logo

جلوگیری از برگزاری مراسم سالگرد درگذشت احمد شاملو

سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۴ ژوييه ۲۰۱۸گزارش‌ها حاکی است که ماموران امنیتی روز سه شنبه دوم مرداد مانع برگزاری مراسم بزرگداشت احمد شاملو در امامزاده طاهر کرج در استان البرز شدند.

منابع مطلع به رادیو فردا گفتند نیروهای امنیتی درهای گورستان امامزاده طاهر را بستند و اجازه ندادند دوستداران این شاعر ایرانی بر مزار او حضور یابند.

اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی همچنین حاکی است که در جریان این وقایع علی کاکاوند و روزبه سوهانی، دو تن از اعضای کانون نویسندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

در همین زمینه، یک منبع مطلع به رادیو فردا گفت، روزبه سوهانی آزاد شده است، ولی هنوز از وضعیت علی کاکاوند خبری در دست نیست.

طبق این گزارش‌ها، حتی پس از پراکنده شدن جمعیت، درهای گورستان همچنان بسته ماند.

در ساليان گذشته ماموران بارها مانع از برگزاری مراسم سالگرد درگذشت اين شاعر مشهور ايرانی شده‌اند. از جمله سال گذشته، در هفدمین سالگرد درگذشت احمد شاملو نیز صدها نفر از دوستداران او قصد داشتند با حضور در آرامگاه اين شاعر يادش را گرامی بدارند که ماموران امنیتی مانع از برگزاری مراسم شدند.

احمد شاملو٬ شاعر، نويسنده، روزنامه نگار و مترجم ايرانی که سال ۱۳۰۴ در تهران به دنيا آمده بود، روز دوم مرداد ۱۳۷۹ در پی يک دوره بيماری طولانی در بيمارستان ايران مهر تهران درگذشت.

او در امامزاده طاهر در مهرشهر کرج، در غرب تهران، به خاک سپرده شده است.


بازداشت شماری از شهروندان در مراسم بزرگداشت احمد شاملو

خبرگزاری هرانا – روز سه‌شنبه ۲ مردادماه دستکم پنج تن از شهروندانی که برای برگزاری هجدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو شاعر معروف ایرانی در گورستان امامزاده طاهر کرج گرد هم آمده بودند توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند. همچنین گزارش شده ماموران وزارت اطلاعات دوربین و تلفن تعدادی از شرکت‌کنندگان که اقدام به گرفتن عکس و فیلم کرده بودند را ضبط کرده‌اند. اعمال این محدودیت‌ها و جلوگیری از حضور علاقمندان به این شاعر بر سر مزار او در سال‌های اخیر مسبوق به سابقه است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۲ مرادماه نیروهای امنیتی با بستن درهای ورودی امامزاده طاهر کرج از حضور شهروندانی که برای برگزاری هجدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو شاعر معروف ایرانی گرد هم آمده بودند ممانعت کردند.

در پی این ممانعت، چند تن از شهروندانی که برای برگزاری هجدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو در گورستان امامزاده طاهر کرج گرد هم آمده بودند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
روزبه سوهانی و علی کاکاوند از اعضای کانون نویسندگان و غلام نعمتی معلم، هویت سه تن از بازداشت شدگان است. همچنین دو تن دیگر از شهروندان نیز بازداشت شده که از هویت آنان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی حاصل نشده است.

گفته می‌شود تمامی بازداشت شدگان پس از بازداشت به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده‌اند.
چند تن از شرکت‌کنندگان در این مراسم به گزارشگر هرانا گفته‌اند که ماموران وزارت اطلاعات از هرگونه عکس‌برداری در این مراسم ممانعت به عمل آورده‌اند و دوربین و تلفن تعدادی از شرکت‌کنندگان که اقدام به گرفتن عکس و فیلم کرده بودند را ضبط کرده‌اند.

این دسته از شهروندان بر اساس برنامه‌ای خودجوش همزمان با سالروز درگذشت این شاعر قصد داشتند با حضور بر سر مزار او، تقدیم گل و قرائت اشعارش به روال معمول بزرگداشتی برپا کنند.

احمد شاملو، شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار و مترجم ایرانی که در سال ۱۳۰۴ در تهران به دنیا آمده بود، روز دوم مرداد ۱۳۷۹ پس از مدت‌ها بیماری درگذشت.

شعرهای او که در ابتدا به سبک نیمایی سرود شده بود بعدها راه خود را پیدا کرد و پایه‌گذار سبکی از شعر نو شد که به “شعر سپید” یا “شعر شاملویی” موسوم شد.

سال گذشته نیز نیروهای انتظامی مانع از برگزاری هفدهمین سالگرد درگذشت این شاعر معروف ایرانی شده و دست‌کم سه تن از شهروندانی که در این مراسم حضور یافته بودند، بازداشت شدند.نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد