logo

گزارش ویدیویی:

مراسم بزرگداشت و یادبود بیژن هیرمن پور
در خانه وکلای پاریس

تصویربرداری از مراسم را جمشید گلمکانی
تدوین: آرش هیرمن‌پور
اجرا: ناصر زراعتی

پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸ اکتبر ۲۰۱۸https://youtu.be/RpOniZNJZ_I


گزارشی از برگزاریِ مراسمِ بزرگداشت و یادبودِ بیژن هیرمن‌پور

شنبه 6 اکتبرِ 2018، از ساعتِ 4 تا 8 بعدازظهرـ یک روز پس از خاکسپاریِ پیکرِ بیژن هیرمن‌پور ـ مراسمِ یادبود و بزرگداشتِ او، در سالنِ «خانۀ وُکلایِ پاریس» در آن شهر برگزار شد.
در این مراسم، ده‌ها تن از خویشان، دوستان، رفقا، همکاران و آشنایانِ ایرانی و فرانسوی و نیز از ملیّت‌هایِ دیگرِ ساکنِ فرانسه و ایران و دیگر شهرها و کشورهایِ اروپا و آمریکا شرکت کردند.
دلیلِ انتخابِ «خانۀ وکلایِ پاریس» از سویِ خانوادۀ هیرمن‌پور این بود که همسرش (شهین حشمتی) و تنها فرزندشان (آرش هیرمن‌پور) و عروسشان (هِلا ناصر) هر سه وکیلِ دادگستری و عضوِ «کانونِ وکلایِ پاریس» هستند.
ناصر زراعتی ـ از دوستانِ قدیمی بیژن هیرمن‌پور که از شهرِ گوتنبرگِ سوئد آمده بود ـ اداره‌کنندۀ جلسه بود. او پس از خوشامدگویی به حاضران، توضیحِ کوتاهی داد در موردِ کلیپی حدودِ 12 دقیقه‌ای از عکس‌ها و فیلم‌هایی از بیژن همراه با گفتاری در بارۀ زندگینامۀ او که رویِ پردۀ سالن، به نمایش درآمد. سپس، به احترامِ آن زنده‌یاد، از حاضران خواست تا از جا برخیزند و یک دقیقه سکوت کنند.
نخستین کسی که برایِ سخن گفتن فراخوانده شد، بهروز هیرمن‌پور برادرِ کوچکترِ بیژن بود که سال‌هایِ طولانی است ساکن آمریکاست و برایِ شرکت در مراسم خاکسپاریِ و یادبودِ برادر، به پاریس آمده بود. او در سخنانی ـ کمی به زبانِ فارسی و بیش‌تر به انگلیسی ـ از خاطراتِ دورانِ کودکی خود و برادرِ بزرگترش گفت.
پس از آن، مستوره احمدزاده متنی را که به یادِ بیژن و در بارۀ او نوشته بود، خواند. خانم احمدزاده از فعالانِ سیاسیِ قدیمی و خواهرِ مسعود احمدزاده (رفیقِ مبارز و همرزمِ بیژن در سال‌هایِ پایانیِ دهۀ چهل)، ساکنِ پاریس و از دوستانِ خانوادگیِ آن زنده‌یاد است.
آن‌گاه، آرش هیرمن‌پور به زبانِ فرانسه، در موردِ پدرش و شخصیّتِ او و خاطراتش از او سخن گفت.
آرش همچنین در طول (و تا پایانِ) برنامه، هرگاه لازم می‌شد، سخنانِ برگزارکننده و فشرده‌ای از حرف‌هایِ سخنرانان را برایِ حاضرانِ فرانسوی، به زبانِ فرانسه، ترجمه و بیان می‌کرد.
پس از او، همسرش هِلا ناصر که از خانواده‌ای اهلِ تونس و بزرگ‌شدۀ فرانسه است، سخنانی کوتاه و مؤثر در بارۀ بیژن گفت.
دکتر عبدالعزیز واحدی ـ یکی از دوستانِ روشندلِ بیژن ـ که برایِ شرکت در مراسم خاکسپاریِ دوستش، از جنوبِ فرانسه آمده بود، سخنران بعدی بود.
صبا نجفی ـ خواهرزادۀ شهین ـ متنِ کوتاهی را که به زبانِ فرانسه در مورد بیژن نوشته بود خواند و خلاصۀ آن را به فارسی گفت.
اسماعیل از دوستان بیژن و از فعالانِ سیاسی سخنرانِ بعدی بود.
آن‌گاه، مهرداد بَران ـ هنرمندِ شناخته‌شدۀ موسیقی ـ قطعه‌ای از باخ را با ویلون سل، به زیبایی، اجرا کرد.
عباس فرد از دوستان بیژن که دو کتابِ ترجمۀ او را ویرایش و در اینترنت منتشر کرده است، متنی را که در موردِ او نوشته بود، خواند.
سپس، فرشین کاظمی‌نیا ـ از دوستانِ نسلِ جوانِ بیژن ـ در موردِ او صحبت کرد.
سخنرانِ بعدی، یوسف اردلان فعّال سیاسیِ شناخته‌شدۀ کُرد بود.
فتانه زرشناس از دوستانِ خانوادگی در بارۀ بیژن و شخصیتِ او، مختصر و مفید سخن گفت.
آن‌گاه، دو برادرِ هنرمند جاوید و احمد یحیی‌زاده با نی و دف و آواز، دقایقی، هنرنمایی کردند.
فریبرز سنجری از فعالانِ سیاسی سخنرانِ بعدی بود.
و در پایان، بهروز عارفی پیامِ «انجمن سوسیالیستیِ همبستگی با کارگرانِ ایران» را به دو زبانِ فرانسه و فارسی خواند.
جمشید گلمکانی مستندساز و عکاسِ ساکنِ پاریس از دوستانِ بیژن که روزِ قبل، از مراسمِ خاکسپاری تصویربرداری کرده بود، زحمتِ تصویربرداریِ ویدئویی از این جلسه را نیز به‌عهده داشت.
گزارشِ ویدئویی زیر:
https://www.youtube.com/watch?v=RpOniZNJZ_I
حاصلِ کارِ آرش است رویِ تصویرهایی که جمشید گرفته است. زمان هر بخش نوشته شده است و به این ترتیب، کار تماشاگری که علاقمند به دیدنِ بخش یا بخش‌هایِ خاصی است، ساده شده است.
Naser Zeraati 00:10 Diaporama 3:20 Behrouz Hirmanpour 17:27 Mastoureh Ahmadzadeh 23:14 Arach Hirmanpour 33:36 Héla Naceur 51:05 Dr Abdolaziz Vahedi 52:45 Saba Najafi 56:55 Esmail (Shabahang-e-Rad) 1:00:30 Mehrdad Baran (violoncelle) 1:18:02 Abbas Fard 1:23:52 Farshin Kazemi nia 1:31:44 Youssef Ardalan 1:38:16 Fataneh Zarshenas 1:44:37 Javid & Ahmad Yahyazadeh (dâf et ney) 1:53:52 Fariborz Sanjari 2:02:16 Behrouz Arefi 2:21:03

همچنان که از گزارشِ تصویری پیداست، جلسۀ یادبود نزدیکِ دو ساعت و نیم طول کشید.
بعد از آن، در سالنِ بالا، از حاضران پذیرایی شد.
*
با سپاس از همۀ دوستان و رفقایی که زحمت کشیدند و از سراسرِ جهان برایِ شرکت در این مراسم و اظهارِ همدردی با خانوادۀ بیژن هیرمن‌پور به پاریس آمدند.
همچنان که در آن جلسه گفته شد، قرار است مجموعۀ نوشته‌هایِ دوستان در بارۀ بیژن همراه با عکس‌هایی از او و پیام‌ها و یادداشت‌هایِ دیگر، به‌زودی به‌شکلِ کتاب و نیز به‌صورتِ آن‌لاین در اینترنت منتشر شود.
دوستانی که نوشته یا خاطره‌ای از بیژن دارند، لطفاً آن را به دستِ ما برسانند.
از جمله می‌توانند ایمیل کنند به:
nzeraati@hotmail.comنظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد