logo

خامنه‌ای: افول آمریکا به واقعیت تبدیل شده است

شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۳ نوامبر ۲۰۱۸

khamenei03.jpg
رادیو فردا: رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید افول قدرت آمریکا امروزه واقعیتی است که "صاحب‌نظران معتبر جهان" بر سر آن اتفاق نظر دارند. خامنه‌ای گفت در چالش‌های چهل سال گذشته با ایران، آمریکا همیشه "طرف مغلوب" بوده و همین نشانه زوال است.

رهبر جمهوری اسلامی در آستانه ۱۳ آبان و در دیدار با شماری از دانش‌آموزان و دانشجویان، سه حادثه‌ای را که در این روز و در سال‌های ۴۳، ۵۷ و ۵۸ رخ داده "نشانه‌هایی از چالش عمیق و مستمر ملت ایران و آمریکا" خواند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر علی خامنه‌ای، او با بیان این که ایالات متحده رو به زوال و از دست دادن قدرت خود است گفت: «افول آمریکا به واقعیت مورد اجماع صاحب‌نظران معتبر جهان تبدیل شده اما در سوی دیگر این چالش، ملت ایران با انگیزه، روحیه و کار و تلاش جوانان عزیزش، آینده‌ای درخشان و به مراتب بهتر را در پیش دارد.»

خامنه‌ای در مورد حوادث یاد شده گفت: «حادثه اول در سال ۱۳۴۳ مربوط به تبعید امام خمینی در پی اعتراض ایشان به لایحه کاپیتولاسیون یا همان مصونیت اتباع آمریکایی در ایران بود. حادثه دوم به کشتار دانش‌آموزان و نوجوانان به دست رژیم آمریکایی پهلوی در سال ۵۷ مربوط می‌شود.»

او حادثه سوم را اشغال دفتر نمایندگی دیپلماتیک آمریکا در تهران و گروگان‌گیری دیپلمات‌ها و کارمندان سفارت‌خانه این کشور در آبان ۵۸ برشمرد و آن را "سیلی متقابل ملت ایران به آمریکا" توصیف کرد.

اشغال سفارت آمریکا، بحران و انزوا

اشغال سفارت‌خانه آمریکا در تهران و گروگان‌گیری شهروندان این کشور که ۴۴۴ روز به طول انجامید یکی از وقایعی است که سرآغاز بحران میان جمهوری اسلامی و غرب محسوب می‌شود که ایران را با بحران‌های زیادی روبرو کرد و به انزوا کشاند.

با این همه رهبر جمهوری اسلامی ادعا می‌کند: «در چالش ۴۰ ساله آمریکا و ایران حقیقت مهمی وجود دارد که گاهی از دیده‌ها پنهان می‌ماند و آن اینکه، طرف پیروز در این چالش، جمهوری اسلامی ایران و طرف مغلوب، آمریکا بوده است.»

او می‌گوید با اشغال سفارت، آمریکا از مردم ایران "سیلی خورد و تحقیر شد" و ناکامی این کشور در چالش‌های چهار دهه گذشته نشانه افول قدرت و زوال ایالات متحده است.

در آستانه "شدیدترین تحریم‌های تاریخ"

این سخنان در آستانه به اجرا درآمدن دور دوم تحریم‌های واشنگتن علیه تهران بیان شده که کاخ سفید آن را "شدیدترین تحریم‌های تاریخ" توصیف کرده و هدف آن را فشار بر جمهوری اسلامی برای تغییر رفتار این کشور عنوان می‌کند.

در پی خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای میان شش قدرت جهانی و ایران (۸ مه/ ۱۸ اردیبهشت)، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های لغو یا تعلیق شده این کشور علیه جمهوری اسلامی، در دو دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه دوباره اعمال خواهد شد.

دور نخست تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی حدود سه ماه پیش آغاز شد و دور دوم که به طور عمده صادرات نفت و گاز و مبادلات مالی بین‌المللی ایران را هدف قرار می‌دهد از روز دوشنبه به صورت رسمی اجرایی می‌شود.

خامنه‌ای این اقدام آمریکا را "جنگ اقتصادی" خوانده و می‌گوید: «در جنگ اقتصادی نیز آنچه اتفاق افتاده، بر خلاف خواست امریکا است زیرا حرکت به سمت خودکفایی و تولید در داخل، سرعت گرفته و امروز صدها گروه فعال از جوانان خوش‌فکر دانشگاهی مشغول فعالیت‌ها و کارهای مهمی در کشور هستند.»

مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی پیش از این نیز بارها تحریم‌های آمریکا را فرصتی برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و رونق و شکوفایی تولید داخلی عنوان کرده‌اند اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاده و محدودیت‌های اعمال شده اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را به مرز فروپاشی کشانده است.

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به اختلاف نظرهایی که بر سر اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران وجود دارد گفت: «در یک نگاه وسیع‌تر، قدرت و اقتدار و هیمنه آمریکا در دنیا، رو به افول و زوال است و آمریکای امروز به مراتب ضعیف‌تر از آمریکای چهار دهه قبل است.»

شریکان تجاری ایران در انتظار نظر موافق آمریکا

مشتریان مهم نفت و گاز ایران، نظیر هند، ترکیه، کره جنوبی و چین و سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) گرچه از اعمال مجدد تحریم‌ها استقبال نکرده‌اند در نهایت تلاش می‌کنند با جلب نظر موافق کاخ سفید دست‌کم برای مدتی از اقدام‌های تنبیهی واشنگتن در مورد نقض تحریم‌ها معاف شوند.

به عبارت دیگر ایالات متحده به عنوان اقتصاد برتر جهان که تولید ناخالص داخلی آن به تنهایی از مجموع ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا فراتر است، همچنان از چنان قدرتی برخوردار است که دیگر کشورها، و حتی چین به عنوان غول نوظهور اقتصاد جهان بیش از آنکه در تقابل با آمریکا قرار بگیرند سعی در تعامل با این کشور دارند.

با این همه رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید قدرت نرم آمریکا "به معنای اقناع و قبولاندن نظر خود به کشورهای دیگر، اکنون در ضعیف‌ترین موقعیت ممکن قرار دارد" و قدرت سخت امریکا "در زمینه‌های نظامی‌گری و اقتصاد" نیز رو به زوال است.

خامنه‌ای افزود بودجه سال جاری آمریکا ۸۰۰ میلیارد دلار کسری دارد و همین یکی از نشانه‌های روند زوال اقتصاد این کشور است. او ظاهرا در نظر نگرفته که تولید ناخالص داخلی آمریکا بیش از ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار است و بیکاری در این کشور طی یک دهه گذشته در یک روند نزولی از حدود ده درصد به کمتر از چهار درصد کاهش یافته است.

سقوط صادرات نفت پیش از آغاز تحریم‌های نفتی

تبعیت یا همراهی مهم‌ترین شریکان تجاری جمهوری اسلامی با تحریم‌های آمریکا چنان ابعادی دارد که پیش از اعمال مجدد تحریم‌های نفتی نیز صادرات نفت ایران به کمتر از نصف کاهش یافته است.

میانگین صادرات نفت جمهوری اسلامی در سال گذشته خورشیدی روزی دو میلیون و ۱۱۵ هزار بشکه بوده است و مطابق برنامه‌های ایران این میزان قرار بود تا دو و نیم میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه چندی پیش گفته بود میانگین فروش نفت ایران در پنج ماه نخست امسال روزی دو میلیون و ۴۵۷ هزار بشکه و بیش از پیش‌بینی‌های قبلی بوده است.

نوبخت اذعان کرده که صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر به روزی یک میلیون و ۱۱۸ بشکه کاهش یافته است. او می‌گوید ایران برای شرایط پس از بازگشت دور دوم تحریم‌ها سه سناریو بر مبنای صادرات روزانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار، یک و نیم میلیون و یک میلیون بشکه نفت در نظر گرفته و برای آن برنامه‌ریزی کرده است.

با در نظر داشتن آمار ماه سپتامبر که هنوز دور دوم تحریم‌ها آغاز نشده بود، به نظر می‌رسد که جمهوری اسلامی به سرعت در حال رسیدن به سناریوی سوم است.

رئیس جمهوری آمریکا که بارها توافق هسته‌ای را "بدترین توافق تاریخ" خوانده انگیزه افزایش فشار بر جمهوری اسلامی را کشاندن این کشور پای میز مذاکرات برای دست‌یافتن به یک توافق جدید عنوان کرده است. دونالد ترامپ بر این نظر است که توافق جدید باید خطر دست یافتن ایران به سلاح اتمی را برای همیشه برطرف کند و به نگرانی‌های جامعه جهانی درباره برنامه موشکی، حمایت از تروریسم و اقدام‌های "بی‌ثبات کننده" این کشور در منطقه خاتمه دهد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا به تازگی با اشاره به نقش محوری خامنه‌ای در تعیین سیاست خارجی ایران ابراز امیدواری کرده که او «به خطای خود در مسیری که می‌رود پی ببرد و به این درک برسد که بهترین منافع ایران در این است که خصلت فعالیت‌هایی را که در سطح جهان دارد تغییر دهد و به یک ملت عادی بدل شود.»

او افزود، در صورتی که این تغییر صورت گیرد و رهبری ایران مسیر سیاست‌های خود را تغییر دهد آنگاه و همانگونه که دونالد ترامپ به صراحت گفته، او خوشحال خواهد شد با ایرانیان وارد گفت‌وگو شود و "آنها را به جامعه بین‌الملل بازگرداند."

خامنه‌ای در انتظار "زوال آمریکا"

با افزایش فشارهای آمریکا و بحرانی‌تر شدن وضعیت اقتصادی ایران که با افزایش بیکاری و تورم و حرکت‌های اعتراضی در شهرهای مختلف همراه بوده، شماری از فعالان سیاسی و کارشناسان ایرانی به طور تلویحی یا به صراحت بر ضرورت خاتمه دادن به جدال و تنش چهار دهه گذشته با غرب و تعامل با جامعه جهانی تاکید دارند.

چنین صداهایی در رسانه‌های رسمی داخل ایران کمتر مجال شنیده شدن پیدا می‌کنند زیرا خامنه‌ای به عنوان تصمیم‌گیرنده نهایی در این حوزه، همچنان بر طبل مقابله می‌کوبد و ظاهرا منتظر زوال و افول ایالات متحده است تا به این ترتیب مناقشه ایران با این کشور بلاموضوع شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر جمهوری اسلامی، خامنه‌ای در سخنرانی خود در جمع دانش‌آموزان و دانشجویان با "یادآوری افول امریکا به کسانی که به سازش با آمریکا گرایش دارند" خطاب به آنها گفته است: «بیهوده نقشه بی‌اساس و بی‌پایه نکشید، زوال آمریکا یک واقعیت است.»


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد