logo

فرهاد میثمی در اعتراض به انتقال خشونت‌آمیز او به بهداری زندان مصرف داروهایش را نیز قطع کرد

پنجشنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ - ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸یک منبع مطلع به وضعیت فرهاد میثمی فعال حقوق مدنی زندانی که از دهم مرداد ماه در اعتصاب غذا به سر می‌برد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت روز چهارم مهرماه او را «با خشونت و برخلاف میلش» از بند چهارم به بهداری زندان اوین منتقل کرده‌اند. به گفته این منبع آقای میثمی در اعتراض به این رفتار که با زور و خشونت همراه بوده حتی مصرف داروهایش را نیز قطع کرده است.

این منبع مطلع به کمپین گفت: «فرهاد مبتلا به بیماری کولیت روده است اما از روز گذشته با انتقالش به بهداری زندان مصرف این دارو و آبی که همراه با این قرص‌ها هم می‌خورده را قطع کرده است.» پیش از این مادر فرهاد میثمی در گفت‌وگویی با کمپین گفته بود او قرص‌های فرهاد را به مسوولان زندان اوین داده تا به دست او برای مصرف برسانند.

این منبع با اظهار نگرانی از وضعیت فرهاد میثمی به کمپین گفت: «با انتقال او به بهداری زندان خبر گرفتن از او به سختی امکان‌پذیر است و ما به شدت نگران او هستیم.»

فرهاد میثمی، فعال حقوق مدنی از تاریخ ۱۰مرداد ماه یک روز پس از بازداشتش در اعتصاب غذای تر به سر می‌برد و با افت فشار و ضعف شدید مواجه است اعلام کرده بود او آماده است بدون دستبند و پابند و لباس زندانی به بیمارستان منتقل شود. اما مسوولان زندان روز ۲۷ شهریور ماه پس از وخامت حال او قصد انتقال او را با دستند و پابند و لباس زندانی داشتند که با مخالفت او مواجه شد و این انتقال صورت نگرفت.

صدیقه پیش‌نماز مادر این زندانی پیش از این در گفت‌وگویی با کمپین گفته بود: «آخر فرهاد که زندانی خطرناکی نیست که بخواهد فرار کند او یک فعال مدنی است چرا باید به این شکل به بیمارستان منتقل شود؟»

آقای میثمی در پیامی که از زندان اوین فرستاده، اعالام کرد اعتصاب غذای خود را تا «آزادی بی‌قید و شرط رضا خندان عزیز و رفع احضار، بازجویی و بازپرسی از خواهر گرامی‌شان و نیز خانم ژیلا مکوندی و آقای داوود فرهادپور» ادامه خواهد داد.

محمد مقیمی وکیل انتخابی فرهاد میثمی نیز روز ۲۶ اردبیهشت ماه در اینستاگرام خود نوشت علیرغم درخواست فرهاد میثمی از او برای پذیرش وکالت پرونده‌اش، اما قوه قضاییه هنوز وکالت او را نپذیرفته است. این وکیل در اینستاگرام خود نوشت: «اینجانب برای برعهده گرفتن وکالت ایشان، تاکنون از اعلام وکالت اینجانب نیز ممانعت به عمل آمده است. این در حالی است که جلوگیری از برخورداری از وکیل انتخابی، مطابق تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری، منحصر به مرحله تحقیقات مقدماتی می‌باشد و پرونده ایشان این مرحله را سپری کرده است.»

فرهاد میثمی، ۴۸ ساله، فعال مدنی و پزشک است. او در دهه ۷۰ و ۸۰ کتاب‌های درسی و آموزشی کنکور را در انتشارات آینده‌سازان منتشر کرد و در سال‌های اخیر به عنوان فعال مدنی در بسیاری از تحصن‌ها و تجمعات اعتراضی علیه حقوق زندانیان و حجاب اجباری شرکت کرد.

آقای میثمی روز ۹ مرداد ماه از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. ماموران وزارت اطلاعات در زمان تفتیتش خانه‌اش تعدادی نشان سینه با مضمون مخالفت با حجاب اجباری را پیدا کرده و به عنوان مدرک جرم با خود ضبط کردند. او در شعبه هفتم دادسرای زندان اوین متهم به سه اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور با تحریک زنان به حضور خیابانی با سر لخت»، «تبلیغ بر علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضرروی اسلام» شده است. اما مصادیق این سه اتهام مشخص نیست.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد