logo

تلگراف: «اعلام آمادگی بریتانیا برای بازپرداخت ۴۰۰ میلیون پوند بدهی به ایران»

پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶ نوامبر ۲۰۱۷رادیو فردا: روزنامه بریتانیایی تلگراف خبر می‌دهد که دولت بریتانیا اعلام آمادگی کرده است تا در ازای آزادی نازنین زاغری ۴۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۲۷ میلیون دلار) پول به ایران بازپرداخت کند.

این روزنامه می‌نویسد که این مبلغ قرار است در ازای آزادی نازنین زاغری به ایران پرداخت شود. این در حالی است که به نوشته خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی دفتر نخست‌وزیر بریتانیا که نخواسته نامش فاش شود گفته است که بین این دو موضوع «ارتباطی وجود ندارد.»

روز پنج‌شنبه وزارت خارجه ایران نیز ارتباط این دو موضوع با هم را تکذیب کرد.

نازنین زاغری رَتکلیف، امدادگر ایرانی-بریتانیایی است که هنگامی که برای سپری کردن تعطیلات به ایران سفر کرده بود در فروردین‌ماه سال ۹۵ بازداشت و مدتی بعد به «توطئه‌چینی» به منظور سرنگونی حکومت متهم شد.

در حالی که خانم زاغری اتهامات حکومت علیه خود را تکذیب می‌کند، دادگاهی در تهران او را به پنج سال حبس محکوم کرده است.

روزنامه تلگراف روز چهارشنبه ۲۴ آبان نوشت مبلغی که بریتانیا حاضر به پرداخت آن شده در چارچوب پولی است که آن کشور به خاطر یک معامله تسلیحاتی در زمان آخرین شاه ایران به ایران بدهکار است.

این قرارداد تسلیحاتی حدود چهل سال پیش امضا شد و بنابر گزارش‌ها، بریتانیا بخشی از سلاح‌ها و تجهیزات را به ایران تحویل نداده است.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، سال گذشته گفته بود که بازداشت همسر او دلایلی فراتر از فعالیت‌هایش دارد و به روابط تهران و لندن بازمی‌گردد؛ به این شکل که ایران خواستار پرداخت بدهی خرید تسلیحاتی پیش از انقلاب در برابر آزادی همسرش است. مقام‌های ایران این موضوع را رد کرده‌اند.

به نوشته خبر تازه تلگراف، تحریم‌های سازمان ملل و ایالات متحده علیه ایران تاکنون از پرداخت این مبلغ به ایران جلوگیری کرده‌اند و مقام‌های بریتانیایی به دنبال مشاوره قانونی بوده‌اند تا راهی برای انتقال آن به ایران پیدا کنند.

تلگراف از قول منابع دولتی بریتانیا که نامشان فاش نشده می‌نویسد که دولت این کشور نمی‌خواهد پرداخت این مبلغ را به طور مستقیم به آزادی نازنین زاغری ربط دهد.

این منابع در عین حال گفته‌اند که در بحبوحه تلاش‌ها برای آزادی خانم زاغری، بریتانیا قصد دارد با پرداخت این مبلغ رویکردی بر پایه «حسن نیت» به تهران نشان دهد.

در همین حال به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز پنج‌شنبه گفت که «پرداخت بدهی دولت بریتانیا به ایران به پرونده خانم نازنین زاغری هیچ ارتباطی ندارد و این دو موضوع، دو مقوله جدا از یکدیگر هستند.»

مسئله حبس نازنین زاغری چند هفته‌ای است که در پی اظهار نظر بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، درباره او در صدر اخبار است و این مقام بلندپایه حتی به دلیل این اظهار نظر خود مجبور به عذرخواهی شد.

در نخستین اظهار نظر خود درباره مسئله حبس خانم زاغری در ایران، وزیر خارجه بریتانیا گفته بود که خانم زاغری پیش از بازداشتش سرگرم تدریس خبرنگاری در ایران بوده است، امری که نازنین زاغری و کارفرمای او آن را تکذیب می‌کنند.

زاغری برای بنیاد تامسون رویترز، نهاد خیریه‌ای در لندن، کار می‌کرد. بنیادی که مستقل از مؤسسه خبری تامسون رویترز و خبرگزاری رویترز است.

پس از اظهار نظر وزیر خارجه بریتانیا، نازنین زاغری بار دیگر بدون اعلام قبلی به دادگاه احضار شد. ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری هم به خبرنگاران گفت که خانم زاغری پس از این اظهارات، به جرایم جدیدی متهم شده که مجازات آن می‌تواند ۱۶ سال حبس به محکومیت او بیفزاید.


بریتانیا و ایران ارتباط پرداخت بدهی قرارداد زمان شاه با آزادی نازنین زاغری را رد کردند

بی بی سی: بریتانیا و ایران گزارش دیلی تلگراف چاپ لندن در مورد آمادگی بریتانیا برای انتقال بیش از ۵۰۰ میلیون دلار بدهی خود به ایران برای تسریع آزادی نازنین زاغری را رد کرده‌اند. این پول مربوط به قراردادهای نظامی زمان شاه با بریتانیا است.

نازنین زاغری در حال گذراندن دوره محکومیت پنج ساله خود در زندان اوین تهران است.

سخنگوی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا گفته است پرداخت این مبلغ ربطی به خانم زاغری ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم گفته است پرداخت بدهی دولت بریتانیا به ایران به پرونده خانم نازنین زاغری هیچ ارتباطی ندارد.

او گفته است این دو مساله "جدا از یکدیگر هستند و هیچ ارتباطی بین آنها وجود ندارد."

به نوشته تلگراف، دولت بریتانیا برای انتقال این پول که مربوط به بدهی پرونده فروش سلاح در زمان شاه سابق ایران می‌شود، مشورت‌های حقوقی دریافت کرده است.

منابعی در دولت بریتانیا به روزنامه تلگراف گفته‌اند دولت مایل نیست پرداخت این پول بالغ بر ۴۰۰ میلیون پوند (۵۲۷ میلیون دلار) را به آزادی خانم زاغری ارتباط دهد.

این مبلغ به دلیل تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل متحد تا کنون در صندوقی ویژه مسدود مانده است.

خانم زاغری در نوروز ۱۳۹۵ هنگام بازگشت از تعطیلات و دیدار خانواده در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد.

خانم زاغری با فرزند خود به ایران سفر کرده بود. فرزندش به خانواده خانم زاغری در تهران تحویل داده شد و نازنین زاغری ابتدا به بازداشتگاهی در کرمان و سپس به اوین برده شد.

بوریس جانسون قرار است به زودی به تهران سفر کند.

روزنامه گاردین هفته پیش گزارش داد بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، "مشغول تهیه بسته پیشنهادی با هدف بهبود روابط با جمهوری اسلامی ایران است."

روزنامه گاردین نوشته بود ایران می‌خواهد که پیشنهادهای بریتانیا پیش از سفر بوریس جانسون به تهران اعلام شود تا اینطور برداشت نشود که بسته پیشنهادی در ازای آزادی نازنین زاغری ارائه شده است.

ریچارد رتکلیف٬ همسر نازنین زاغری نوامبر سال پیش گفته بود هدف ایران از نگه داشتن همسرش در زندان، گرفتن صدها میلیون دلار پولی است که با حکم دادگاه لاهه٬ وزارت دفاع بریتانیا باید به تهران پرداخت می‌کرد.

قرارداد نظامی ایران و بریتانیا چه بود؟

حکومت محمدرضا پهلوی٬ آخرین شاه ایران٬ در دهه ۱۹۷۰ میلادی مذاکراتی را با بریتانیا آغاز کرد که هدف آن خرید تانک‌های چیفتن بود. این تانک‌ها بعدا به "شیر ایران" مشهور شد.

بر اساس این قرارداد بریتانیا باید ۱۵۰۰ تانک چیفتن و ۲۵۰ خودروی زرهی به ایران تحویل می‌داد. حدود ۱۸۵ تانک به ایران تحویل داده شد. تحویل تانک‌ها حتی تا بعد از انقلاب هم ادامه داشت اما با اشغال سفارت آمریکا در تهران بقیه قرارداد به اجرا در نیامد.

در زمان مارگرت تاچر٬ نخست‌وزیر وقت بریتانیا٬ گفته شد که تعدادی از این تانک‌ها به اردن و سپس عراق فرستاده شده است که در جنگ با ایران بود.

دادگاه لاهه در هلند حکم داده که دولت بریتانیا باید چند صد میلیون دلار به ایران پرداخت کند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد