logo

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر

هشدار درباره موج جدید سرکوب در پی تیراندازی به رژه نظامیان رژیم اسلامی در اهواز

يکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۸

صبح شنبه ۳۱ شهریور به مناسبت سالگرد شروع جنگ ایران و عراق، رژه مشترک نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در اهواز برگزار شد. این رژه مورد حمله مسلحانه چند فرد قرار گرفت که با لباس مبدل نظامیان رژیم به سوی یگان های در حال رژه شلیک کردند. تا این لحظه کشته شدن ۲۵ نفر تائید شد. اکثر کشته شدگان از نیروهای سپاه هستند اما گفته می شود که تعدادی از پرسنل سایر نیروهای مسلح و نیز تعدادی از مردم غیرنظامی تماشاچی نیز جزو کشته شدگان و یا مجروحین این حمله نظامی میباشند.

تا کنون دو گروه مسئولیت این حمله را به عهده گرفته اند: گروه داعش ( در سایت خود "اعماق") و نیز گروه " مقاومت ملی الاحواز" با انتشار اعلامیه ای، گروه خود را مسئول این عملیات تروریستی معرفی کرده اند. گفته می شود که عاملین حمله چهار نفر بودند که دو نفر کشته و دو نفر متواری شده اند. نیروهای امنیتی رژیم از دستگیری یک مظنون خبر داده اند.

بر خلاف عملیات تروریستی سال گذشته به مجلس شورای اسلامی که رژیم اصرار داشت که آنرا حتما به داعش متصل کند اینبار مقامات امنیتی و سیاسی رژیم اصرار دارند که گروههای هویت طلب عرب وابسته به عربستان و دیگر کشورهای منطقه را عامل حمله معرفی کنند تا زمینه را برای راه اندازی موج جدید از سرکوب در خوزستان و دیگر مناطق ایران فراهم نمایند.

این عملیات توسط هر گروه و با هر نیتی انجام شده باشد از منظر منافع جنبشهای اجتماعی مردمان رنج کشیده ایران – بویژه مردم مبارز خوزستان- محکوم است و تنها تیغ سرکوب رژیم را تیزتر خواهد نمود و موانع جدی برای رشد جنبش کارگری و جنبش زیست محیطی و نیز جنبش مردم عرب خوزستان علیه تبعیض و نابرابری ایجاد خواهد کرد.

بر خلاف آه و ناله رژیم درباره این حمله، واقعیت این است که آنها از آن استقبال کرده و به عنوان یک "نعمت الهی" برای سرکوب هر نوع جنبش حق طلبانه بهره خواهند گرفت و خواست سرنگونی رژیم جنایتکار و غارتگر خود را تماما پروژه ای تروریستی متصل به قدرتهای خارجی معرفی خواهند نمود.

آنان همچنانکه در فردای سی خرداد ۶۰ در پی اعلام مبارزه مسلحانه مجاهدین خلق از آن استقبال کردند و راه را برای سرکوب فاشیستی همه مخالفین فراهم کردند و موجی از کشتار هزاران زندانی سیاسی به راه انداختند اینبار نیز سعی دارند کل ماشین سرکوب شان را در سراسر ایران روغن کاری کنند و بویژه در برابر یکی از مهمترین کانون های تداوم جنبش کارگری و جنبش توده ای کشور ما یعنی خوزستان با مشت آهنین برخورد نمایند. در جریان این انتقامجویی بویژه مردمان زحمتکش و زجرکشیده عرب خوزستان شاهد موج بیشتری از تبعیض، سرکوب، بگیر و ببند، شکنجه و اعدام زندانیان خواهند بود. ما درباره این فرصت طلبی رژیم در پی حمله تروریستی اهواز هشدار می دهیم .

واقعیت این است که رژیمهای دیکتاتوری جنایتکار و غارتگر از جنس رژیم فاشیستی اسلامی ایران را به احتمال زیاد نمیتوان به مسالمت و صرفا با تظاهرات و اعتصاب برانداخت. بنابراین اینکه در بسیاری از انقلابات و جنبشهای رهایی بخش در جهان، نهایتا مردم به جان آمده ناگزیرند در برابر قهر عریان رژیم حاکم به قهر انقلابی روی آورند گریزی نیست، زیرا آنها با زبان خوش از اریکه قدرت بزیر کشیده نمی شوند. قیام مسلحانه توده ای مردم به پا خواسته در نقطه اوج یک موقعیت انقلابی، یک چیز است و انجام عملیات مسلحانه جدا از مردم چیزی دیگر. چنین اعمالی همچنانکه تجربه بارها ثابت کرده است نه تنها سبب رشد جنبشهای انقلابی و مردمی نمی شود بلکه بهانه لازم را به رژیم حاکم میدهد که بنام مبارزه با "خرابکاران" و "تروریستها" هر صدای حق طلبانه را خفه کنند و حتی فعالین جنبشهای اجتماعی مختلف را تحت عنوان ارتباط با این نوع اقدامات تروریستی مورد سرکوب وحشیانه قرار دهند و نیز بر فشار ضدبشری بر زندانیان سیاسی و عقیده تی بی دفاع بیفزایند.

سازمان ما همواره با عملیات مسلحانه کور و جدا از مردم و ناهماهنگ با سطح جنبش و درجه آمادگی توده ها مخالف بوده است . عملیات کور ۳۱ شهریور در اهواز نیز از این قاعده کلی مستثناء نیست.

اما مرزبندی با چنین فعالیتهایی در شرایط کنونی نباید این بهانه را به حامیان اصلاح طلب جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور بدهد که بار دیگر ضمن محکوم کردن خیزش های مردمی برای سرنگونی انقلابی رژیم اسلامی، پروژه شکست خورده خویش مبنی براینکه فقط در چهارچوب این حکومت جنایتکار و غارتگر باید خواستهای حداقلی و رفرمیستی را پی گرفت، باز هم تبلیغ کنند و مردم را همچنان در باتلاق جدال جناحبندیهای رژیم گرفتار نگه دارند.

ما باید همواره تاکید کنیم که در چهارچوب این رژیم هیچ کورسویی از امید برای دستیابی به آزادی و سعادت وجود ندارد و تنها و تنها سرنگونی کل این حکومت به دست انقلاب اجتماعی مردمان ایران میتواند این مانع عمده را از پیش روی اردوی کار و رنج برای استقرار آزادی و عدالت اجتماعی در ایران بر دارد. اما از آنجا که ما هنوز در یک موقعیت انقلابی تمام عیار قرار نداریم باید در بکارگیری تاکتیکهای مبارزاتی بسیار حساس باشیم و مسئولانه برخورد کنیم و هدف نخست ما باید کمک به رشد جنبش های اجتماعی گوناگون، سراسری تر شدن این مبارزات و سازماندهی و تشکل یابی آنها باشد. از اینرو باید قاطعانه با روشهای آوانتوریستی ( ماجراجویانه) که میتواند به جای تقویت این جنبشها سبب تضعیف آنها شود، مرزبندی کنیم.

پیش به سوی اعتصابات سراسری
زنده باد آزادی، زنده باد سوسیالیسیم
سرنگون باد رژیم اسلامی ایران

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر
اول مهر ۱۳۹۷

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد