logo

آیت‌الله خامنه‌ای «دشمنان» را مسئول اعتراض‌های اخیر دانست

سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۰۲ ژانويه ۲۰۱۸

khamenei.jpg
بی بی سی: آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در اولین واکنش به اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر "دشمنان" را مسئول این رویدادها خواند و گفت: "دشمن همواره منتظر فرصت و رخنه برای ورود و ضربه زدن به ملت ایران بوده است."

آقای خامنه‌ای در "دیدار هفتگی با خانواده شهدای جنگ" که امروز سه‌شنبه ۱۲ دی برگزار شد، گفت: "در قضایای چند روز اخیر، دشمنان ایران با ابزارهای گوناگون در اختیارشان از جمله پول، سلاح، سیاست و دستگاه امنیتی هم‌پیمان شدند تا برای نظام اسلامی مشکل ایجاد کنند."

رهبر ایران در این جلسه بیش از این درباره وقایع اخیر اظهار نظر نکرد و گفت: "من در خصوص این قضایا حرف‌هایی دارم و در وقت آن با مردم عزیزمان سخن خواهم گفت."

او در صحبت‌های امروز خود همچنین گفت "اگر در جنگ تحمیلی پای دشمن بعثی به کشور باز می‌شد، به هیچ چیز رحم نمی‌کردند و وضعی به مراتب بدتر از وضعیت امروز لیبی و سوریه، برای ایران به وجود می‌آمد."

در روزهای اخیر مقام‌های ایران بارها مدعی شده‌اند که "بیگانگان و دشمنان" از جمله آمریکا، اسرائیل و عربستان در اعتراض‌های اخیر نقش داشته‌اند.

در چند روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بارها در توییترش از اعتراض‌ها در ایران حمایت کرده و با انتقاد از حکومت جمهوری اسلامی گفته که "زمان تغییر فرا رسیده است". بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل هم دست داشتن این کشور در ناآرامی‌های ایران را رد کرده و گفته که مردم ایران "گرسنه غذا و آزادی" هستند.

تند شدن لحن مقام‌های قضایی و امنیتی

اعتراض‌ها و ناآرامی‌ها روز پنج‌شنبه گذشته در شهر مشهد آغاز شد و به سرعت به نقاط مختلف ایران سرایت کرد. این اعتراض‌ها که در بسیاری از موارد با شعار علیه رهبر ایران و دیگر مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی همراه بود، تا کنون بیش از ۲۰ کشته و ده‌ها زخمی به جا گذاشته است.

در روزهای گذشته نقاط مختلفی در استان‌های تهران، البرز، گیلان، اصفهان، خوزستان، مرکزی، کردستان، همدان، لرستان، کرمانشاه، خراسان رضوی، اردبیل، آذربایجان غربی، فارس، سیستان و بلوچستان و هرمزگان شاهد تجمع و تظاهرات اعتراضی بود که در بسیاری از موارد به خشونت کشیده شد.

در تهران مسئولان فرمانداری از بازداشت ۴۵۰ نفر در روزهای اخیر خبر داده‌اند و استانداری استان مرکزی گفته حدود ۱۰۰ نفر دستگیر شده‌اند. بنا بر گزارش‌ها تعدادی از بازداشت‌شدگان آزاد شده‌اند.

امروز مقام‌های امنیتی و قضایی ایران با لحن تندتری درباره ادامه اعتراض‌ها هشدار دادند و گفتند که از این به بعد مجازات سنگین‌تری در انتظار کسانی خواهد بود که بازداشت می‌شوند.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور گفت پرونده‌هایی که تشکیل می‌شود به دادگاه خواهد رفت و طبق مقررات قانونی رسیدگی خواهد شد "اما آشوبگران و عوامل پشت پرده آنها باید بدانند که نه دستگاه قضایی و نه دستگاه امنیتی و نه دستگاع اطلاعاتی در ارتباط با این مسئله کوتاه نخواهند آمد".

اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران هم گفته که "اجازه نخواهیم داد وضعیت ناامنی در تهران تداوم پیدا کند" و هشدار داده که "اگر وضعیت ناامنی تهران تداوم یابد، قطعا مسئولان تصمیماتی خواهند گرفت و در آن صورت کار یکسره خواهد شد."

موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه انقلاب تهران هم گفته: "کسانی که از روزهای سوم به بعد اغتشاشات دستگیر شوند، جرم و مجازاتشان سنگین خواهد بود زیرا با توجه به اعلام وزارت کشور مبنی بر غیرقانونی بودن این تجمعات، عالماً و عامداً و با علم و آگاهی اقدام به تجمع، اغتشاش و حرمت‌شکنی کرده‌اند."

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد