logo

تجمع‌های اعتراضی در چند شهر ادامه یافت

یک مقام استانداری البرز: با تجمعات اعتراضی مماشات کردیم در ادامه برخورد می‌کنیم

شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۴ اوت ۲۰۱۸تجمع‌های اعتراضی در چند شهر ایران ادامه یافت

رادیو فردا: فیلم‌های انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی حاکی از برگزاری تظاهرات و تجمع‌هایی در تهران، کرج، شیراز، قم و اشتهارد در شنبه شب ۱۳ مرداد، است.

در فیلم مربوط به تظاهرات در نزدیکی پل حافظ (کالج) تهران،‌ معترضان شعار دادند: «ایرانی می‌میرد،‌ ذلت نمی‌پذیرد»، «ایرانی، غیرتت رو نشان بده»، «مرگ بر دیکتاتور»، «ایرانی با غیرت، حمایت حمایت».

فیلم دیگری نیز منتشر شد که مربوط به تجمعی در یافت آباد تهران در روز شنبه بود. گوینده می گفت: «همه خستن. همه بریدن. همه زن و بچه دارن و زیر ظلمن. اینجا همه زیر بدهی‌ان. نگاه کن،‌ ما همه با هم هستیم. همه خسته ایم. همه آزادی می خوایم».

تظاهرات در تهران از روز پنجشنبه ۱۱ مرداد، ‌آغاز شد. پیشتر تظاهرات در اصفهان آغاز شده بود.

بر اساس فیلم های منتشر شده در شبکه های اجتماعی، در کرج نیز، تظاهرکنندگان شعار دادند: «خامنه ای حیا کن، مملکت رو رها کن»، «نیروی انتظامی، حمایت حمایت».

یکی از شعارهای معترضان در سه راه گوهردشت کرج این بود: «ایرانی حرف بزن،‌ حقت رو فریاد بزن»

همچنین معترضان در شیراز «مرگ برگرانی»، «مرگ بر دیکتاتور»، «ایرانی بسه دیگه، غیرتت رو نشان بده».

بر اساس فیلم دیگری که در شبکه های اجتماعی انتشار یافت،‌ تظاهرکنندگان شعار دادند: «توپ تانک فشفشه،‌ آخوند باید گم بشه».

در قم نیز معترضان از جمله شعار دادند: «مرگ بر دیکتاتور» و «اسلام رو پله کردن، مردم رو ذله کردن».

در تجمع اشتهارد هم تظاهرکنندگان شعار دادند: «نترسید نترسید،‌ما همه با هم هستیم».

رادیو فردا در ایران خبرنگار ندارد و نمی‌تواند جزییات این تجمع‌ها را مستقلا تایید کند.

دور تازه اعتراض‌های خیابانی در ایران به دنبال سقوط ارزش ریال، وضعیت نابسامان اقتصادی، گرانی و افزایش روزانه قیمت ارزهای خارجی و سکه آغاز شد، اما طی روزهای اخیر شعارهای اصلی معترضان علیه رهبر جمهوری اسلامی، حکومت و روحانیون بوده است.

طی روزهای اخیر، تظاهرات اعتراضی در تهران، اصفهان، شیراز، اهواز، مشهد و شمار دیگری از شهرهای ایران برگزار شده است.

در این ارتباط،‌ عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، روز پنجشنبه ۱۱ مرداد، در واکنش به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران، «دشمنان» را متهم به تلاش برای «ایجاد تنش اجتماعی» کرد و گفت: اوضاع با تجمع ۲۰۰ نفر «به هم» نمی خورد.

سخنان وزیر کشور از جمله نخستین واکنش‌های رسمی مقامات دولت جمهوری اسلامی به موج تازه تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف است.

پیش از این و در دی ماه سال گذشته، تظاهراتی در حدود ۱۰۰ شهر ایران برگزار شده بود.

یک مقام استانداری البرز: با تجمعات اعتراضی مماشات کردیم در ادامه برخورد می‌کنیم

بی بی سی :ک مقام استانداری استان البرز تجمعات روزهای اخیر کرج را "پراکنده"، "مقطعی" و "ساختارشکنانه" خوانده و گفته است عمده افراد حاضر در این تجمعات، که از درون استان ساماندهی نمی‌شود، جوانان "کم سن و سال" و "احساساتی" هستند.

به گزارش ایسنا، خیرالله ترخانی، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی استاندار البرز درباره این تجمعات به گفته سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی استاندار البرز، "این گروه‌ها قصد دارند با چند فیلم و استفاده از تجمع چند جوان، جامعه را تشویق کنند تا مردم عادی را به صحنه بکشانند اما مردم با اینکه مشکلاتی دارند، فاصله خود را با اغتشاشگران حفظ کرده‌اند و تجمعات کوچک و پراکنده‌ای که در این مدت شکل گرفته برآیند مطالبات اقتصادی مردم نیست."گفت: در این مدت سعی کردیم با این تجمعات مماشات کنیم و به حرف‌های آنان گوش کنیم اما دیدیم که این مطالبات اقتصادی نیست و کاملاً ساختارشکنانه است.

او در ادامه به ایسنا گفت: این اتفاقات با خروج غیرقانونی آمریکا از برجام شروع شد و پس از آن جنگ روانی و تهییج اقتصادی و به تبع آن بالا رفتن خرید سکه و ارز و دامن زدن به گرانی‌های خارج از واقعیت معمولی اتفاق افتاد.

آقای ترخانی همچنین گفت: "تجمعات کوچک و پراکنده‌ای که در این مدت شکل گرفته برآیند مطالبات اقتصادی مردم نیست بلکه ناشی از سوءاستفاده برخی گروه‌هاست که در ادامه قطعاً با آنان برخورد خواهد شد. در این مدت سعی کردیم با این تجمعات مماشات کنیم و به حرف‌های آنان گوش کنیم اما دیدیم که این مطالبات اقتصادی نیست و کاملاً ساختارشکنانه است."

به گفته سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی استاندار البرز، "این گروه‌ها قصد دارند با چند فیلم و استفاده از تجمع چند جوان، جامعه را تشویق کنند تا مردم عادی را به صحنه بکشانند اما مردم با اینکه مشکلاتی دارند، فاصله خود را با اغتشاشگران حفظ کرده‌اند و تجمعات کوچک و پراکنده‌ای که در این مدت شکل گرفته برآیند مطالبات اقتصادی مردم نیست."

آقای ترخانی با بیان اینکه عمده افراد حاضر در این تجمعات جوانان "کم سن و سال" و "احساساتی" هستند گفت: کانون اصلی اغتشاشات این جوانان نیستند و نمی‌توان گفت این تجمعات از درون استان ساماندهی می‌شود.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز با اشاره به اینکه مردم باوجود گرفتاری‌های اقتصادی می‌دانند که راه حل برون‌رفت از این وضعیت آمدن به خیابان نیست گفت "همانطور که مردم در دی ماه به تجمعات ملحق نشدند در این دوره هم ملحق نمی‌شوند و تجمعات ادامه نخواهد داشت و زودگذر و مقطعی خواهد بود.

اعمال محدودیت ترافیکی در کرج

در همین حال رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان کرج از اجرای محدودیت ترافیکی در مناطقی از شهر کرج خبر داده است. بر اساس این محدودیت، تردد وسایل نقلیه از ساعت ١٨ امروز سیزدهم مردادماه در مسیرهای منتهی به فلکه اول رجایی شهر ممنوع است.

به گفته سرهنگ غلامعلی شرق، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کرج، تردد وسایل نقلیه از مسیرهای پل شهدای روحانی، بلوار استقلال به خیابان مطهری، میدان رستاخیز به فلکه اول و تقاطع سه باندی و بلوار ماهان به فلکه اول ممنوع خواهد بود.

طی چند روز اخیر، چند شهر ایران از جمله کرج، صحنه ناآرامی بوده است. در برخی شهرها هم ماموران با حضور در خیابان‌‌ها و استفاده از گاز اشک آور مانع از شکل گیری تجمع شدند.

در تصاویر منتشرشده از روز گذشته، دوازدهم مردادماه، در تهران و کرج جمعیت متراکمی در خیابان حضور داشت. شعارهای ضدحکومت و ضد روحانیون در این ویدئوها به گوش می‌رسید و معترضان خواهان پیوستن دیگران به اعتراضاتشان بودند.

تصاویری که مخاطبان بی‌بی‌سی امروز ارسال کرده‌اند حاکی از این است که جو برخی مناطق در استان البرز همچنان امنیتی است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد