logo

ظریف در پاسخ پومپئو خواسته‌های ایران از آمریکا را منتشر کرد

جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ - ۲۲ ژوين ۲۰۱۸

دویچه وله: وزیر خارجه جمهوری اسلامی با انتشار مقاله‌ای به شروط دوازده‌گانه همتای آمریکایی خود برای توافق با ایران پاسخ داده است. محمد جواد ظریف در این مقاله به خواسته‌های ایران از آمریکا پرداخته است.

محمد جواد ظریف در مقاله‌ای مفصل به راهبرد جدید ایالات متحده در قبال ایران که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز ۳۱ اردیبهشت (۲۱ مه) تشریح کرده بود، واکنش نشان داده است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی سخنان آن روز پومپئو در بنیاد محافظه‌کار "هریتیج" در واشنگتن را "بی‌اساس، توهین‌آمیز و مداخله‌گرانه" و "در تعارض آشکار با هنجارهای شناخته‌شده بین‌المللی و در مغایرت کامل با حقوق بین‌الملل و رفتار متمدنانه" توصیف کرده است.

ظریف در مقاله خود همچنین رئیس جمهوری آمریکا و اطرافیان او را به بروز "رفتار و تصمیمات دفعتی و بی‌منطق" و "تناقض‌گویی و اقدامات متضاد" متهم کرده و "بی‌اعتنایی به قوانین و مقررات" و "خیال‌پردازی و تکیه بر موهومات" را از وجه‌های سیاست خارجی ایالات متحده برشمرده است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در ادامه ۱۵ خواسته ایران از واشنگتن را برشمرده است. "احترام به استقلال و حق حاکمیت ملی" و "احترام به مصونیت دولت ایران"، "پایان مداخله در ایران"، "کنار گذاشتن تهدید و استفاده از زور به عنوان یک ابزار سیاست خارجی"، "جبران خسارات وارده به مردم ایران" ناشی از اقدامات آمریکا در دهه‌های گذشته، "توقف تجاوز مستمر اقتصادی" و ابطال تحریم‌ها، "توقف فوری بدعهدی‌ها و نقض صریح برجام"، "آزادی فوری همه شهروندان ایرانی و غیرایرانی که به اتهام نقض تحریم‌های ایران در آمریکا در زندان به سر می‌برند"، "خروج نیروها و تغییر سیاست در منطقه"، توقف حمایت از اسرائیل و "تعهد به جامعه بین‌المللی برای وفای به عهد" از جمله خواسته‌ها از واشنگتن هستند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی فاصله‌ گرفتن عملی و رسمی آمریکا از سیاست‌های تاکنونی را ضامن خاتمه‌پذیرفتن "انزوای بین‌المللی آمریکا" برشمرده است. ظریف در عین حال اذعان کرده که "متاسفانه چنین دورنمایی از تغییر رفتار ایالات متحده در شرایط کنونی واقع‌بینانه نیست".

مایک پومپئو روز ۳۱ اردیبهشت (۲۱ مه) دو هفته پس از خروج کشورش از برجام، راهبرد جدید ایالات متحده در قبال ایران را تشریح کرد. وزیر خارجه ایالات متحده در مجموع ۱۲ خواسته از رهبران ایران مطرح کرد که به "شروط دوازده‌گانه آمریکا برای دستیابی توافق جدید با ایران" مشهور شد؛ از جمله اینکه ایران باید به طور کامل از غنی‌سازی اورانیوم دست بردارد و این شامل بازپردازی پلوتونیوم و رآکتورهای آب سنگین هم می‌شود.

پومپئو همچنین تاکید کرد که ایران هرگز نباید اجازه داشته باشد در منطقه خاورمیانه برتری یابد. به گفته پومپئو، ایالات متحده آمریکا قصد دارد با متحدان خود در منطقه همکاری کند تا ایران را به عقب‌نشینی وادارد. وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از ایران خواست که به تهدید همسایگانش و اسرائیل پایان دهد و از پرتاب موشک به اسرائیل، عربستان و امارات متحده دست بردارد.

پومپئو گفت که آمریکا قصد دارد پیش از هر چیز با فشار مالی علیه ایران، به سیاست برتری‌طلبانه این کشور در خاورمیانه پایان دهد. به گفته پومپئو، تازه‌ترین تحریم‌ها علیه ایران تازه آغاز کار است. او افزود که تیغ تحریم‌ها برای ایران بسیار دردآور خواهد بود.

اندکی پس از خروج آمریکا از توافق اتمی و در حالی که مذاکره با اروپا برای حفظ برجام همچنان ادامه دارد، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در فرمانی خطاب به سازمان انرژی اتمی ایران، این سازمان را موظف کرد که مقدمات آغاز روند افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم را فراهم کرده و "در چارچوب برجام" برای رسیدن ظرفیت غنی‌سازی به ۱۹۰ هزار "سو" بکوشد.

هفته گذشته بیش از ۱۰۰ فعال سیاسی و مدنی داخل و خارج ایران در بیانیه‌ای خواستار مذاکرات "بدون قید و شرط" میان ایران و آمریکا شدند. امضاکنندگان این بیانیه می‌گویند زمان پایان دادن به "اختلاف‌های دیرینه ایران و آمریکا" فرا رسیده است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد