logo

تنش میان آمریکا و سازمان آزادی‌بخش فلسطین

يکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹ نوامبر ۲۰۱۷دویچه وله: دولت آمریکا قصد دارد دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشنگتن را تعطیل کند. مقامات فلسطینی در این باره به آمریکا هشدار داده‌اند. این سازمان در صحنه سیاست بین‌الملل نماینده‌ی رسمی فلسطینیان محسوب می‌شود.

تنش و تیرگی بر روابط میان ایالات متحده و تشکیلات خودگردان فلسطین فلسطین سایه انداخته است. دولت آمریکا بر آن است که دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) در واشنگتن را تعطیل کند.

قصد فلسطینیان به شکایت علیه اسرائیل و برنامه‌های شهرک‌سازی این کشور در دیوان کیفری بین‌المللی لاهه ظاهرا از دلایلی است که سبب شده، آمریکا قصد برداشتن چنین گامی را داشته باشد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر سال جاری بر تصمیم برای شکایت از اسرائیل در دیوان بین‌المللی لاهه تأکید کرده بود؛ اقدامی که دولت آمریکا آن را عبور از خط قرمز می‌داند.

"فشار احتمالی از سوی اسرائیل"

صائب عریقات، دبیرکل این سازمان و مذاکره‌کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین تأیید کرد که نامه‌ای از سوی وزارت خارجه آمریکا در این راستا دریافت شده است.

در این نامه آمده است که وزارت خارجه ایالات متحده تمدید مجوز برای ادامه فعالیت‌های دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین را ممکن نمی‌داند.

به گفته‌ی عریقات، واشنگتن به احتمال قوی تحت فشار اسرائیل چنین تصمیمی را گرفته است.

او تهدید کرد که اگر چنین اقدامی انجام بگیرد و نمایندگی دیپلماتیک این سازمان واقعا تعطیل شود، "ما تمامی تماس‌ها و ارتباطات خود با دولت ترامپ را به حالت تعلیق درخواهیم آورد".

عریقات روز شنبه (۱۸ نوامبر / ۲۷ آبان) با انتشار پیامی ویدیویی همچنین تصریح کرد که چنین اقدامی از سوی دستگاه دولتی آمریکا تمامی روند صلح خاورمیانه را متزلزل خواهد کرد.

یک سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز نظری مشابه ابراز کرد و گفت، ایالات متحده با این اقدام خود را به عنوان پشتیبان و میانجی روند صلح خاورمیانه زیر سوأل برده و از دور خارج کرده است.

۹۰ روز فرصت برای ترامپ

طبق مصوبه‌ی کنگره‌ی آمریکا، سازمان آزادی‌بخش فلسطین برای ادامه حضور و فعالیت‌های دیپلماتیک خود در ایالات متحده هر شش ماه یک بار به مجوز وزارت خارجه‌ی این کشور نیازمند است.

به گفته‌ی یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا، رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده از تمدید این مجوز خودداری کرده است.

این مقام آمریکایی همچنین خاطرنشان ساخت که دونالد ترامپ ۹۰ روز وقت دارد، این تصمیم را بررسی کرده و در مورد آن تجدیدنظر کند.

به گفته‌ی او اگر رئیس جمهوری آمریکا تشخیص دهد که طرف فلسطینی با اسرائیل وارد مذاکراتی مستقیم و جدی شده است، دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشنگتن نیز می‌تواند بازگشایی شود و فعالیت‌های دیپلماتیک خود را از سر گیرد.

سازمان آزادی‌بخش فلسطین پس از آنکه در سال ۱۹۷۴ از سوی اتحادیه عرب و سپس از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد، تنها نماینده‌ی رسمی مردم فلسطین محسوب می‌شود و در بسیاری از کشورهای جهان نیز نمایندگی دارد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد