logo

از خروج همسر کاووس سیدامامی جلوگیری شد

جدا کردن دو پسر از مادر در فرودگاه: ممنوع الخروجی همسر کاووس سیدامامی بدون توضیح

پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸ مارس ۲۰۱۸جدا کردن دو پسر از مادر در فرودگاه: ممنوع الخروجی همسر کاووس سیدامامی بدون توضیح

کمپین حقوق بشر در ایران مطلع شده است در ساعات اولیه بامداد پنج‌شنبه ۱۷ اسفند، ماموران کنترل پاسپورت فرودگاه امام خمینی، از خروج همسر مرحوم کاووس سیدامامی از کشور جلوگیری کردند. مامورین پاسپورت مریم ممبینی که همراه با دو پسر خود عازم کشور کانادا بود را ضبط کرده و به او اطلاع دادند که ممنوع‌الخروج است.

براساس گفته‌های اعضای خانواده سیدامامی، ماموران قوه‌قضاییه و اطلاعات سپاه در طی روزهای پس از مرگ این استاددانشگاه و پس از آنکه خانواده خواستار تحقیقات مستقل برای مشخص شدن دلیل مرگ شد بارها با تهدید و آزار واذیت این نهادها مواجه شده است. در تاریج ۱۹ بهمن، مریم ممبینی برای ملاقات با همسرش به شعبه ۲۷ دادگاه فراخوانده شد اما پس از سه ساعت بازجویی، و تهدید خود و اعضای خانواده‌اش به دستگیری، به او گفتند که همسرش در زندان خودکشی کرده‌ است «و او را مجبور کردند کاغذی را امضا کند و تعهد دهد که با رسانه‌ها صحبت نکند والا به زندان خواهد رفت.»

همسر آقای امامی به دلیل آزار واذیت و تهدیدهای دائمی پس از مرگ این استاد دانشگاه، به شدت نگران امنیت دو پسر و دیگر اعضای خانواده خود بوده است.

رامین سیدامامی در نوشته‌ای که دقایقی قبل از ترک ایران در ساعت دو صبح روز پنج‌شنبه نوشته و نسخه‌ای از آن در اختیار کمپین قرار گرفته آورده است: «من حقیقتا اعتقاد دارم تنها دلیلی که بقیه ما را دستگیر نکرده‌اند به این دلیل است که صحبت کردیم و نپذیرفتیم که سکوت کنیم. بعد از مرگ پدرم، کاووس سیدامامی، زندگی ما وارد یک هرج‌ومرج واقعی شده است. برای چنین مردمآرامی، که در همه زندگی‌اش خدمت کرد و عشق ورزید، چنین سرنوشت تراژیکی داشتن نهایتا اسف‌بار است، نه تنها برای ما بلکه برای گروه کثیری از افرادی که به فعالیت‌های او اعتقاد داشتند.»

رامین سیدامامی اضافه کرده است: «بعد از اینکه دائما مورد آزار واذیت و تهدید بودیم خانواده ام تصمیم گرفت که به خاطر امنیت‌مان، ایران را ترک کنیم و به ونکوور جایی که بتوانیم یک زندگی آرامی را آغاز کنیم برویم. اگر چه ما به آنجا می‌رویم در حالی که حکومت به خانه‌ ما حمله کرد و همه دارایی‌های ما و سند منزل‌مان را ضبط کرد. اما ما نمی‌توانیم دیگر این وحشت دائمی را تحمل کنیم. مادر من هر روز به خاطر حملات عصبی که آن رنج می‌برد به بیمارستان برده می شود. مقامات به وکلای ما گفته‌اند که به بردار‌ها بگویید یا خفه شوند یا آنها را خفه می‌کنیم. مامورین حکومتی در مسیر راه ما قرار گرفته اند و گفته‌اند که ما مراقب شما هستیم. این شرایطی است که الان در آن زندگی می‌کنیم.»

کاووس سیدامامی، استاد ۶۴ ساله دانشگاه و فعال محیط زیست، در چهارم بهمن و در سکوت خبری از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد اما ماموران روز نوزدهم بهمن به خانواده‌اش اطلاع دادند او در زندان خودکشی کرده است. این استاد دانشگاه روز بیست و پنجم بهمن در میان سوالات و ابهامات فراوان خانواده و افکار عمومی و به ویژه جامعه دانشگاهی ایران به خاک سپرده شد.

رامین سیدامامی فرزند مرحوم کاووس سیدامامی استاد دانشگاهی که در سلولش در زندان اوین درشرایطی ابهام‌آمیز فوت کرد با انتشار بیانیه‌ای در تاریخ ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن ماه) نوشت در گواهی فوت که روز ۱۳ فوریه به آنها برای انجام خاکسپاری داده شده، جای نتیجه کالبد شکافی «در انتظار» ذکر شده است. همچنین او برای اولین بار از تهدید مادرش توسط افرادی در شعبه ۲۷ دادگاه انقلاب برای سکوت و رسانه‌ای نشدن مرگ پدرش شده‌، سخن گفت. به گفته او از همسر کاووس سیدامامی تعهد کتبی گرفته شده تا درباره مرگ همسرش صحبت نکند والا او هم زندانی خواهد شد.

رامین سید امامی طی چند هفته پس از مرگ پدرش به همراه اعضای خانواده خواستار پیگیری تحقیقات برای مشخص شدن دلیل مرگ پدرش شده بود. او در بیانیه خود به این موضوع اشاره کرده و نوشته بود: «خواسته خانواده من در درجه اول این است که بدانیم چرا پدرم بازداشت شد و از جزییات بازجویی او و تمام اسنادی که مربوط به پرونده او می‌شود را مطلع شویم.»

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد