logo

مکرون خواستار انحلال حشدالشعبی در عراق شد

شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۰۲ دسامبر ۲۰۱۷دویچه وله: رئیس‌جمهور فرانسه خواستار انحلال همه گروه‌های شبه‌نظامی، از جمله گروه حشدالشعبی مورد حمایت ایران در عراق شد. او همچنین بر اجرای ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق برای روشن‌ شدن وضعیت مناطق مورد مناقشه بغداد و کردها تأکید کرد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز شنبه ۲ دسامبر (۱۱ آذر) از دولت عراق درخواستی کرد که به‌ندرت توسط یک مقام بلندپایه غرب در ملاء عام بیان می‌شود: او از عراق خواست تا همه گروه‌های شبه‌نظامی، از جمله گروه حشدالشعبی که مورد حمایت ایران است را منحل کند.

درخواست مکرون که بعد از دیدار با نچیروان بارزانی، نخست‌وزیر دولت اقلیم کردستان عراق در پاریس بیان شد گواه تلاش دشوار دولت عراق برای برقراری تعادل میان همه متحدانش، هم جمهوری اسلامی ایران و هم غرب است.

کردهای عراق گروه حشدالشعبی را به بدرفتاری علیه کردها در مناطق چندقومیتی متهم کرده‌اند.

دیدار با نچیروان بارزانی و قباد طالبانی، معاون او اولین نشست بین‌المللی در سطح مقام‌های ارشد برای رهبران کرد بعد از رفراندوم استقلال اقلیم کردستان از عراق در ۲۵ سپتامبر سال ۲۰۱۷ بود.

امانوئل مکرون در کنفرانس خبری مشترک با نچیروان بارزانی و قباد طالبانی گفت: «اساسی است که در مورد این گروه‌ها، به ویژه حشدالشعبی که در چند سال گذشته در عراق خود را ثبات بخشیده انحلال گام به گام صورت بگیرد و همه گروه‌های شبه‌نظامی به‌تدریج باید منحل شوند.»

مکرون خواستار گفت‌وگو در عراق میان دولت مرکزی در بغداد و دولت اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق شد و گفت، متقاعد شده که "گفت‌وگوی سازنده" می‌تواند به برداشته شدن محدودیت‌هایی که دولت مرکزی عراق برای اقلیم کردستان قائل شده منجر شود.

اکثریت کردهای عراق در رفراندوم به جدا شدن از عراق رأی داده‌اند؛ اقدامی که برای ایران و ترکیه، همسایگان عراق که از اقلیت کرد برخوردارند به منزله زنگ خطر محسوب می‌شود.

دولت عراق به این رفراندوم با محاصره کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه میان کردها و دولت مرکزی پاسخ داد. دولت همچنین پروازهای مستقیم به کردستان را ممنوع ساخت و خواستار کنترل مرزهای کردستان شد.

مسعود بارزانی که سال‌ها بود ریاست اقلیم کردستان را بر عهده داشت بعد از این تحولات کنار رفت و نچیروان بارزانی که ریاست دولت محلی کردستان را بر عهده دارد از آن پس تلاش کرد تا از راه مذاکره مناقشه را حل و فصل کند.

نخست‌وزیر عراق روز شنبه گفت، از نظر او فرانسه در پایان دادن به مناقشه با بغداد نقش ایفا می‌کند و دولت کردستان به رأی دادگاه فدرال عراق صادره در ۲۰ نوامبر که همه‌پرسی استقلال کردستان را مغایر قانون اساسی تشخیص داد احترام می‌گذارد.

در ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق بر برگزاری همه‌پرسی تا پیش از پایان سال ۲۰۰۷ در منطقه نفت‌خیز کرکوک و سایر مناطقی که هم دولت مرکزی و هم اقلیم کردستان ادعای مالکیت آن را دارند تأکید شده تا مشخص شود که آیا مردم این مناطق می‌خواهند قسمتی از اقلیم کردستان باشند یا نه.

چنین رفراندومی هرگز به وقوع نپیوست و این از دلایلی بود که دولت محلی کردستان برای مستدل کردن رفراندوم یک‌جانبه خود برای استقلال برشمرده بود.

کردها می‌گویند، تا سال‌های دهه ۱۹۷۰ در این مناطق اکثریت را داشتند، یعنی تا زمانی که صدام حسین، دیکتاتور معدوم عراق طی کمپینی تلاش کرد آن‌ها را از این مناطق ریشه‌کن کرده و جایشان را به عرب‌ها بدهد.

در سال ۲۰۰۳ که حمله نیروهای تحت رهبری آمریکا منجر به سقوط صدام حسین شد راه برای کردها برای بازگشت به این مناطق باز شد.

به گزارش رودا، شبکه تلویزیونی محلی اربیل که به دولت اقلیم کردستان عراق نزدیک است، نچیروان بارزانی در کنفرانس مطبوعاتی یادشده با اشاره به رفراندوم سپتامبر گفت: «ما در دوره جدیدی قرار داریم و این بحث تمام شده و ما موضع خود را در دولت محلی کردستان روشن کرد‌ه‌ایم.»

مکرون خواستار اجرای ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق شد تا وضعیت مناطق مورد مناقشه بین بغداد و کردها هر چه زودتر روشن شود.نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد