logo

اسرائیل به «اهداف ایرانی» در خاک سوریه حمله کرد

پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰ مه ۲۰۱۸بی بی سی: اسرائیل سپاه قدس ایران را به حمله موشکی به مواضع نظامی این کشور در جولان متهم کرده و گفته برای تلافی، به ده‌ها هدف ایرانی در خاک سوریه حمله کرده است. سوریه تأیید کرده که یک انبار تسلیحاتی، سیستم رادار و گردان‌های نظامی هدف قرار گرفته است.

ارتش اسرائیل مدعی شده سپاه پاسداران ۲۰ موشک شلیک کرده که بعضی از آنها توسط سپر دفاعی منهدم شده و موشک‌هایی که اصابت کرده تلفاتی به بار نیاورده است.

ارتش اسرائیل سپاه قدس و به طور مشخص فرمانده آن قاسم سلیمانی را به این حملات متهم کرده اما سوریه گفته حملات موشکی کار ارتش این کشور بوده و به تلافی حملات اسرائیل انجام شده است.

ارتش اسرائیل به سوریه هشدار داده بود که در این باره دخالت نکند اما منابع سوری می‌گویند به سوی موشک‌های اسرائیل شلیک کرده و بعضی از آنها را سرنگون کرده‌اند.

خبرگزاری سانا متعلق به دولت سوریه تصاویری از شلیک پدافند دفاع هوایی این کشور به سوی موشک‌های اسرائیل منتشر کرده وگفته مانع از اصابت "اکثر آنها" به اهدافشان شده است.

روزنامه هاآرتص به نقل از منابع ارتش اسرائیل مدعی شده این "سنگین‌ترین حمله نظامی" چند سال اخیر به خاک کشور همسایه بوده، اما هنوز مشخص نیست که این حملات چه خساراتی به بار آورده است.

خبرگزاری سانا سوریه به نقل از منابع نظامی گفته برخی از موشک‌های اسرائیل به تعدادی از گردان‌های هوایی، سیستم رادار و یک انبار تسلیحاتی اصابت کرده است .

اسرائیل مدعی شده که علاوه بر انبار مهمات و پایگاه اطلاعات جنگی ایران، محل پرتاب موشک‌ها به جولان را هم شناسایی کرده و هدف قرار داده است.

ک سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه ای گفت که حملات به بلندی های اشغالی جولان در ساعت ۲۱:۱۰ چهارشنبه شب انجام شد و چند شی پرتابی در آسمان منهدم شده است.

این سخنگو گفت حمله جراحات یا خسارات عمده ای به وجود نیاورده اما ارتش اسرائیل آن را "حمله شدید ایران" تلقی می کند و برای سناریوهای مختلف آماده می شود.

ساعاتی بعد افیخاى ادرعى سخنگوى ارتش اسراییل در توییتی نوشت که اسراییل درحال زدن اهداف ایرانى در خاک سوریه است و هشدار داد که دخالت سوریه عواقب بدى خواهد داشت.

اسکاى نیوز هم خبر داد که اسراییل با موشک به دو فرودگاه نظامى خلخله و بلّى در سوریه حمله کرده است. همچنین گزارش شده که اسراییل پایگاه لشکر چهار ارتش سوریه و منطقه جمرایا را هدف قرار داده.

منابع نزدیک به مخالفان از انفجارهاى مهیب در نزدیکى کسوه و جمرایا در ریف واقع درحومه دمشق خبر مى دهند.

پیشتر از سوریه گزارش شد موشک هایی به مواضع سوری ها در روستای حضر در استان قنیطره اصابت کرده است.

تلویزیون سوریه و المیادین گزارش داده اند که ارتش سوریه در جواب حملات امشب اسرائیل به آن پاسخ داده است.

تلویزیون سوریه ادعا کرد چهار موضع اسراییلی ها هدف قرار گرفته. تلویزیون سوریه همچنین با پخش تصاویری می گوید که یک موشک اسراییل را ساقط کرده است.

افزایش تنش

در چند ماه اخیر تنش میان ایران و اسرائیل در سوریه بالا گرفته. با حضور گسترده تر نظامی ایران در سوریه، اسرائیل می گوید حضور ایران را در پشت مرزهایش خطری جدی تلقی می کند.

در چندین هفته اخیر چند مرکز نظامی در سوریه هدف گرفته شده که به اسرائیل نسبت داده می شود.

یک روز پیشتر رسانه های دولتی سوریه از حمله اسرائیل به نقطه ای در نزدیکی دمشق پایتخت این کشور خبر دادند و گفتند سامانه دفاع هوایی سوریه دو موشک اسرائیلی را منهدم کرده است.

خبرگزاری رسمی سانا گفت که حمله سه شنبه شب در منطقه روستایی کسوه درست در جنوب دمشق انجام شد.

یک گروه ناظر بر تحولات سوریه گفت که موشک های اسرائیلی به یک انبار تسلیحاتی ایرانی برخورد کرد و ۱۵ نیروی وابسته به دولت را کشت. مخالفان از کشته شدن شماری ایرانی در این حمله خبر داده اند که ایران آن را تایید نکرده.

اسرائیل هم خبر حمله سه شنبه را تایید نکرده اما ارتش این کشور پیشتر گفت "فعالیت غیرعادی ایران" را در سوریه ردیابی کرده است و به ساکنان بلندی های اشغالی جولان دستور داد آماده رفتن به پناهگاه ها باشند.

مقامات ایرانی قبلا هشدار داده‌اند که ایران حملات اخیر به تاسیسات نظامی اش در سوریه را تلافی خواهد کرد.

اسرائیل مسئول حداقل دو حمله جدی در ماه آوریل شناخته می شود که باعث مرگ شماری از نیروهای ایرانی شد.

اسرائیل همچنین مسئول حملات متعدد هوایی به محموله های تسلیحاتی که برای حزب الله لبنان ارسال شده بود شناخته می شود.

این نیروی نظامی در ادامه افزوده است «حملات امشب واکنشی بود به پرتاب راکت‌های نیروی قدس به مواضع نیروی دفاعی اسرائیل در بلندی‌های جولان. گزارشی از زخمی‌ها یا آسیب‌های احتمالی از حمله ایرانی‌ها منتشر نشده است و موشک‌ها به جایی در اسرائیل برخورد نکرده‌اند».

ارتش اسرائیل می‌گوید «حمله» به بلندی‌های جولان، «نشانه دیگری از نیت ایران برای گسترش حضور خود در سوریه و تهدیدهای ناشی از آن علیه اسرائیل و ثبات منطقه است».

در ادامه بیانیه آمده است ارتش اسرائیل «اجازه نمی‌دهد که تهدید ایران در سوریه ریشه بگیرد. دولت سوریه مسئول هر اتفاقی‌ست که در خاک آن کشور رخ دهد».

به گزارش رویترز و اسوشیتدپرس سخنگوی ارتش اسرائیل نیز با اعلام خبر حملات گفته پدافند هوایی در سوریه به سوی جنگنده‌های اسرائیلی شلیک کرده، اما به آن‌ها آسیبی نرسیده‌است. رویترز و اسوشیتدپرس این رخدادها را «جدی‌ترین» رویارویی نظامی میان ایران و اسرائیل در خاک سوریه از زمان جنگ داخلی توصیف کرده‌اند.

رسانه‌های سوری نیز گزارش داده‌اند که ده‌ها موشک ارتش اسرائیل به یک رادار، مواضع پدافند هوایی سوریه و یک انبار مهمات برخورد کرده‌اند.

ساعاتی پیش از این، ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که در ساعات اولیه بامداد روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت نیروهای وابسته به سپاه پاسداران ایران در سوریه، حدود ۲۰ راکت را به سمت مواضع نیروهای اسرائیل در بلندی‌های جولان شلیک کرده‌اند که شماری از آنها ره‌گیری شده‌اند.

پیش از اعلام رسمی ارتش اسرائیل در مورد «واکنش» به این «حملات» رسانه‌های سوریه گفته بودند اسرائیل منطقه الکسوه در نزدیکی دمشق را هدف قرار داده است. حکومت سوریه نیز مدعی شده شماری از موشک‌های اسرائیل را ره‌گیری و منهدم کرده است.

طی ماه‌های اخیر تنش بین اسرائیل و ایران در سوریه بالا گرفته‌است. ایران و حزب‌الله لبنان که از حمایت تهران برخوردار است به حکومت بشار اسد در جنگ داخلی این کشور کمک می‌کنند. روسیه دیگر حامی اسد در جنگ داخلی آن کشور است. در ماه‌های گذشته گزارش‌های مختلفی در مورد حملات منتسب به اسرائیل به «اهداف ایرانی سوری» منتشر شد.

ایران هنوز به بیانیه ارتش اسرائیل در مورد وقایع ساعت‌های گذشته واکنشی نشان نداده‌است.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد