logo

مدیرکل شنود وزارت اطلاعات احمدی‌نژاد انتخاب احتمالی حسن روحانی برای وزارت ارتباطات

سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۱ اوت ۲۰۱۷یک منبع مطلع در وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات به کمپین گفت محمدجواد آذری‌جهرمی یکی از گزینه‌های جدی حسن روحانی برای وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات است. به گفته این منبع اگر چه هنوز اسامی نهایی وزرا اعلام نشده است، اما آقای جهرمی شانس اول برای تصدی وزارت ارتباطات وفن‌آوری اطلاعات است.

طی هفته‌های گذشته رایزنی و حدس و گمان در مورد گزینه‌های تصدی وزارتخانه‌های دولت دوم حسن روحانی در بین رسانه‌ها و فعالین سیاسی و مدنی جریان داشته است. با وجود اینکه تا روز تحلیف حسن‌روحانی به عنوان دوازدهمین رییس جمهوری ایران در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ نمی‌توان به صورت قطعی خبر انتصاب آذری‌جهرمی را به عنوان وزیر ارتباطات و فن‌اوری اطلاعات تایید کرد، اما سابقه او در دولت محمود احمدی‌نژاد نگرانی‌ جدی در خصوص تصدی این وزارتخانه ایجاد ‌می‌کند.

طی مبارزات انتخاباتی و قبل از آن، حسن روحانی همواره در سخنرانی‌های خود از آزادی اینترنت و نیز رفع فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و باز نگهداشتن آنها دفاع کرده است. با این وجود، طی دوره اول حسن روحانی، با توسعه شبکه ملی اینترنت، احاطه و تسلط دستگاه‌های حکومتی بر ارتباطات آنلاین شهروندان گسترش پیدا کرد و به تبع آن امکان هک کردن و شنود این ارتباطات توسط دستگاه‌های ذی‌ربط را افزایش داد. در واقع سوی دیگر دسترسی و سرعت بیشتر شبکه ملی اطلاعات، امکان شنود، هک و دسترسی دستگاه‌های حکومتی به اطلاعات شهروندان است. استفاده از این اطلاعات برای سرکوب فعالان سیاسی و مدنی و همچنین کنترل فضای مجازی در طی سال‌های گذشته، موقعیت وزیر ارتباطات را به موقعیتی کلیدی در دولت حسن روحانی تبدیل می‌کند که در صورت سپردن آن به افرادی با دیدگاه‌های امنیتی که در آن حریم خصوصی افراد الویت چندانی ندارد، تبعات سنگینی برای کاربران اینترنتی در ایران خواهد داشت.

منبع مطلع در وزارت ارتباطات و فن‌اوری اطلاعات با ذکر اینکه نامش فاش نشود به کمپین گفت: «پیش از این آقای نصر‌الله جهانگرد گزینه جدی این سمت بود اما از هفته پیش همه در وزارتخانه با خبر شدند که ایشان دیگر گزینه‌ جدی نیستند و گزینه جدی که به نظر نهایی شده نیز می‌رسد آقای جهرمی است.» این منبع اضافه کرد: «از سوابق آقای جهرمی مدیرکل شنود وزارت اطلاعات در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد است،‌ و همین امر نگرانی زیادی را از این جهت ایجاد کرده که بعد از انتصاب ایشان بدنه کارشناسی وزارت خانه به افراد امنیتی واگذار شود.»

همزمان با افزایش شایعات انتخاب او به عنوان وزیر ارتباطات و افزایش حضور آذری‌جهرمی در رسانه‌ها، امروز ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ در حساب اینستاگرام خوب خبر از موافق مقامات قضایی ایران برای برداشتن فیلترینگ از دو سایت یوتیوب و بلاگ‌اسپات در دانشگاه‌ها ایران داد. او در حساب اینستاگرام خود نوشت: «امروز پس از پیگیریهای انجام شده در خصوص #رفع_فیلتر یوتیوب و بلاگ اسپات در دانشگاهها، با نظر مساعد دادستان محترم کل کشور، شرایط رفع فیلتر این سرویسها در دانشگاههای کشور طی نامه ای به ما اعلام شد. تلاش میکنیم برای پیاده سازی شرایط اعلامی تسریع به عمل آید . جا دارد از حجت الاسلام منتظری بابت پاسخ مثبت به این درخواست تشکر کنم.»

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد