logo

نتان یاهو: ترامپ مصمم است که از پیمان هسته ای خارج شود

مترجم : ایرج واحدی پور

جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹ مارس ۲۰۱۸

iraj-vahedipour.jpg
David Smith در واشینگتن ( گاردین مورخ سه شنبه ۶ مارس ۲۰۱۸)


بنیامین نتان یاهو ایران را در جلسه ایپک ( Aipac ) یهودیان لابی اسرائیل در آمریکا مورد حمله قرار داد و اظهار داشت که ترامپ هنوز مصمم است که از پیمان هسته ای خارج شود.

نخست وزیر اسرائیل در نشست ایپک اخطار داد که « تیره گی خاور میانه را بخاطر گسترش نفوذ ایران فرا میگیرد » .
نیروی محرکه ای که این حرکت را موجب میشود بسیار بد است این نیرو مستبدین حکومتی ایران هستند ، من یک پیام ساده در این مورد دارم : ما باید جلو ایران را بگیریم و ما ایران را متوقف خواهیم کرد ،
نتان یاهو که در کشور خود به اتهام رسوای رشوه گیری و فساد زیر فشار است در آمریکا در طول سفر ۵ روزه خود نقش دولتمرد بین المللی را بازی میکند و جبهه متحدی با ترامپ را علیه ایران و به نفع شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل به وجود آورده است.
نتان یاهو به ایپک گفت، او در مورد پیمان هسته ای ایران که به کمک باراک اوباما بسته شد اخطار داده و درخواست فسخ آنرا داده است. او با اشاره به نقشه ای از خاورمیانه و منطقه مورد ادعای ایران گفت: «تیره گی منطقه ما را فرا میگیرد، ایران مشغول ایجاد یک امپراطوری تهاجمی شامل ایران، عراق، سوریه، لبنان، غزه، یمن و هنوز بیش از اینها ست.»
او گفت تهران میخواست پایگاههای نظامی دائمی در سوریه، جائی که نیروهای مورد حمایت ایران از بشارالاسد در جنگ داخلی حمایت میکنند ایجاد کند و کارخانه های تولید موشک های دقیق هدایت شونده در آنجا و لبنان برای حمله به اسرائیل به وجود آورد. او گفت : «من نمیگذارم چنین اتفاقی صورت گیرد، ما جلو این اتفاق را خواهیم گرفت .»
نتان یاهو وترامپ از نزدیکترین روابطی که دو رئیس جمهور ایالات متحده و نخست وزیر اسرائیل تا به حال میتوانسته اند داشته باشند سود میجویند.هر دو آنها در معرض تحقیقاتی در کشور خود هستند که از نظر سیاسی هم به آنها و هم به خانواده هایشان آسیب میرسا نند. هر دو آنها این اتهامات را به عنوان «اخبارجعلی» نفی میکنند.
نخست وزیر اسرائیل در حالیکه در انتظار تصمیم دادستان کل کشور است که آیا در مورد دو اتهام رشوه گیری که پلیس به او وارد آورده محکومش میکند، در روز سه شنبه به تحسین هر چه بیشتر ترامپ پرداخته است.
او گفت « پرزیدنت ترامپ روشن ساخته است که دولت او نمی پذیرد که ایران در منطقه تهاجم کند.» «او همچنین روشن ساخته است که هیچوقت قبول نخواهد کرد که ایران به سلاح هسته ای مجهز شود. و این سیاست درستی است.»
« من این موضع پرزیدنت ترامپ را ستایش میکنم و پرزیدنت همچنین تصریح کرده است که اگر انحرافات اساسی پیمان اتمی تصحیح نشوند، او پیمان را ترک خواهد کرد و تحریم ها را تجدید میکند.»
« اسرائیل در این موارد در کنار آمریکا خواهد بود، و اجازه بدهید که بگویم سایر کشورهای منطقه نیز همین وضع را خواهند داشت.»
هر دو این سران مدتی است که علیه پیمان اتمی ایران هستند، و مدعی هستند که پیمان دوامی نخواهد داشت بخصوص که برنامه موشک های دور پرواز ایران و یا حمایت از مبارزان ضد اسرائیلی را پوشش نمیدهد.
نتان یاهو همچنین از تیم ترامپ و به ویژه ازداماد او Jared Kushner برای تعهد آنها به صلح در خاور میانه تشکر کرد. نقش کوشنر پس از کاهش ضریب امنیتی او زیر سؤال رفت و دسترسی او به اسرار بالای امنیتی منع شد. تضاد منافع در کار های حکومتی نیز یکی از دلایل کم اعتمادی بود.
کنفرانس گروههای لابی طرفدار اسرائیل سالانه تشکیل میشود و همبستگی هر دو گروه دموکرات و جمهوری خواه را به نمایش میگذارد. نتان یاهودر جلسه به شدت تشویق شد و به « اتحاد زیبای» در سالن احترام خود را منتقل کرد.
Mitch McConnel ، رهبر اکثریت جمهوری خواه مجلس سنا نیز توجه را به ایران جلب کرد. او گفت :«علاقه دولت اوباما به معاهده اتمی، مانع از این شد که به جاه طلبی های منطقه ای ایران توجه کند.» «اینکه قدرت های سنی خاور میانه باید یاد بگیرند که با ایران همسایگی کنند به آفرینش خلائی منجر شد که ایران از آن سود برد و خوشحال شد و کار به جایی کشید که کشتی ها و هواپیما های ما را در خلیج فارس تهدید کند.»
روز قبل از این اجلاس نتان یاهو در کاخ سفید با ترامپ ملاقات کرده بود و از او به خاطر اعلان اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و وعده بردن سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم تشکر کرده بود.
رئیس جمهور آمریکا گفته بود که او ممکن است که برای گشایش سفارت به اورشلیم سفر کند که به احتمال، بر خلاف تخمین مخارج یک بیلیون دلاری فقط دویست و پنجاه هزار دلار خرج بردارد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد