logo

پیروزی و کن

يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶ مه ۲۰۱۸

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo
سال پیش درنشست مطبوعاتی هفتادمین جشنواره کن پی یرلسکور, رییس جشنواره با اعلام این خبرکه آغاز جشنواره ,هفدهم مه یعنی روزی است که دیگرتب انتخاب ریاست جمهوری جدید فرانسه به پایان رسیده اظهارامیدواری کرد که پس از پایان هیاهوی انتخاب رییس جمهور, حالا مردم نفسی تازه کنند و بجای سیاست از سینما حرف بزنند . امسال هفتادویکمین سال برگزاری کن که هشتم مه گشایش می بابد به نوعی یاد آورمه ۲۰۱۷ و مبارزات انتخاباتی برای گزینش رییس جمهورفرانسه است زیرا که کن امسال با نخستین سالگرد پیروزی امانوئل ماکرون به عنوان رییس جمهورجدید فرانسه مصادف است والبته قرارنیست به این بهانه برروی فرش قرمزجشنواره راه برود !فرهادی و دیگران

اصغرفرهادی که درکن نام آشنایی است امسال با هشتمین فیلم بلندش ( همه حرفش رامیزنند ) دربخش مسابقه حضوردارد که درضمن فیلم افتتاحیه کن نیزهست. این فیلم که به زبان اسپانیولی و باشرکت پنه لوپه کروز و خاویرباردم ساخته شده سرکذشت دختری است که از آرژانتین به زادگاهش اسپانیا میرود ولی با رویدادهای شگفتی روبرومی شود. تنها ایرانی که دراین فیلم با فرهادی همکاری کرده هایده صفی یاری است که تدوین فیلم را برعهده داشت . وی پیش ازاین درچند فیلم دیگرفرهادی مانند چهارشنبه سوری , درباره الی , و جدایی نادراز سیمین با وی همکاری داشت . فرهادی که درنشست های مطبوعاتی درخارج از کشورش هیچگاه به طورصریح درمورد حکومت ایران و نقض حقوق بشر دراین کشورحرف نزده وهمواره ازاظهارنظردراین مورد طفره رفته به نوعی کبریت بی خطرجمهوری اسلامی محسوب می شود , با این همه نمیتوان منکراستعداد ش درفیلمسازی شد.

درمیان فیلمهای بخش رقابتی ( سه رخ ) از جعفرپناهی – که همچنان آمدنش به جشنواره مشخص نیست - قابل ذکراست . فیلم روایت سه بازیگرزن ایرانی است که یکی از آنها پیش از انقلاب بازیگربوده و اکنون اجازه فعالیت درسینما را ندارد , بازیگردیگرمربوط به زمان حال است و دیگری دخترجوانی است که آرزوی بازیگری درسینما را دارد .پناهی که به دلیل عقاید آزادی خواهانه اش خروج از ایران برای او ناممکن شده همچنان فیلمهایش درجشنواره های خارجی به نمایش درمی آید. مسئولان کن امسال از دولت ایران خواسته اند که اجازه خروج پناهی از کشورداده شود ولی گویا آقایان همچنان برای مجوز سفرپناهی به فرانسه درحال استخاره هستند !!
دربخش ( نوعی نگاه ) علی عباسی کارگردان ایرانی – دانمارکی مقیم سوئد با فیلم ( مرز ) و دربخش رقابتی فیلمهای کوتاه سعید جعفریان از ایران با فیلم ( تاریکی ) شرکت دارند. در فیلم ( دختران خورشید ) ساخته اوا هوسون فرانسوی که دربخش مسابقه جشنواره نمایش داده می شود گلشیفته فراهانی درنقش دخترمبارزی به نام بهار بازی کرده است . این فیلم داستان یک خبرنگارفرانسوی است که با گروهی از رزمندگان زن و مرد کرد که با اسلام گرایان افراطی نبرد می کنند همراه می شود . رامین بحرانی 43 ساله که زاده ی کارولینای شمالی آمریکا ست با فیلم ( فارنهایت 451 ) دربخش ( سانس نیمه شب ) کن حضوردارد. این فیلم دومین اقتباس از رمان معروف ری برادبری است . نخستین بار فرانسواتروفو درسال 1966 براساس این رمان فیلمی ساخت که بسیارموفق بود. درآمریکا از بجرانی به عنوان چهره مستعد سینمای نو آمریکا نام برده میشود.

شناخته ها و ناشناخته ها

تی یری فرمو , مدیربرنامه جشنواره کن درنشست مطبوعاتی پیش از برگزاری جشنواره یاد آورشد که امسال فیلمهایی از فیلمسازان کمترشناخته شده نیزبه نمایش درخواهد آمد که می تواند به نوعی کشف استعدادها تلقی شود . دربخش رقابتی فیلمهایی از قزاقستان , کره جنوبی , لهستان و یا مصر گنجانیده شده است ولی به هرحال سینماگران معروف کم وبیش حضوردارند : نوری بیلگه جیلان , فیلمساز ترک که درسال 2014 فیلمش ) خواب زمستانی ) برنده نخل طلای کن شد امسال فیلم ( درخت گلابی وحشی ) را دربخش رقابتی دارد , اسپایک لی فیلمساز آمریکایی امسال با فیلم جدیدش ( مرد کوکلاس کلان ) به جشنواره میاید , ژان لوک گدار فیلمساز معروف فیلمسازی که چند سالیست مقیم سوییس شده فیلم ( کتاب تصاویر ) را دربخش رقابتی ارائه داده است , آخرین فیلم تری گیلیام 77 ساله به نام ( مردی که دون کیشوت را کشت ) برای نمایش در آخرین شب جشنواره انتخاب شده است . پائل پائیلو , کارگردان لهستانی تبار انگلیسی فیلم مطرح (ادا) امسال با فیلم ( جنگ سرد ) درجشنوا ره حضوردارد.

داوران بخش رقابتی

داوران کن امسال 5 زن و 4 مرد با هفت ملیت مختلف هستند که نوزدهم مه برگزیدگان جشنواره را معرفی خواهند کرد . ریاست هیات داوران را کیت بلانشت , 48 ساله بازیگرو تهیه کننده استرالیایی برعهده دارد . او از سال 1992 تاکنون درحدود 50 فیلم بازی کرده و جایزه های بسیاری از جشنواره های مختلف دریافت کرده است . داوران این بخش عبارتند از : چانگ چن بازیگر 41 ساله تایوانی که از فیلمهای معروف او می توان به ( آدمکش ) و ( صخره سرخ ) اشاره کرد – اوا دوورنی 45 ساله کارگردان , فیلمنامه نویس و تهیه کننده آمریکایی که فیلم معروف ( سلما ) را درسال 2014 ساخت – روبرگدیگیان 64 ساله کارگردان ,فیلمنامه نویس و تهیه کننده فرانسوی که سازنده فیلمهایی چون ( سفربه ارمنستان ) ( لیدی جین ) و ( ویلا ) است . خدجانین , نویسنده , آهنگساز و خواننده 58 ساله جمهوری بوروندی واقع در مرکز آفریقا – لئا سیدو بازیگر 32 ساله فرانسوی فیلم معروف زندگی ادل - کریستن استوارت بازیگر28 ساله آمریکایی که بازی درمجموعه فیلمهای ( گرگ و میش ) باعث شهرت اوشد- دنیس ویلنوو فیلمنامه نویس و کارگردان 50 ساله کانادایی که سال پیش فیلم ( بلید رانر 2049 ) راساخت و Andrey Zvyagintsev , فیلمنامه نویس و کارگردان 54 ساله روسی که از سال 2000 درسینما فعالیت میکند . بازگشت به نیویورک , دوستت دارم و الن از جمله فیلمهای او بشمارمی روند .

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد