logo

آمریکا تمام تحریم‌های ایران را باز می‌گرداند

۳۰۰ شخص حقیقی و حقوقی جدید به فهرست تحریم‌های آمریکا علیه ایران اضافه می‌شوند

جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲ نوامبر ۲۰۱۸بی بی سی: دولت آمریکا اعلام کرده است که از روز دوشنبه ۱۴ آبان، ۵ نوامبر تمام تحریم‌های نفتی و بانکی ایران را که لغو کرده بود، بازمی‌گرداند. در مقابل اتحادیه اروپا می‌گوید تلاش‌هایش برای ایجاد ساز و کار مالی جدید با ایران را تشدید کرده است.

هدف مرحله دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران کاهش درآمد و دریافت‌های ارزی ایران به خصوص از طریق کاهش فروش نفت خام است.

این موضوع در کنفرانس تلفنی استیو منوچین، وزیر دارایی، و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا با خبرنگاران مطرح شد.

دونالد ترامپ در ماه مه امسال (۱۸ اردیبهشت) از پیمان هسته ای ایران و قدرت های جهانی، برجام، خارج شد.

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا گفت که دولت آمریکا در نظر دارد بیش از ۷۰۰ فرد حقیقی یا حقوقی را تحریم کند، از جمله چندین بانک و سازمان، و خطوط هوایی و کشتیرانی.

به گفته او لیست تحریم‌‌شدگان جدید روز دوشنبه منتشر خواهد شد.
ساز و کار مالی اروپا و ایران

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که هشت کشور از تحریم آمریکا علیه صنعت نفت ایران معاف شده اند. نام این هشت کشور عنوان نشده است اما به گفته آقای پومپئو هیچ کشور اروپایی در میان این هشت کشور نخواهد بود.

وزیر دارایی آمریکا هم گفت سوئیفت هم، که تسهیل کننده بین‌المللی مبادلات بانکی است، مشمول تحریم های آمریکا خواهد شد مگر آن که مبادلاتش فقط در ارتباط با خریدهای بشردوستانه باشد.

او اضافه کرد که سازوکار مالی جدید اروپا به ترتیبی نیست که معاملات و مبادلات بزرگ از طریق آن امکان‌پذیر باشد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه مشترکی با وزرای خارجه و دارایی فرانسه، بریتانیا و آلمان، اعلام کرده است که اتحادیه اروپا تلاش‌های خود برای ایجاد ساز و کار مالی جدید با ایران را در هفته‌های اخیر تشدید کرده است.

در این بیانیه آمده است که اتحادیه اروپا "اراده جمعی خلل ناپذیری" برای تکمیل ساز و کار مالی جدید دارد و در این خصوص با چین و روسیه نیز همکاری کرده است.

اروپایی‌ها گفته‌اند که "کار بیشتری" برای نهایی شدن ساز و کار مالی جدید لازم است.

با بازگشت تحریم‌های آمریکا، دیگر امضاکنندگان توافق هسته‌ای و همچنین برخی از شرکای تجاری ایران به دنبال راه‌هایی برای ادامه معامله با ایران هستند.

وزیر انرژی ترکیه اعلام کرده است که کشورش از برخی تحریمها علیه ایران معاف شده است.

پیش‌تر گزارش شده بود که هند و کره جنوبی بر سر ادامه واردات نفت از ایران با وجود تحریم‌های آمریکا، با واشنگتن به توافقی اجمالی رسیده‌اند.

جان بولتون، مشاور شورای امنیت ملی آمریکا، گفته بود آمریکا مایل نیست در جریان تحریم‌های ایران، به کشورهای دوست و هم‌پیمان خود آسیب برساند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در توییتر خود تصویری منتشر کرده که به نظر می‌رسد با الهام از سریال پرطرفدار "بازی تاج و تخت" در آن نوشته است: "تحریم‌ها می‌آیند".

۳۰۰ شخص حقیقی و حقوقی جدید به فهرست تحریم‌های آمریکا علیه ایران اضافه می‌شوند

رادیو فردا: دولت آمریکا روز جمعه ۱۱ آبان بازگشت تمامی تحریم‌های تعلیق شده علیه ایران در چارچوب توافق اتمی برجام را اعلام کرد.

استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا نیز گفته است، در چارچوب بازگشت تحریم ها، بیش از ۷۰۰ فرد حقیقی و حقوقی، از جمله ۳۰۰ مورد جدید در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرند.

این تحریم ها که از روز دوشنبه ۱۴ آبان اجرا خواهند شد بخش حمل و نقل، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در این زمینه گفته است، هدف این تحریم ها تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران به طور اساسی است.

وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید، اگر ایران می خواهد این تحریم ها برداشته شود می بایست شروط ۱۲ گانه را اجرا کند.

این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم، پایان دادن به مداخله نظامی در سوریه و توقف کامل برنامه هسته ای و موشکی ایران است.

مایک پومپئو تصریح کرده است: حتی به رغم عدم بازگشت همه تحریم‌ها فشار حداکثری آمریکا جواب داده است و صادرات نفت ایران را بیشتر از یک میلیون بشکه کاهش داده است.

وزیر خارجه آمریکا با این حال اذعان کرده است، هشت متحد آمریکا از معافیت موقت از تحریم‌های نفتی ایران برخوردار خواهند شد.

آقای پومپئو گفته است: هشت کشور در مورد تحریم‌ها معافیت گرفته‌اند و دو کشور از آنها قرار است واردات نفت از ایران را به صفر برسانند. دلیل معافیت به این دو کشور این بود که چند هفته‌ای طول خواهد کشید که واردات خود را به صفر برسانند. شش کشور دیگر هم تضمین‌های فراوانی را قبول کرده‌اند و به این دلیل برای آنها معافیت در نظر گرفته شده است.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرده است: اینها به میزان قابل توجهی واردات‌شان را کاهش داده‌اند اما اینکه میزان کاهش چه میزان خواهد بود، دوشنبه اعلام خواهد شد.

وی تصریح کرده است: بهای نفتی که می‌تواند ایران بفروشد، بهای نفت برنت در ماه مه سال ۲۰۱۸ است، زمانی که دونالد ترامپ از برجام خارج شد، و آمریکا نخواهد پذیرفت که پول بیشتری به ایران داده شود، به خاطر اینکه فشار حداکثری نتیجه بهتری داشته باشد.میزان کاهش سه تا پنج برابر چیزی است که تحلیلگران انتظار داشتند.

پومپئو تأکید کرد که درآمد نفت ایران به صفر خواهد رسید و به هر میزانی هم که نفت بفروشد در بانک‌هایی خواهد بود که فقط و فقط با این تبصره که برای مصارف بشردوستانه باشد و برای نهادها و اشخاصی که تحت تحریم هستند، استفاده نشود.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: هدف تحریم‌ها رژیم ایران است و نه مردم ایران و برای همین هم آمریکا معافیت‌هایی را مثلاً در زمینه دارو و مواد غذایی و مسائل اینچنینی در نظر گرفته است.

هشدار به سوئیفت

استیو منوچین، وزیرخزانه داری آمریکا نیز گفته است، درچارچوب بازگشت تحریم ها، بیش از ۷۰۰ فرد حقیقی یا حقوقی، از جمله، تعدادی بانک و خطوط هوایی و کشتیرانی مورد تحریم قرار خواهند گرفت.

وزیر خزانه داری هشدار داده است افراد و کشورهایی این تحریم‌ها را نقض کند، با برخورد آمریکا روبه‌رو می‌شود.

استیو منوچین تصریح کرد: سوئیفت باید رابطه مالی خود را با همه اسامی و نهادهای تحت تحریم قطع کند، در غیر این صورت این نهاد هم می‌تواند مورد تحریم قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در مورد مسائل بشردوستانه بانک‌ها می‌توانند از سوئیفت استفاده کنند، با این تبصره که با افراد و نهادهای تحت تحریم کار نکنند و باید از این موضوع اطمینان کامل داشته باشند.

تهران و گروه پنج به علاوه یک شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان پس از دو سال مذاکرات سرانجام در تیرماه سال ۱۳۹۴ به توافقی جامع برای حل‌وفصل برنامه اتمی تهران دست یافتند که علاوه بر تعطیلی برخی از فعالیت‌های اتمی ایران بسیاری از تحریم‌های آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل علیه تهران را نیز به حال تعلیق در آورد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، که پس از امضای برجام به این منصب انتخاب شد، از زمان کارزارهای انتخاباتی خود نیز انتقادهای تندی نسبت به برجام داشت در اردیبهشت امسال پس از ماه‌ها انتقاد از نقض روح توافق هسته‌ای توسط ایران، از برجام خارج شد.

دولت ترامپ و حامیانش می‌گویند که جمهوری اسلامی ایران به‌واسطه آزمایش‌های موشکی خود و همین طور فعالیت‌هایش در منطقه از جمله در سوریه و یمن، در واقع، به «روح برجام» پایبند نیست.

رئیس‌ جمهور آمریکا پس از خروج از برجام به بازگرداندن آن دسته از تحریم‌های آمریکا علیه ایران که در سایه توافق هسته‌ای معلق شده بود، در دو بازه زمانی ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه فرمان داد.

بخشی از این تحریم‌ها که از جمله صنعت خودرو، خرید و فروش فلزات گرانبها، و دسترسی دولت ایران به دلار را محدود می‌کرد، در نیمه مردادماه امسال به اجرا درآمد و از ۱۴ آبان تحریم‌های دیگری که عمدتاً بخش نفت و انرژی را هدف قرار می‌دهد، بازگردانده خواهد شد.

مقام‌های آمریکایی هدف خود را به صفر رساندن صادرات نفت ایران اعلام کردند، اما در برخی موارد فعلاً معافیت‌هایی را برای برخی از متحدان خود جهت وارد کردن نفت از ایران قائل شده‌اند.

ازجمله پیامدهای اجرای دور اول تحریم‌های جدید آمریکا سقوط ارزش پول ملی ایران بوده که نرخ برابری آن به محدوده ۱۳ تا ۱۹ هزار تومان برای هر دلار هم رسیده است.

این امر باعث شده که بسیاری از صنایع ایران با ورشکستگی روبه‌رو شوند و مردم حتی با نایاب شدن پوشک بچه دست‌وپنجه نرم کنند. در همین راستا، در هفته‌های اخیر حتی خبر رسید که رستوران‌های تهران «۳۰ تا ۷۰ درصد» مشتریان خود را از دست داده‌اند.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، به تازگی خطاب به مردم ایران گفت: «از یمنی‌ها یاد بگیریم که چگونه در برابر تهدید و تحریم مقاومت می‌کنند. به جای لباس لنگ می‌بندد و اسلحه به دست دارند و چند تکه نان خشک دستشان است با پای پیاده و سعودی‌ها از دست این‌ها عاجز شدند.»

دونالد ترامپ روز ۲۰ اردیبهشت با اشاره به این که قوی‌ترین، شدیدترین و دقیق‌ترین تحریم‌ها علیه ایران اعمال خواهد شد، ابراز امیدواری کرده بود که ایالات متحده به توافق جدید و «عادلانه‌ای» با ایران دست یابد.

پیش از آن هم آقای ترامپ گفته بود که آماده است بدون پیش‌شرط با مقام‌های ایرانی دیدار کند.

در واکنش به این اظهارات، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با ذکر این‌که «در موضوع مذاکرات برجام اشتباه کردم» مذاکره با آمریکا را «ممنوع» اعلام کرده است.


خودداری از سوخت‌رسانی هواپیمای ایرانی را در استانبول زمین‌گیر کرد

به گزارس رسانه‌های ترکیه خودداری از سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در فوردگاه آتاتورک استانبول باعث شده است که دست کم پرواز یک هواپیمای مسافربری ایرانی لغو شود.

بر اساس این گزارش چند پرواز هواپیماهای دیگر به مقصدهایی در ایران در ساعت مقرر انجام شده است، اما در عین حال دست کم سه پرواز به تاخیر افتاده است.

خبر مشکل سوخت هواپیماهای ایرانی در ترکیه کمی پس از آن منتشر می‌شود که وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد کشورش توانسته معافیت‌هایی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران بگیرد.

دولت آمریکا می‌گوید که از نیمه شب یکشنبه ( ۴ نوامبر/١٣ آبان) تمام تحریم‌ها علیه ایران را بازمی‌گرداند.

خبرگزاری دمیرورن ترکیه می‌گوید شرکت انرژی پترول اوفیسی به هواپیماهای ایرانی سوخت نرسانده است.

روزنامه خبرترک هم گزارش داده است که پترول اوفیسی اعلام کرده است که سوخت هواپیماهای شرکت‌های ایرانی را تامین نخواهد کرد.

پترول اوفیسی به شرکت بزرگ ویتول متعلق است که مقر آن در سوئیس است.

بهزاد عطارد، از مدیران هواپیمایی آتا به خبرگزاری دمیرورن ترکیه گفت که آنها مجبور شدند تعداد مسافران پروازهایشان را کاهش دهند، چرا که بدون تامین سوخت در هر دو فرودگاه مبدا و مقصد، آنها نمی‌توانند با ظرفیت کامل مسافران را جابه‌جا کنند.

آقای عطارد گفت این وضعیت به شرکت‌ها ضرر خواهد زد.نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد