب و تجمع ۱۲ روزه هزاران کارگر شرکت نیشکر هفت تپه در شوش و درخواست آنها از کارگران و زحمتکشان سراسر ایران برای اعتصاب عمومی، اعتصاب کارگران روغن نباتی جهان که وارد پنجمین روز خود شده است و نیز مبارزه دانشجویان و مقاومت و نافرمانی گسترده زنان، همگی نشان از آن دارد که جنبش توده ای برای نان و آزادی، قصد توقف ندارد و سرکوب و تهدید و زندان و شکنجه و حتی اعدام نخواهد توانست جلوی اراده اکثریت زحمتکش جامعه را بگیرد.

هرچه گسترده تر باد اعتصابات عمومی و سراسری
سرنگون باد رژیم اسلامی سرمایه داری ایران
زنده باد آزادی ، زنده باد سوسیالیسم

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر
۲۵ آبان ۱۳۹۷

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد