logo

به یاد محمود بزرگمهر

نه می بخشیم و نه فراموش می کنیم

دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۸ اوت ۲۰۱۷

باقر مرتضوی

محمود بزرگمهر در اواسط دهه ۱۹۶۰ میلادی به خارج از کشور آمد و در فرانسه به تحصیل پرداخت. او در پاریس به مبارزات جنبش دانشجویی روی آورد و عضو کنفدراسیون شد. در کنگره نهم کنفدراسیون که در دیماه ۱۳۴۷ (ژانویه ۱۹۶۹) در شهر کلن آلمان تشکیل شد، به عضویت هیأت دبیران این سازمان انتخاب شد.

در آن سالها رشد جنبشهای ترقیخواهانه در سراسر کشورهای سه قاره به خصوص جنگ ویتنام، حجم کار هیأت دبیران کنفدراسیون را نیز افزایش داد. محمود که دبیردفاعی وبین المللی کنفدراسیون بود، در برگزاری تظاهرات و اعتصابات کنفدراسیون در دفاع اززندانیان سیاسی در سیاهاله های رژیم شاه و مبارزات آزادیبخش خلقهای منظقه و به خصوص فلسظین و خلق ویتنام نقش ویژهای داشت.

محمود با کوششهای فراوانی که در راه حمایت از مردم فلسطین و افشاء رژیم اشغالگر اسرائیل آغاز کرد، حساسیت دانشجویان ایرانی و نیروهای مترقی و لیبرال خارجی را نسبت به مبارزات خلق فلسطین برانگیخت.

محمود در جریان اختلافات درون سازمان انقلابی که سرانجام به انشعاب انجامید، به گروه کادرها پیوست و از این پس فعالیتهای خود را علاوه بر کنفدراسیون در گروه تازهای به نام "سازمان اتحاد مبارزه برای ایجاد طبقه کارگر" ادامه داد. ارگان تئوریک این سازمان، مسائل انقلاب و سوسیالیسم نام داشت. اغلب مقالات این نشریه یا اثر محمود بود یا به کمک او نوشته شده بود.

بزرگمهرانسانی مبتکرو پر کار بود.او ضمن آگاهی به مسائل پچیده تئوریک از روحیه خشک و تفرعن های آکادمیک به دور بود به موسیقی کلاسیک علاقه داشت و اغلب وقت آزاد خود را به سینما و موسیقی اختصاص میداد. در عین حال عکاس ماهری هم بود.همه این خصوصیات از او شخصیت بر جسته ای ساخته بود که احترام همه را بر می انگیخت

محموددر کنار فعالیت های شبانه روزی در جنبش دانشجوئی برای گذراندن زندگی به کار ترجمه میپرداخت.به زبان فرانسه کاملا مسلط بود.برخی از دانشجویان ایرانی که دوره فوق لیسانس یا دکترای خود را دردانشگاه های فرانسه می گذراندند. هنگامی که تزپایان نامه تحصیلی خود را مینوشتند از محمود میخواستند تا متن را تصحیح کند

محمود در آستانه انقلاب ۵۷ به ایران بازگشت و در تأسیس حزب رنجبران نقش مهمی بازی کرد.اودر کنگره اول حزب ۵ دیماه ۱۳۵۸ به عضویت دفتر سیاسی این حزب انتخاب شد. در حملات رژیم به سازمانها و احزاب، در یک روز نزدیک به بیست نفر از اعضاء، کادرها و رهبران حزب رنجبران، از جمله محمود دستگیر شدند.و در بیست و ششم تیرماه ۱۳۶۳ به دست عمال رژیم اسلامی به جوخه اعدام سپرده شد.یادش گرامی بادنظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد