logo

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

واکنش آمریکا به گزارش آمانو: ایران شفافیت کامل داشته باشد

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳ نوامبر ۲۰۱۷رادیو فردا: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنجشنبه دوم آذر در نشست فصلی این آژانس پایبندی ایران به برجام را تایید کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، یوکیا آمانو در نشست فصلی ۳۵ عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «ایران به تعهداتی که داده عمل کرده است.»

وی سپس تاکید کرد: « آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال نظارت و راستی‌آزمایی همه تعهدات هسته‌ای [طبق توافق ۲۰۱۵] است که بخش T هم شامل آن می‌شود.»

براساس بند T برجام، «فعالیت‌هایی که می‌تواند در طراحی و توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای نقش داشته باشند ممنوع شده‌اند.»

آمانو اظهار داشت: «تا به امروز آژانس به همه مکان‌هایی لازم برای بازرسی، دسترسی داشته است... در این مرحله من هیچ گونه نگرانی برای مطرح کردن ندارم.»

به گزارش خبرگزاری آلمان یوکیا آمانو همچنین در حاشیه نشست شورای احکام اظهار داشت، «برخی سو،تفاهم‌ها» با واشینگتن در مورد توافق هسته‌ای با ایران وجود داشته است.

وی سپس گفت که در سفر اخیرش به آمریکا، تلاش کرده این اختلاف‌نظرها را با سیاستگذاران و قانونگذاران آمریکایی رفع کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، ماه گذشته تهدید کرد که احتمال دارد آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود.

دونالد ترامپ در ماه اکتبر از امضای توافق هسته‌ای ایران خودداری کرد و گفت این توافق «می‌تواند از سوی من در هر زمانی ملغی شود.» رئیس جمهوری آمریکا پیشتر دوبار پایبندی ایران به برجام را امضاء کرده بود.

در حالی که رئیس جمهوری آمریکا از امضای برجام خودداری کرده، اما هنوز از این توافق خارج نشده است. رئیس جمهوری آمریکا گفته است که از دولت خود خواسته با کنگره و متحدان آمریکا برای بررسی ایراد‌های این توافق همکاری کنند تا ایران «هرگز نتواند با سلاح‌های اتمی جهان را تهدید کند.»

آمریکا خواستار مذاکره دوباره درباره برجام است اما ایران گفته به هیچ وجه مذاکره دوباره درباره برجام را نمی‌پذیرد.

واشینگتن همچنین خواستار اعمال محدودیت علیه برنامه موشکی ایران است. ایران اما تاکید می‌کند که برنامه موشکی‌اش قابل مذاکره نیست.

در حالی که آمریکا می‌گوید طبق قطعنامه شورای امنیت ایران باید از برنامه موشک‌های بالستیک خود دست بکشد، تهران می‌گوید در قطعنامه شورای امنیت ایران از استفاده از موشک‌های هسته‌ای با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای منع شده است.

در قطعنامه ۲۲۳۱ که در ۲۹ تیرماه ۱۳۹۴ به تصویب شورای امنیت رسیده آمده است: «از ایران خواسته شده که تا هشت سال بعد از اولین روز اجرای برجام از هرگونه فعالیت مربوط به موشک‌های بالستیکی که قابلیت حمل سلاح را دارند اجتناب کند از جمله به‌کارگیری تکنولوژی مربوط به این موشک‌ها.»

فرانسه، بریتانیا و آلمان نیز پیشتر در روز ۲۱ مهرماه امسال با صدور بیانیه‌ای مشترک ضمن حمایت از برجام حمایت، نسبت به برنامه موشک‌های بالستیک و «فعالیت‌های ثبات‌زدای» ایران در منطقه ابراز نگرانی کردند.

در بیانیه مشترک بریتانیا، فرانسه و آلمان آماده است: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌طور متناوب پایبندی ایران به برجام را از طریق راستی‌آزمایی طولانی‌مدت و برنامه نظارت تایید کرده است. از این رو ما دولت و کنگره آمریکا را ترغیب می‌کنیم پیش از هر گونه اقدامی که ممکن است برجام را تضعیف کند تبعات آن برای امنیت ایالات متحده و متحدانش را در نظر بگیرند؛ اقداماتی نظیر وضع دوباره تحریم‌هایی که طبق توافق لغو شده است.»

ژنرال مک‌مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید در شهریور امسال به شبکه ای‌بی‌سی گفته بود برجام «همه منافع را از پیش به رژیم ایران داده است.»

ژنرال مک‌مستر در شهریور ماه امسال همچنین ایران را به‌بی‌ثبات کردن منطقه متهم کرد و گفت: «ما می‌دانیم که ایران بخش‌هایی (از توافق) را نقض کرده است.»

طبق توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵، آژانس مسئول اجرا و قضاوت درباره پایبندی طرفین به تعهداتشان است.

واکنش آمریکا به گزارش آمانو: ایران شفافیت کامل داشته باشد | بودجه یک میلیون دلاری برای ادامه نظارت بر ایران

صدای آمریکا: هیئت نمایندگی آمریکا در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین روز پنج‌شنبه در واکنش به گزارش یوکیا آمانو، «همکاری و شفافیت کامل» ایران در ارتباط با اجرای توافق هسته‌ای را خواستار شد. این هیئت از اختصاص بودجه یک میلیون دلاری آمریکا برای ادامه نظارت بر ایران نیز خبر داد.

در بیانیه هیئت آمریکا از «حرفه‌ای‌گری و کار عالی» آژانس در نظارت بر فعالیت هسته‌ای ایران تجلیل شده و آمده، هیچ چیز جز همکاری و شفافیت کامل ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این امکان را نمی‌دهد که جامعه بین‌المللی را از پایبندی ایران به تمام تعهدات هسته‌ای‌اش مطمئن سازد.

آمریکا از آژانس خواستار شد تا هر نگرانی جدید و معتبری در مورد فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران، را مورد بررسی قرار دهد.

هیئت آمریکا همچنین در بخشی از بیانیه خود اعلام کرد ایالات متحده یک میلیون دیگر برای بودجه «فعالیت‌های آژانس برای نظارت و راستی‌آزمایی برجام» اختصاص داده است.

واکنش هیئت آمریکا به گزارش روز پنجشنبه رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی است. یوکیا آمانو در سخنان روز پنجشنبه در وین مقر آژآنس بین المللی انرژی اتمی صریحا اعلام کرد «ایران به تعهداتی که برعهده گرفته ، پایبند مانده است».

به گزارش اسوشیتدپرس، این سخن یوکیا آمانو به طور غیر مستقیم نقطه مقابل دیدگاه پرزیدنت ترامپ در مورد برجام است.

پرزیدنت ترامپ ماه پیش حاضر نشد پایبندی ایران به برجام را تایید کند و می گوید منافعی که تهران از برجام می برد با امتیازهائی که باید بدهد تناسبی ندارد.

دولت ترامپ می گوید بخش هایی از توافق توسط ایران اجرا نمی شود از جمله بعد از توافق هسته ای، شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ ایران را از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع کرده بود اما ایران در یک سال گذشته چند آزمایش موشکی داشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، ایران در ازای لغو تحریمهائی که در ارتباط با برنامه هسته ای علیه آن کشور اعمال شده بود، فعالیت های خود در زمینه برنامه هسته ای را محدود کرده است اما کنگره آمریکا در صدد است تحریمهای تازه ای علیه ایران وضع کند مگر آنکه تهران شرایط تازه آمریکا را بپذیرد.

تهران می گوید هر نوع تحریم تازه مغایر برجام خواهد بود.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد