logo

اعتراض مردم در بانه به قتل کولبران

بازداشت مامورانی که به کولبران بانه شلیک کردند

چهار شنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۶ سپتامبر ۲۰۱۷دویچه وله: گروهی از مردم شهر بانه در استان کردستان ایران در اعتراض به قتل دو کولبر در مقابل فرمانداری شهر تجمع کرده‌اند. تجمع‌کنندگان خواستار رسیدگی فرمانداری بانه به مساله هستند.

روز دوشنبه (۱۳ شهریور/ ۵ سپتامبر) دو تن از کولبران با تیراندازی مرزبانان هنگ مرزی شهرستان بانه کشته شدند. یکی از کشته‌شدگان دهیار شهرستان بانه بوده است. گفته می‌شود این دو نفر که دو شب پیش وارد منطقه ممنوعه مرزی شده بودند به اخطارهای ماموران مرزی توجه نکرده و هدف قرار گرفته‌اند.

در اعتراض به این حادثه، خانواده‌های کولبران و مردم محلی بانه از روز دوشنبه مقابل فرمانداری بانه تجمع کردند. تجمع‌کنندگان خواستار رسیدگی فرمانداری بانه به این مساله هستند. علاوه بر تجمع در مقابل فرمانداری، مغازه‌داران بانه نیز در اعتراض به کشته شدن دو کولبر، مغازه‌های خود را بسته‌اند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، تجمع اعتراضی مردم بانه روز سه‌شنبه (۱۴ شهریور) نیز ادامه داشت. محسن بیگلری، نماینده مردم بانه در مجلس در این باره به خبرنگار ایلنا گفت، از تمام مراجع قضایی در سطح ملی پیگیر موضوع هستم.

نماینده بانه اضافه کرد، حتی خواستار برگزاری جلسه شورای تامین شهرستان شده‌ام و از قوه قضائیه و سایر نهادهای ذیربط نیز خواسته‌ام که موضوع را رسیدگی کنند تا حق این دو کولبر مظلوم ضایع نشود.

محسن بیگلری تاکید کرده بایستی با عاملان حادثه تیراندازی به این دو کولبر به شدت برخورد شود و به اشد مجازات محکوم شوند.

بنا به برخی گزارش‌ها در دومین روز اعتراض مردم بانه، درگیری‌هایی نیز میان نیروهای انتظامی و مردم به‌وجود آمده و چند نفر نیز بازداشت شده‌اند.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت روز سه‌شنبه درباره کشته شدن دو کولبر در بانه گفت: اطلاعات دقیقی درباره این موضوع ندارم اما قطعا پیگیری‌های لازم را در دولت انجام می‌دهیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این که چرا یک دهیار کولبری می‌کند باید تحقیق کنیم که چنین اتفاقی چرا افتاده است.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر این که "وزارت کشور قرار بود کوله‌بران راسامان‌دهی و سازمان‌دهی کند، این طرح در چه مرحله‌ای است و پاسخ شما به نقدهای که به وزارت کشور در این خصوص وارد می‌شود چیست"، گفت: «وزارت کشور طرح سامان‌دهی و سازمان‌دهی کوله بران را در هیات دولت ارائه داد که تا حدودی ما را قانع کرد تا کسانی که از این طریق ارتزاق می‌کنند به کارشان ادامه دهند.»

مجتبی شیرود بزرگی، دادستان نظامی استان کردستان نیز به خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گفته است عاملین تیراندازی در منطقه مرزی هنگه ژاله شهرستان بانه از سوی دستگاه قضایی شناسایی و در بازداشت هستند.

دادستان نظامی استان کردستان اضافه کرده موضوع این حادثه از طریق دستگاه قضایی نیروهای مسلح در دست بررسی است و اخبار تکمیلی در این خصوص متعاقبا اعلام می‌شود.بازداشت مامورانی که به کولبران بانه شلیک کردند

مرگ دو کولبر اعتراض مردم بانه را برانگیخت. استاندار کردستان گفته است دو تن از ماموران در بازداشت هستند. مقامات ایرانی از تشکیل پرونده و "محاکمه خاطیان" صحبت کردند.

روز دوشنبه ۱۳ شهریور (۴ سپتامبر) دو کولبر به نام‌های حیدر فرجی ۲۱ ساله و مامه قادر بهرامی ۴۵ ساله با تیراندازی مرزبانان هنگ مرزی شهرستان بانه کشته شدند. یکی از کشته‌شدگان، دهیار یکی از روستاهای شهرستان بانه در استان کردستان بوده است. یک روز بعد از این حادثه مردم بانه در اعتراض به قتل این دو کولبر در مقابل فرمانداری تجمع کردند. اعتراض به قتل کولبران تبدیل به ناآرامی شد.

روزنامه همشهری درباره جزئیات کشته شدن کولبران با عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان گفتگو کرده است. استاندار کردستان با اشاره به این اعتراض‌ها به همشهری گفت: «اقدامات کافی برای جبران اشتباه صورت گرفته در کشته شدن دو هموطن کرد بانه‌ای و تأمین رضایت و آرامش نسبی مردم این شهر صورت گرفته است؛ خاطیان نیز بازداشت شده‌اند.»

اکبر جوهری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان هم با اشاره به تشکیل پرونده قضایی در حادثه مرگ دو کولبر به خبرگزاری میزان گفت: «در این زمینه پرونده قضایی در سازمان قضایی تشکیل، تحقیقات در حال انجام و متهمین شناسایی و بازداشت شده‌اند.»

جوهری در روایت خود از این حادثه گفته: «دو کولبر در حال وارد کردن محموله قاچاق به داخل کشور بودند که مأموران به سمت آنها تیراندازی می‌کنند.»

بازداشت معترضین بانه

رسانه‌های محلی کردستان از جمله آژانس خبری کردپا، هویت افراد بازداشت شده در ناآرامی بانه را کوردو حسین‌پور، جلال ساوان و احمد شفیعی اعلام کرده‌اند. کردپا از بسته شدن و تعطیلی بازار و مغازه‌های شهرستان بانه و زخمی شدن ۱۰ نفر بر اثر تیراندازی معترضین هم خبر داده است.

کردپا می‌نویسد: «تجمع اعتراضی با دخالت نیروهای گارد ویژه به خشونت کشیده شده و نیروهای گارد ویژه با استفاده از گاز اشک‌آور درحال پراکنده کردن معترضان می‌باشند. معترضان در این تجمع اعتراضی با دادن شعار و پرتاب سنگ در برابر تلاش نیروهای گارد ویژه برای متفرق کردن آنان مقاومت کردند.»

کردپا همچنین خبر داده‌: «نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران جهت کنترل وضعیت شهر بانه در سطح شهر مستقر شده‌اند و هلیکوپترها بر فراز آسمان این شهر درحال پرواز می‌باشند.»

به نوشته کُردپا فضای شهر بانه از سوی نیروهای امنیتی "میلیتاریزه" و رفت و آمد شهروندان ممنوع اعلام شده است.

اصطلاح کولبر در اشاره به گروهی از ساکنان مناطق مرزی غرب ایران به کار می‌رود که برای امرار معاش، پیاده از مرز می‌گذرند و اجناسی را از کردستان عراق بر دوش خود یا با چارپایان برای فروش به ایران منتقل می‌کنند. پیش‌تر رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر در استان آذربایجان غربی گفته بود ۷۰ هزار کولبر در مجموعِ مرزهای کشور وجود دارد.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد