logo

دفاع فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران
از حق روزنامه‌نگاران ایرانی برای تشکیل اتحادیه

شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۶ اوت ۲۰۱۷

رادیو فردا: فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران به دنبال استعفای هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران، مقامات ایران را به «نقض حقوق بنیانی روزنامه‌نگاران» متهم کرد و خواستار رفع موانع برای فعالیت‌های صنفی اهالی رسانه در ایران شد.

اعضای هیئت مدیره منتخب انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در اعتراض به مانع‌تراشی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ثبت این انجمن و «فشارهای غیرقانونی» به منظور تغییر ترکیب هیئت مدیره آن روز جمعه سوم شهریور استعفا کردند.

آنتونی بلنگر دبیر فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در این باره گفت: «ما به تصمیم اعضای هیئت مدیره برای استعفا در اعتراض به سرسختی مقامات [ایران] و نقض حقوق بنیانی روزنامه‌نگاران ایرانی احترام می‌گذاریم و همچنان از حق همه همکاران خود در ایران جهت تشکیل، سازماندهی و اداره اتحادیه خود دفاع می‌کنیم.»

در نامه استعفای اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران آمده که اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران از ثبت این انجمن «استنکاف» کرده و «راهکارهای فراقانونی و غیرقانونی را به عنوان پیش شرط ثبت رسمی انجمن» اعلام کرده است.

این نامه می‌گوید که اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در جلسات متعدد خواستار تغییراتی در اعضای هیات مدیره منتخب انجمن صنفی و جایگزینی آنها با افرادی خارج از فهرست منتخبان اصلی و علی‌البدل مجمع عمومی این انجمن شده است.

امضاکنندگان این نامه اما چنین خواسته‌ای را «خلاف قانون» و «به منزله دخالت یک نهاد دولتی در امور یک تشکل غیردولتی» دانسته‌اند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران به دنبال جلوگیری از فعالیت‌های انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و پلمپ دفتر آن در سال ۸۸ تشکیل شد. اما علی‌رغم وعده‌های حسن روحانی برای رفع موانع فعالیت‌های انجمن صنفی روزنامه‌نکاران نه این انجمن توانست فعالیت خود را از سربگیرد و نه انجمن صنفی تازه‌تاسیس روزنامه‌نگاران تهران کاری از پیش برد.

در این حال دبیر فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران بار دیگر بر لزوم از سرگیری فعالیت‌های انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران تأکید کرده و خواستار رفع محدودیت‌ها و موانع در این زمینه شده است.

پیش از این علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته بود که دادستان کل کشور مخالف بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران است.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد