logo

اسکارو یک نام

سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۶ مارس ۲۰۱۸

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo

مراسم اهدای جوایز اسکار به بهترین های سال , امسال درنودسالگی اش نسبت به سالهای گذشته پربارتر به نظرمیرسید و انتخاب ها چنان بود که کمترجایی برای خرده گیری از نحوه گزینش ها بچشم می خورد ولی به هرحال درهرجشنواره ویا مراسم سینمایی وقتی تعداد آثار و هنرمندان با ارزش دررشته های گوناگون زیاد باشند همواره نامزد های دیگرکه کارشان بی ارزش تراز برندگان نیست از دستیابی به جایزه محروم و به نوعی قربانی میشوند.

امسال اکثر آثارراه یافته به اسکار برروی شخصیت های زن می چرخید که می تواند یک نوع قدردانی از مقام زن به دلیل نزدیکی آن با هشتم مارس – روز جهانی زن – و یا بحث لزوم حمایت از حقوق زنان بویژه پس از رسوایی های اخیرد رحوزه ی سینما ی آمریکا باشد .و یک نام

می توان مراسم اسکارچهارم مارس را شب ستایش از بازیگرزنی نامید که نقش آفرینی تحسین برانگیزش درفیلم ( سه بیلبورد خارج از ابینگ , میزوری ) ساخته ی مارتین مک دونا فوق العاده بود . فرانسس مک دورمند , 60 ساله که یازده سال پیش برای بازی درفیلم معروف ( فارگو ) ساخته ی برادران کوئن برنده اسکاربهترین بازیگر زن شده بود پس از دریافت جایزه اش گفت : من افتخار می کنم همه زنانی که در رشته های مختلف اسکارنامزد شده اند همراه با من بپا خیزند . وی همچنین درپایان سخنرانی تقریبا طولانی اش با اشاره به ناعادلانه خواندن میزان قراردادها با هنرپیشگان درهالیوود خواستار برابری دستمزد بازیگران زن و مرد شد و اضافه کرد : خانم ها , آقایان به اطرافتان نگاه کنید ما داستان هایی برای گفتن داریم و درحال ا نجام پروژه هایی هستیم که برای تامین مالی نیاز به پول داریم.

اوکه نام اصلی اش سینیا ان اسمیت است در 23 ژوئن 1957 در گیبسون سیتی ایالت ایلینویز آمریکا زاده شد و فعالیت درسینما را از سال 1982 با فیلمBlood simple ساخته ی جوئل و اتان کوئن آغازکرد . فرانسس که درضمن همسرجوئل کوئن است در مجموع درشش فیلم ساخته ی برادران کوئن بازی کرد که اکثرآنها فیلمهایی بودند که درجشنواره های مختلف جوایزی گرفتند . دراین میان ( فارگو ) درسال 1966 نخستین جایزه اسکار را برایش به ارمغان آورد. او دراین فیلم نقش یک زن پلیس باردار به نام مارچ گاندرسون را بازی میکرد.

ناآرام و پرخاشگر

درفیلم سه بیلبورد ... فرانسس مک دورمند نقش زنی نا آرام و پرخاشگر را بازی میکند . زنی به نام میلدرد درشهرایبنگ میزوری شش ماه پس از تجاوز و قتل دخترش به این نتیجه می رسد که پلیس دراین مورد کاری نکرده و به نوعی برای یافتن قاتل یا قاتلین سهل انگاری کرده است . او سه بیلبورد را به مبلغ ماهیانه پنج هزار دلار اجاره می کند . برروی این بیلبوردها که هرکدام به فاصله کمی از یکدیگر با عناوینی چون ( تجاوز درحال مرگ ) , ( همچنان کسی دستگیرنشده ) و( چرا رییس ویلییوبی کاری نمی کند ) کارگذاشته شده است خشم خود را نسبت به سستی پلیس دراین مورد نشان می دهد. ویلییوبی( با بازی خوب وودی هارلسون ) که دراداره پلیس کارمی کند در دیدارش با خانم میلدرد نسبت به وی اظهارتاسف میکند ولی عناوین نوشته شده برروی بیلبوردها را نا عادلانه میخواند زیراکه هنوزسرنخی از قتل دخترش پیدانشده است . او که ازبیماری سرطان رنج می برد مدتی بعد خود را می کشد ولی پیش از خودکشی نامه ای می نویسد که درآن برای خانم میلدر پنج هزاردلار برای اجاره ماه آینده سه بیلبورد کنارگذاشته است . از سویی دیگرپلیسی به نام دیکسون ( سام راکول – برنده جایزه بهترین نقش مکمل برای بازی در این فیلم ) که نژاد پرست است نسبت به خانم میلدرد رفتاری خصمانه می گیرد و...

برگزیدگان دیگر

فیلم ( شکل آب ) ساخته ی گیلرمودل تورو که درمجموع نامزد جایزه اسکار در سیزده بخش بود واز این لحاظ پیشتاز بشمارمی رفت اسکاربهترین فیلم و بهترین موسیقی ( الکساندر دسیلت ) را دریافت کرد. فیلم مزبور پیش از این درجشنواره فیلم ونیز جایزه شیرطلایی را ربوده بود. کارگردان دراصل مکزیکی است و داستان فیلمش درباره یک دخترلال نظافتچی به نام آلیسا ( با نقش آفرینی سالی هاوکینز) دریک آزمایشگاه مربوط به یک پایگاه نظامی است که عاشق مردی می شود که درآب زندگی میکند و با او رابطه ای عاطفی برقرارمی کند .این فیلم همچنین برنده جایزه گلدن گلوب و یفتا ( آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون ) انگلستان را تصاحب کرده بود.

در فیلم ( مرابه نامت صدا کن ) ساخته ی لوکا گوارانینو شاهد یک بازی بسیارخوب و سنجیده ازبازیگری به نام تیموتی شلمی هستیم که درنقش نوجوانی با تمایلات همجنس گرایانه دریک شهرایتالیایی ظاهرمی شود . او برای ا ین فیلم نامزد جایزه اسکاربهترین بازیگرمرد بود ولی جیمز ایوری کارگردان فیلمنامه نویس و تهیه کننده 89 ساله آمریکایی اسکاربهترین فیلمنامه اقباسی را دریافت کرد که براساس داستانی از آندره اکمن به نگارش درآمد.

فیلم بسیاراستادانه ( دنکرک ) ساخته ی کریستوفرنولان نیز از دیگرفیلمهای مطرح در نودمین اسکاربود که گرچه جایزه اسکاربهترین فیلم را نگرفت و لی در رشته هایی مانند مونتاژو میکساژ صدا صاحب اسکارشد.

جیممی کیمل کمدین , صدا پیشه , بازیگر , فیلمنامه نویس , تهیه کننده و نیز مجری تلویزیونی میزبان مراسم بود . وی که سال پیش نیز این ماموریت را برعهده داشت متولد بروکلین آمریکا ست و یکی از مجبوب ترین چهره های تلویزیونی این کشوربشمارمی رود .نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد