logo

ترامپ یک خبر دروغ است!

دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۶ ژوييه ۲۰۱۸

علی دماوندی

ali-damavandi.jpg
بیش از ۲۵۰ هزار نفر در لندن و دهها هزار تظاهرکننده در ادین بورو ، اینگونه به استقبال ترامپ رفتند، تا اعلام کنند که او مهمان ناخوانده ایست که مردمان لندن ،در گروههای متنوع سیاسی واجتمایی آن به او خوش آمد نمیگویند. روزهای پنجشنبه وجمعه در لندن و روزهای شنبه ویکشنبه در لندن وادین بورو ، انبوهی از مردم با پلاکاردها و نوشته ها وتصاویر مختلف ،با شعارها و بالونهای رنگارنگ به دونالد ترامپ وسیاستهای او نه گفتند. روز پنجشنبه در محل اقامت رپیس جمهور آمریکا در رنجزپارک و خیابانهای مرکزی هزاران نفر ،شبی ناآرام را برای مستر پرزیدنت رقم زدند وبا شعارها یشان خشم خودرا از حضور ترامپ در بریتانیا اعلام کردند.

از مدتها قبل ،مخالفان سفر ترامپ کمپینی را علیه سفر ترامپ آغاز کرده بودند. آنان با امضای طومارهای صدها هزار نفره ، خشم خود را از سیاستهای دولت ترامپ اعلام کرده بودند . سیاست ها ی دولت ترامپ در مورد مهاجران وفراریان از جنگ وفقر ونژادپرستی، درمورد سیاستهای زن ستیزانه و گفتارها ورفتارهای زن ستیزانه ،دیوار کشی مرزها ودادن القاب کثیف نژادپرستانه به مردمان مهاجر وکارگران مکزیکی ، در مورد خروج ایالات متحده از پیمانها ومعاهده های بین المللی نظیر معاهده پاریس در مورد حفظ محیط زیست، خروج از یونسکو، فشار به دولتها برای افزایش بودجه های نظامی وجنگی ، دفاع بی قید وشرط از دولت نژادپرست وجنگ طلب ناتانیاهو در اسراییل و انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم‌، دفاع از مرتجع ترین دولتهای خاورمیانه خصوصا سعودیها وفروش صدها میلیارد دلار اسلحه وتسلیحات به دول این منطقه ، تشید جنگ تسلیحاتی در خاورمیانه وشرق اسیا، تشدید سیاستهای هژمونی طلبانه در برخورد به کشورهای مختلف جهان، حذف سیاستهای مالیاتی در مورد یک درصدیها برای ایجاد بهشت مالیاتی برای ثروتمندان وتشدید فاصله های طبقاتی ، تشویق سیاستهای پوپولیستی وناسیونالیستی وایجاد موج خارجی ستیزی ومسلمان ستیزی در امریکا و.... نمیتوانست باعث خشم وانزجار مردم ترقیخواه وصلح دوست وآزادیخواه قرار نگیرد. و در عین حال این سیاستهای پوپولیستی- نژادپرستانه وسرمایه سالار نمیتوانست برای مردمان جهان که بحران بزرگ وویرانگر خاورمیانه وجنکهای نیابتی ومستقیم در این منطقه ، آوارگی میلیونها انسان ، کشتار صدها هزار نفر د رعراق وسوریه ولیبی ویمن و افغانستان وسومالی و... وویرانیهای زیست محیطی را به چشم دیده اند ودولتهای قدرتمند وطبقه حاکم بر نظم کنونی را مسئول این فاجعه میدانند دور بماند.

برای سازمان دادن این تظاهرات چندروزه وخصوصا تظاهرات عظیم روزجمعه، صدها گروه وانجمن کارگری ،زنان ، دفاع از محیط زیست، دفاع از حقوق بشر، دفاع از پناهندگان وآوارگان، مخالفان نژادپرستی ، مخالفان جنگ ومدافعان صلح وهمزیستی مردم ،گروههای مذهبی مسیحی ومسلمان ویهودی ، فعالان حزب کارگر ولیبرال ، اتحادیه های کارگری وخدمات و... به اشکال مختلف به تدارک این اقدام بزرگ و نه به سیاست های ترامپی یاری رساندند. روز جمعه تظاهرکنندگان با به پرواز درآوردن بالون تمسخرآمیز ترامپ که به شکل نوزادی خشمگین از چهره ی او طراحی شده بود،بر فراز پارلمان ورودخانه تایمز به استقبال ترامپ رفتند. در آغاز خیابانهای مرکزی شهر لندن ومیدان پارلمان ،شاهد تظاهرات گسترده ورنکارنگ یکصدهرا نفر ،بدعوت گروههای زنان علیه تبعیض ونژآدپرستی وزن ستیزی بود. سخنرانان زن از گروههای مختلف به تشریح سیاستهای زن ستیزانه و مردسالارانه وسکسیستی دولت ترامپ و برخوردهای غیر انسانی با مهاجران، با کودکان پناهنده ، سیاست مخرب در ارتباط با حق زن بر کنترل جسم وموجودیت خویش ، تهدید همبستگی تنوعات فرهنگی و نژادی در ایالات متحده ، سیاست فاجعه بار دولت امریکا در افریقا وخاورمیانه وحمایت از ارتجاعی ترین رژیمها ومستبدترین رژیمها، در بی اعتنایی به نقص حقوق بشر خصوصا زنان پرداختند. در این گردهمایی گروههای مختلف شرکت داشتند و با شعارها وآوازهای اعتراضی ، علیه دولت محافظه کار ترزا می ونزدیکیهایش به سیاست ترامپی ،به دعوت دولت بریتانیا از ترامپ اعتراض کردند.

از طرف دیگر ، دهها هزار نفر دیگر ازمقابل بی بی سی در مرکز لندن به طرف میدان ترافلکار رهپیمایی کردند وبا تجمعی که بیش از ۲۵۰ هزار نفر تخمین زده میشد علیه دعوت از ترامپ اعتراض کردند. فریاد می‌زدند 'ترزا می دست ترامپ را رها کن'، 'انگلیس را تحقیر نکن ، آنان با برافراشتن پلاکاردهای مختلفی به اعتراض علیه سیاستهای ترامپ وهژمونی طلبی ریئس جمهور امریکا پروداخته و میگفتند که خواهان این نوع از رابطه ویژه با آمریکا نیستند ! بسیاری از رهبران اتحادیه های کارکری ورهبر حزب کارگر در این تجمع سخنرانی کردند ودر اعتراض به حضور ترامپ وهزینه ی میزبانی این مرد فریبکار ودرغگو وهژمونی طلب در سیاست سلطه سخن گفتند. آنان سیاست‌های ترامپ را عامل ترویج خشونت و درگیری و ترامپ را نماد تنفر، تبعیض و ورشکستگی و جنک وتحقیر مهاجران اعلام کردند. در این تجمع اعتراضی ، شمار زیادی از فعالان حقوق بشری، ضد جنگ، رهبران صنفی و اتحادیه‌های کارگری سخنرانی داشتند. در این میان کوربین رهبر حزب کارگر در سخنرانی خود سیاستهای مهاجرتی ترامپ را محکوم کرد وگفت که مهاجران خود قربانی جنگ وتروریسم هستند. اوسیاستهای ترامپ د رخاورمیانه وانتقال سفارت امریکا به بیت المقدس را نقص قطعنامه های سازمان ملل وعاملی در تشدید تنش و درگیری در منطقه اعلام کرد و گفت که باید ارسال سلاح به عربستان و کشورهای منطقه ممنوع شود و حرمان وفاجعه ای که بر مردم یمن میرود نباید فراموش شود. او گفت که تظاهرکنندگان حامی دمکراسی واتحاد وامید هستند و با نژادپرستی وتنفر وزن ستیزی مخالفند. جهان نباید با نژادپرستی و تنفر وزن ستیزی تقسیم شود

شرکت‌کنندگان با برافراشتن پلاکاردها وتصاویر ونوشته هایی همچون »نژآدپرستی ممنوع» ، »اینجا کاروان مقاومت است»، »از ترامپ در انگلیس و هیچ کجای دیگر استقبال نمی‌شود»، »ترامپ یک خبر دروغ است» و »ترامپ یک کابوس است» ، »زن ستیزی ممنوع» ، »نه به جنگ ،نه به ترامپ، زنده باد همبستگی» و...اعتراض خود را به حضور ترامپ در بریتانیا اعلام داشتند.

در روزهای شنبه ویکشنبه هم در اسکاتلند دهها هزار نفر در تظاهرات گسترده ای علیه ترامپ شرکت کردند . رهبران اتحادیه کارگری وفعالان احزاب چپ ولیبرال وگروههای زنان ومدافعان محیط زیست وگروههای ضد نژادپرستی در این تظاهرات شرکت داشتند. همزمان در نزدیکی هتلها وزمین گلف ترامپ ،تظاهرات اعتراضی برگزار شد وروزهای شنبه ویکشنبه در لندن گروههای ضد فاشیست وجوانان چپ به تظاهرات پرداختند ودرگیریهایی بین آنان وگروههای دست راستی وپلیس درگرفت.

لازم به ذکر است که سفر ترامپ در میان تدابیر شدید امنیتی و حضور بالگردهای پلیس که به‌طور مستمر بر فراز لندن و میدان ترافلگار چرخ می‌زد برگزار شد. معترضین از صبح امروز (جمعه) در میدان پارلمان انگلیس تجمع کرده و بالون تمسخرآمیز ترامپ که به شکل نوزادی خشمگین از چهره وی طراحی‌شده بود را بر فراز ساختمان پارلمان به پرواز درآوردند. هم‌زمان هزاران تن از زنان مخالف ترامپ در خیابان‌های مرکزی لندن تظاهرات کرده و علیه اهانت‌های او شعارهایی را سردادند. کوربین رهبر حزب کارگر در سخنرانی خود سیاستهای مهاجرتی ترامپ را محکوم کرد وگفت که مهاجران خود قربانی جنگ وتروریسم هستند. اوسیاستهای ترامپ د رخاورمیانه وانتقال سفارت امریکا به بیت المقدس را نقص قطعنامه های سازمان ملل وعاملی در تشدید تنش و درگیری در منطقه اعلام کرد و کفت که باید ارسال سلاح به عربستان و کشورهای منطقه ممنوع شود و حرمان وفاجعه ای که بر مردم یمن میرود نباید فراموش شود. او گفت که تظاهرکنندگان حامی دمکراسی واتحاد وامید هستند و با نژادپرستی وتنفر وزن ستیزی مخالفند. جهان نباید با نژادپرستی و تنفر وزن ستیزی تقسیم شود. جرمی کوربین اضافه کرد گه ترزا می درزمانی ترامپ را به بریتانیا دعوت کرد که سیاست‌های خطرناک و غیرانسانی وی، جان و سلامت میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کند.

سفر ترامپ به بریتانیا روز یکشنبه پایان یافت واو برای ملاقات با پوتین تزار روسیه به هلسینگی پوراز کرد تا در مذاکراتی که در بدترین شرایط روابط سیاسی دو کشور است ،شرکت کند. مذاکراتی که قطعا مسائل مربوط به خاورمیانه،جنگ سوریه ، ایران و... مورد بحث ومذاکره ومعامله قرار خواهدگرفت.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد