logo

پیام همدردی سازمان راه کارگر

نامت سپیده دمی است که بر پیشانی آسمان میگذرد!

به مناسبت درگذشت علی اشرف درویشیان روایت گر اردوی کار و رنج

شنبه ۶ آبان ۱۳۹۶ - ۲۸ اکتبر ۲۰۱۷

aliashraf-darvishian03.jpg
علی اشرف درویشیان نویسنده، پژوهشکر مبارز، توانا و مردمی، انسانی شریف، مهربان و آزاده را از دست دادیم. یار و یاور مردم زحمتکش، انسانی والا از تبار انسانهائی همچون " وان تروی " که از دل پاک حقیقت زاده شدند. دغدعه اش مردم فقیر و زحمتکش و کودکانی بود که در کنار گنداب آبشوران بزرگ شدند، کودکانی که با فقر و فلاکت و بیماری در زیر کرسی یخ زدند، دانش اموزانی که با گالش پاره و پر آب و دستهای یخ زده ، شکم گرسنه و لباس ژنده ، در کلاسهای درس حاضر میشدند. نویسنده ای از تبار و مکتب ماکسیم گورکی .

علی اشرف در خانواده ای تنگدست در کرمانشاه بدنیا آمد و در کودکی و جوانی در دانشکده های رنج و زحمت همچون ماکسیم گورکی برای گذران زندگی به کارهای گوناگون پرداخت. و بالاخره پس از گذراندن دوره آموزگاری در دانشسرای مقدماتی کرمانشاه به مدت هشت سال در روستاهای اطراف گیلانغرب و شاه آبادغرب به معلمی پرداخت. اهل مطالعه و کتاب بود. همدردی عمیقی نسبت به زحمکشان و تهیدستان و رنجهایشان داشت. علی اشرف صدای آنان بود. عشق شور انگیزش به سرنوشت این فراموش شدگان را در داستانهایش از جمله" از این ولایت" ، " آبشوران" " فصل نان" ، "همراه آهنگهای پدرم " ،" ابر سیاه هزارچشم"، " رنگینه " ، " سالهای ابری" و ... به خوبی میتوان دید.

علی اشرف هرگز در مقابل قدرتمداران شاه و شیخ سر خم نکرد و همواره در راه عدالت اجتماعی، آزادی و رشد و اگاهی توده های مردم مبارزه کرد و لحظه ای ساکت ننشست. بدین جهت بود که بین سالهای ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ به سبب نوشتن کتابِ "از این ولایت" و فعالیتهای سیاسی سه بار دستگیر و سرانجام از شغل معلمی اخراج شد. بار سوم در سال ۵۳ به یازده سال زندان محکوم شد که در انقلاب مردم ایران از زندان آزاد شد.

علی اشرف درویشیان در عین حال نقش پررنگی در حفظ و تداوم فعالیتهای کانون نویسندگان ایران چه در دوره رژیم سلطنتی و چه در دوره رژیم اسلامی داشت به همین خاطر و نیز آثارش و کلا تعلق اش به خانواده چپ ایران، در رژیم فقاهتی نیز از تهدید و فشار در امان نبود. یکی از کارهای ستودنی این نویسنده متعهد، کمک به انتشار کتاب خاطرات صفر قهرمانی پرسابقه ترین زندانی سیاسی ایران بود.

ما درگذشت علی اشرف درویشیان را به همسر و فرزندان و خانواده گرامی، کانون نویسندگان ، دوستان و دوستاران وی و همه انسانهای آزادیخواه و برابری طلب تسلیت میگوئیم و خود را در این اندوه بزرگ شریک میدانیم.

سازمان راه کارگر
۴ آبان ۱۳۹۶
www.rahekaregar.comنظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد