logo

۱۱ کشته در حمله مسلحانه به کنیسه یهودیان در پیتزبورگ آمریکا

شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ - ۲۷ اکتبر ۲۰۱۸بی بی سی: درجریان حمله مسلحانه به یک کنیسه یهودیان در حوالی شهر پیتزبورگ ایالت پنسیلوانیا آمریکا دست کم ۱۱ نفر کشته شده‌اند. رسانه‌های آمریکا ضارب، رابرت بوئرز، ۴۶ ساله معرفی کرده‌اند و پلیس تایید کرده که او را دستگیر کرده است.

دونالد ترامپ این واقعه را "کشتاری شریرانه" توصیف کرده و با اشاره به قوانین حمل سلاح گفته به نظر او اگر در داخل این کنیسه ماموران امنیتی مسلحی حضور داشتند واقعه طور دیگری رقم می‌خورد.

پلیس اف‌بی‌آی هم گفته تحقیقات درباره این کشتار را تحت عنوان "جرم ناشی از نفرت" پیگیری می‌کند.
تیراندازی چه‌گونه شکل گرفت؟

مهاجم صبح روز شنبه (۲۷ اکتبر - پنجم آبان) یهودیانی که برای عبادت و مناسک روز سبابت در کنیسه "تری آو لایف" (درخت زندگی) محله اسکوئریل هیل در نزدیکی شهر پتزبورگ گرد هم آمده بودند را هدف قرار داد.

بنابر گزارش‌ها، مرد سفیدپوستی که هنوز پلیس رسما هویت او را تایید نکرده اما رسانه‌های آمریکایی رابرت بوئرز معرفی کرده‌اند با دو کلت کمری و یک تفنگ جنگی وارد کنیسه شده و حاضران را که در شلوغ‌ترین روز عبادت یهودیان دور هم جمع شده بودند را به رگبار بست.

کنیسه اسکوئریل هیل یکی از پرجمعیت‌ترین محله‌های یهودی‌نشین در ایالت پنسیلوانیا است و به همین علت هم مراسم عبادت روزهای شنبه در کنیسه آن بسیار پرجمعیت برگزار می‌شود.

بنابر گزارش‌ها مهاجم پس از تیراندازی در یکی از اتاق های کنیسه سنگر می‌گیرد.

نخستین گروه امدادگران و پلیس ساعت ۱۰ صبح به وقت شرق آمریکا به محل تیراندازی رسیده‌اند و آن طور که وندل هیسریچ، مدیر امنیت عمومی پیتزبورگ گفته پلیس توانسته تیرانداز را بازداشت کند اما او اکنون در بیمارستان تحت مداوا قرار دارد.

آقای هیسریچ همچنین تایید کرده ۶ نفر در جریان این تیراندازی زخمی شده اند که چهار نفر از آنها افسران پلیس بوده‌اند.

او به خبرنگاران گفته صحنه کشتار بسیار "دهشتناک" بوده: "یکی از بدترین صحنه‌هایی که تاکنون دیده‌ام و این در حالی است که من بارها در صحنه‌های سقوط هواپیما حاضر شده‌ام."
از تیرانداز چه می‌دانیم؟

رسانه‌های آمریکا می‌گویند مهاجم به هنگام تیراندازی فریاد سر داده که "همه یهودیان باید بمیرند".

اگرچه هویت او رسما از سوی مقام‌ها اعلام نشده است اما مقام‌های پلیس که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود به رسانه‌ها گفته‌اند ضارب یک مرد سفیدپوست ۴۶ ساله به نام رابرت بوئرز است.

در رسانه‌های اجتماعی کسی به این نام وجود دارد که صفحه او انباشته از جملات یهودی‌ستیزانه است.

شبکه سی‌ان‌ان آمریکا می‌گوید ضارب معتقد بوده راه افتادن کاروانی از مهاجران از آمریکای‌جنوبی به سوی مرزهای تگزاس "تقصیر یهودیان" است.

خبرگزاری رویترز هم نوشته رابرت بوئرز در یک شبکه اجتماعی که میان راست‌گرایان افراطی آمریکا شهرت دارد بارها اظهارات یهودی‌ستیزانه و ضدمهاجران نوشته بوده مانند این جمله: "تنوع جمعیتی یعنی تعقیب و نابودی سفیدپوستان تا آخرین نفر."

گب دات کام، وبسایت اجتماعی محبوب راست‌گرایان آلترناتیو آمریکا که بسیاری عقاید آنها را افراطی و نزدیک به گروه‌هایی چون نئونازی‌ها، کوکلاکس‌کلان‌ها و نژادپرستانه می‎خوانند در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن هرگونه عمل خشونت‌آمیزی گفته به محض اطلاع از محتوای یهودی‌ستیزانه صفحه رابرت بوئرز اف‌بی‌آی را مطلع کرده و اکنون هم حساب کاربری او را تعلیق کرده است.

رویترز نوشته رابرت بوئرز دو ساعت پیش از حمله امروز صبح به کنیسه اسکوئریل هیل در گب دات کام با اشاره به یک موسسه یهودی که به مهاجران یهودی برای ورود به آمریکا کمک می‌رساند نوشته بوده: "جمعیت کمک به مهاجران یهودی، هیاس، به غاصبان کمک می کند که به اینجا بیاییند و مردم کشور من را بکشند. من نمی توانم بنشینم و نظاره کنم که آنها مردمم را سلاخی کنن... به سراغ‌شان می‌روم."

خبرگزاری رویترز همچنین گزارش کرده که رابرت بوئرز مجوز قانونی مالکیت دست کم 6 سلاح را از اواخر دهه 90 میلادی در اختیار داشته است.
واکنش دونالد ترامپ؟

رئیس جمهوری آمریکا که تعطیلات پایانی این هفته را به حضور پی در پی در متینگ‌های انتخاباتی اختصاص داده این واقعه را "وحشتناک" خوانده و گفته: "مشاهده تکرار چنین وقایعی طی سال‌های متمادی واقعا شرم‌آور است."

او تیرانداز را "مجنون" خوانده و پیشنهاد داده که کشورش باید "مجازات اعدام را سختگیرانه‌تر" کند.

آقای ترامپ گفته: "این افراد باید بهای حداکثری بپردازند و این قضیه باید تمام شود."

وی همچنین وقوع این کشتار را "کم ارتباط با قوانین حمل سلاح در آمریکا" دانسته و گفته: "اگر اونها پوشش حفاظتی (مسلحانه) در داخل (کنیسه) داشتند شاید اوضاع طور دیگری رقم می‌خورد."

آقای ترامپ که کمی بعد از این سخنان در ایندیاناپولیس در یک میتینگی تحت عنوان "آینده کشاوران آمریکا" سخنرانی کرد به جمع مشتاق هوادارانش گفت: "یهودی‌ستیزی باید بدون ذره‌ای تحمل محکوم شود و هرجا و هرزمانی که پیدار شد با آن برخورد شود."

سایر واکنش‌ها

تام وولف، فرماندار پنسیلوانیا این واقعه را "یک تراژدی کامل" عنوان کرده و گفته "خشونت نباید به هیچ وجهی نرمال در نظر گرفته شود."

او گفته: "این چنین کشتارها و خشونت‌های بیرحمانه مبین ما آمریکایی‌ها نیست."

"در حال حاضر قلب و فکر من با قربانیان این واقعه و خانواده‌های آنهاست اما همه جوانب برای پشتیبانی از نیروهای پلیس و انتظامی در نظر گرفته شده است."

فدراسیون یهودیان پیتزبورگ بزرگ هم با خانواده‌های قربانیان ابراز هم دردی کرده و رئیس آن، جف فینکل‌استاین گفته: "در حال حاضر من فقط غمگینم. چنین چیزی تحت هیچ شرایطی نباید روی می‌داد. نباید در کنیسه روی می‌داد. نباید در این محله، اسکوئریل هیل، روی می‌داد."

پلیس نیویورک هم اعلام کرده با هدف احتیاط و پیشگیری، گروهی از افسران خود را در برابر کنیسه‌های این شهر مستقر کرده است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد