logo

ازواقعیت تا اوهام‎

چهار شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۱ اوت ۲۰۱۸

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo.com
بازگویی ماجراهای تبهکاران و جنایتکاران همواره درتاریخ سینما مورد توجه فیلمسازان بوده و گرچه امروز نیزکارگردانان به موضوع هایی با محورتبهکاری و جنایت علاقه مند هستند با این حال نمی توان نمونه های درخشانی ازساخت چنین فیلمهایی را درسالهای دورفراموش کرد : به یاد بیاورید فریتس لانگ را با فیلم معروفش ( ام ) درسال 1931 درباره مردی که بچه ها را میکشت ویا آلفرد هیچکاک – تقریبا درهمه فیلمهایش – بویژه درفیلم ( مستاجر ) درسال 1927 درباره مرد دیوانه ای که درلندن زنان را به قتل میرساند . حتی چارلی چاپلین که سالها مردم را می خنداند درسال 1947 فیلم ( آقای وردو ) را با شرکت خودش ساخت . او دراین فیلم به نقش مردی بازی میکرد که به شکارزنان پولدارمیرفت و پس از ازدواج وقتل آنها پولهایشان را تصاحب میکرد.
سینمای فرانسه نیز همانند سینمای دیگرکشورها به ساخت فیلمهایی دراین رده که به ژانر جنایی معروف ا ست علاقمند بوده و میتوان دراین مورد از ژان پیرملویل به عنوان سازنده ی موفق فیلمهای جنایی نام برد که دو فیلم ( سامورایی ) و ( دایره سرخ ) هردو باشرکت تبهکارخوش تیپ سینمای فرانسه آلن دلون از جمله فیلمهای معروف او می باشد.بازگشت پل سانچز

این روزها که سینماهای فرانسه مبادرت به نمایش فیلم ( پل سانچز برگشته ) کرده اند بجرات می توان گفت که این ژانردر سینمای فرانسه جان تازه ای گرفته است فیلم را پاتریسیا مزی 58 ساله که به عنوان بازیگر وفیلمنامه نویس فعالیت دارد کارگردانی کرده وداستان فیلم درباره پل سانچز( بانقش آفرینی لوران لافیت ) است جنایتکاری که ده سال پیش پس از کشتن همسرو چهارفرزندش ناپدید شد و اینک دریک ایستگاه ترن درRoquebrune-Sur-Argens(var) فرانسه دیده شده است . هیچکس باورندارد که او همان قاتل فراری است مگریک دخترجوان ژاندارم به نام ماریون ( زیتا هانرو ) که مصمم است هرطورشده او را دستگیرکند.
داستان فیلم بی تردید یادر آور یکی از حوادث قابل توجه درفرانسه درسالهای اخیرراست که مردی به نام Xavier Dupont مظنون به کشتن همسرو چهارفرزندش درسال 2011 شد وهمچنان نا پیداست . ولی بچزاین می توان به موارد دیگری از جنایتکارانی که خانواده خود را به قتل رسانیدند اشاره کرد : ایوگدار, پزشکی که درسال 1999 همه خانواده اش را قتل عام کرد ویا ژان – کلود رومن که درسال 1993 همسروبچه هایش و نیزپدرومادرش را کشت . کارگردان فیلمش را تنها اثری درباره رویدادهای خبری عنوان کرده واینکه گاهی اوقات ما با خواندن اخبار درروزنامه ها و یا تماشای فیلمها به رویاپردازی درباره واقعیت ها می پردازیم . به علاوه وی گفت که بیش از هرچیز قصد داشت خشونت اجتماعی واقعی را نشان دهد .

واقعیت و فانتزی

شخصیت کلیدی فیلم پل سانچزو دلیل فراراوست اما آنچه که درفیلم مورد نظرکارگردان بوده بیان نوعی ( فانتزی ) بوده که آشکارا از یک ( واقعیت ) می گذرد. نخستین نماهای فیلم از بزرگراهها و مناطق تجاری است سپس مردی را می بینیم که درمیان جاده سرگردان است . یک صدا درخارج از کادر شنیده می شود که روایتگر ماجراست .این صدای یوهان پولن گزارشگر روزنامه Var-Matin است که پنهانی با ماریون همکاری میکند و اطلاعاتی درباره سانچز به ژاندارم جوان می دهد . ماریون درواقع یک نمونه از زنان خودساخته ای است که درمیان ژاندارم های مرد می خواهد بلند پروازیهای خود را به اثبات برساند .
پل سانچز درصخره واقع درRoquebrune یادآور کلینت ایستوود در فیلم ( بخاطریک مشت دلار ) است ودراین میان حرکات دوربین که به طورمدام تلاش می کند فضا ی محدود را ایجاد می کند به همراه موسیقی دلپذیر جان کال وحضوردوشخصیت اصلی سانچز و ماریون به فیلم اعتباری درخورمی بخشد . دراینجا شخصیت ها بخوبی پرداخته شده و کارگردان با بهره گیری از دوبازیگرخوب بخوبی موفق شده تا داستان واقعی/فانتزی فیلمش را به پایان برساند به ویژه در زمانی که ماریون ژاندارم جوان میخواهد هرطورشده سانچز را پس از ده سال بدام بیاندازد .
سرانجام دریک قاب تنگ دوشخصیت روبروی یکدیگرقرارمی گیرند دراین زمان است که تدوین موازی بکارگرفته می شود . صحنه ای که این دو بایکدیگر حرف می زنند یکی از قوی ترین صحنه های فیلم بشمارمی رود

درباره کارگردان و دیگران

پاتریسیامزی متولد 1960 در دیژون فرانسه است و دوفیلم معروش ( ورزش دخترها ) درسال 2001 و نیزتله فیلم ( تراولتا و من ) است که به سفارش تلویزیون آرته از سری فیلمهای ( همه پسرها ودخترهای هم سن )ساخت و موفق به دریافت یوزپلنگ برنزی درجشنواره لوکارنو درسال 2003 شد. وی فیلمنامه آخرین فیلمش را با همکاری ایوتوماس نوشت .
لوران لافیت ( بازیگرنقش پل سانچز ) : 44 ساله ویکی از بازیگران فعال در سینما تئاتر و تلویزیون است .از فیلمهای معروف اومی توان به آن زن ( پل ورهوفن – 2016 ) و بابا یامامان ( مارتین بوربولون – 2015 ) اشاره کرد.
زیتاهانرو ( بازیگرنقش ماریون ) : 28 ساله متولد مارسی فرانسه از یک مادرجامائیکایی و پدرفرانسوی. دانش آموخته تئاتردرپاریس و فارغ التحصیل از کنسرواتوارهنرهای درماتیک درسال 2014. وی درسال 2015به خاطربازی درفیلم ( فاطمه ) ساخته ی فیلیپ نوکون جایزه بهترین بازیگرزن خوش آتیه را از جشن سینمایی سزار دریافت کرد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد