logo

کروبی پس از آنژیوگرافی قلب در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد

وزارت بهداشت: مسئولیتی در قبال درمان محصورین به ما محول نشده است

نگرانی فرزندان موسوی و رهنورد از وضعیت سلامتی پدر و مادرشان

دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۳۱ ژوييه ۲۰۱۷

Mousavi-Rahnavard-Karubi-s.jpg
رادیو فردا: پس از ابراز نگرانی خانواده‌های میرحسین موسوی و مهدی کروبی در مورد سلامت آنها، و نیز اعتراض خانواده کروبی به «اختلال عامدانه» در روند درمانی او، وزارت بهداشت و درمان ایران اعلام کرد که مسئولیتی درباره پیگیری وضع درمانی «محصورین» ندارد.

در بیانیه روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی ایران که روز دوشنبه نهم مرداد در وب‌سایت خبری این وزارتخانه منتشر شد، تأکید شده که «تاکنون به این وزارتخانه، مسئولیتی در خصوص پیگیری درمان محصورین محول نشده است».

در روزهای اخیر فرزندان مهدی کروبی خبر دادند که او دو بار به دلیل عارضه قلبی به بیمارستان منتقل شده است. در این زمینه روز دوشنبه فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی گفت که او پس از آنژیوگرافی به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شده، اما «پزشکان هنوز عمل قلب باز و کار گذاشتن فنر برای قلب او را صلاح نمی‌دانند».

دختران میرحسین موسوی نیز اخیراً اعلام کردند که در آخرین دیدارشان با والدین خود، متوجه شده‌اند پدرشان دچار «نوسان شدید فشار خون و سرگیجه شدید» است. آنها در گفت‌وگویی که روز دوشنبه نهم مرداد در روزنامه جمهوری اسلامی منتشر شد، نیز از نحوه پیگیری‌ها در مورد سلامتی آقای موسوی و خانم رهنورد انتقاد کردند.

بیانیه وزارت بهداشت ایران در واکنش به این ابراز نگرانی‌ها منتشر شده است.

این بیانیه یادآور شده که عیادت‌های وزیر بهداشت در بیمارستان، «اقدامی شخصی بوده» و به منظور «ارائه گزارش به مقامات بالاتر، حسب درخواست این مقامات»، انجام شده است.

در بیانیه وزارت بهداشت، اشاره‌ای بیشتری در این مورد نشده است.

پیشتر به نقل از وزیر بهداشت ایران گزارش شده بود که از سوی رئیس‌جمهور «موظف شده بیماری افراد در حصر را پیگیری و اقدامات لازم پزشکی را انجام دهد»، و گفته بود که این اقدامات «با اعتماد رئیس قوه قضائیه انجام می‌شود».

حسین قاضی‌زاده هاشمی در مرداد سال گذشته، در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد همچنین گفته بود که «از نظر پزشكی، دارویی و پرستاری هر چیزی كه محصورین خواستند برای آنها فراهم كردند و محدودیتی در انتخاب پزشک نبوده است».

او اضافه کرده بود که «حتی اگر وزیر هم نبود»، در صورت درخواست محصوران «می‌توانست ویزیت‌شان كند» و «اكنون هم دائماً در جریان شرایط جسمی، روحی و روانی آنها هست».

اما اکنون فرزند میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، در گفت‌وگوی با روزنامه جمهوری اسلامی می‌گوید: «کمک‌های آقای وزیر مستلزم این است که اخباری از وضعیت سلامتی پدر و مادر به ما برسد. اگرچه رسیدن خبرهای ما به ایشان هم شامل محدودیت‌های موجود در کشور می‌شود».

او اضافه کرده که «دایره اختیارات وزیر بهداشت در مسائل خاص امنیتی» هم دست ایشان را هم می‌بندد و همه این موانع و سختی‌ها سبب نگرانی ما در تضمین سلامتی پدر و مادر شده است.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، که رهبری اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۸۸ را به عهده داشتند، از ۲۵ بهمن سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند، و تاکنون دولت حسن روحانی به وعده خود برای برچیدن حصر آنها عمل نکرده است.

رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، از جمله خواسته‌هایی است که حامیان حسن روحانی در گردهمایی‌های متعددی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امسال بر آن پافشاری کردند.

گروه‌ها و چهره‌های سیاسی از جمله مجمع مدرسین حوزه علمیه قم، انجمن اسلامی جامعه پزشکی، تعدادی از انجمن‌های اسلامی دانشجویان و هزاران تن، از جمله شماری از فعالان سیاسی، اجتماعی و مدنی در ایران خواستار پایان زندان خانگی رهبران جنبش سبز شده‌اند.

کروبی پس از آنژیوگرافی قلب در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد

فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، روز دوشنبه نهم مرداد اعلام کرد که آنژیوگرافی وی ظهر دوشنبه به پایان رسیده و او به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، خانم کروبی باابراز امیدواری نسبت به اینکه آنژیوگرافی قلب جواب بدهد،‌ گفت که پزشکان هنوز عمل قلب باز و کارگذاشتن فنر برای قلب همسرش را صلاح ندانسته‌اند.

مهدی کروبی روز یکشنبه هشتم مرداد دوباره به دلیل پایین بودن ضربان قلبش در بخش مراقبت های ویژه یکی از بیمارستان های تهران بستری شده بود.

وی هفته گذشته نیز به دلیل پایین بودن ضربان قلب در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری و عمل «ای. پی.اس» قلب برای او انجام شد. آقای کروبی پس از آن به محلی که در آن در حصر خانگی به سر می برد، بازگردانده شد.

به دنبال آن، خانوادهٔ مهدی کروبی در نامه‌ای تازه خبر دادند که روند درمان آقای کروبی «نیمه‌کاره» رها شده و وی روز جمعه ششم مرداد ماه مجدداً با عارضه قلبی مواجه شده است.

خانواده آقای کروبی همچنین در بیانیه دیگری در روز شنبه هفتم مرداد از «تلاش نماینده وزارت اطلاعات در مختل کردن عامدانه روند درمانى» و «مانع‌شدن از پیگیری امور درمانی محصورین» ​انتقاد کردند.

این بیانیه اندکی پس از انتشار اخباری در مورد وخامت وضعیت جسمانی مهدی کروبی، و نیز میر حسین موسوی، رهبر دیگر معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸، که همراه همسرش، زهرا رهنورد، در حصر خانگی هستند، منتشر شد.

در این بیانیه، دولت حسن روحانی و وزارت اطلاعات، در کنار آن‌چه «شخص حاکم» و «سیستم فشل قضایی» نامیده شد، «مسئول جان» محصورین توصیف شدند.

خانواده مهدی کروبی گفتند نماینده وزارت اطلاعات از آغاز فعالیت خود، دست به ایجاد «موانع متعدد برای محصورین و آزار و اذیت دو خانواده کروبی و موسوی» زده‌است.

بر اساس این بیانیه، نماینده وزارت‌ اطلاعات «ماموریت» و «رسالت تعریف‌شده‌ای» برای «مختل کردن روند درمان، مانع‌شدن از پیگیری امور درمانی محصورین» و «ستاندن تدرجی جان کروبی و موسوی» دارد.

وزارت اطلاعات تاکنون واکنشی به این گفته‌ها نشان نداده‌است.

در بیانیه خانواده آقای کروبی، در عین حال از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، نیز انتقاد شد که اگر «به دلیل دیگر اولویت‌ها، متعهد به پاسخگویی» در قبال رفع حصر نیست، ولی «موظف به پاسخگویی در قبال رفتارهای غیر قانونی و انسانى مأمورین خود» است.

دولت آقای روحانی هنوز به این گفته‌ها واکنشی نشان نداده‌است. رئیس‌جمهوری ایران، پیش از این، در مواردی مانند اعتراض‌های دانشجویان و شعارهایی با محوریت آزادی زهرا رهنورد، مهدی کروبی و میرحسین موسوی، گفته بود «دولت به همه وعده‌هایی که به مردم داده، پایبند است» و «برای دستیابی به اهداف‌مان نیاز به ایجاد اجماع داخلی داریم». با این وجود طی سال‌های گذشته تغییری در وضعیت حصر خانگی ۶ ساله آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد داده نشده‌است.

قوه قضائیه گفته است حصر خانگی این سه تن به دستور «شورای عالی امنیت ملی» صورت گرفته است. اما حسن روحانی، که رئیس این شورا نیز هست، وجود چنین مصوبه‌ای را رد کرده است.

نگرانی فرزندان موسوی و رهنورد از وضعیت سلامتی پدر و مادرشان

دختران میر حسین موسوی و زهرا رهنورد، از وضعیت سلامتی پدر و مادرشان و نحوه رسیدگی به بیماری های آنان ابراز نگرانی کردند.

آنان در مصاحبه ای با روزنامه جمهوری اسلامی که روز دوشنبه نهم مرداد، منتشر شد، از نحوه پیگیری‌ها در مورد سلامتی آقای موسوی و خانم رهنورد انتقاد کردند.

میرحسین موسوی مهدی کروبی،‌رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، همراه با زهرا رهنورد از بهمن سال ۸۹ تاکنون در حصر خانگی به سر می برند.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی، زهرا موسوی با اشاره به اینکه پدر و مادرش تا قبل از حصر خانگی سالم بودند،‌ افزود: «در دوران حصر انواع و اقسام بیماری برای آنها پدید آمد».

او در این ارتباط اشاره کرد که آقای موسوی دچار بیماری‌های قلبی و ناراحتی‌های استخوانی شده و خانم رهنورد نیز دچار مشکلات جسمی متعدد شده است.

زهرا موسوی در عین حال روحیه پدر و مادر خود را خوب توصیف کرد و افزود: «آنها مدام نگران سرنوشت مردم، مسائل بین‌المللی و آینده کشور هستند».

فرزند میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با قدردانی از تلاش‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای پیگیری مداوم سلامت محصورین گفت: «کمک‌های آقای وزیر هم مستلزم این است که اخباری از وضعیت سلامتی پدر و مادر به ما برسد. اگرچه رسیدن خبرهای ما به ایشان هم شامل محدودیت‌های موجود در کشور می‌شود».

وی اشاره کرد: «دایره اختیارات وزیر بهداشت در مسایل خاص امنیتی» هم دست ایشان را هم می‌بندد و همه این موانع و سختی‌ها سبب نگرانی ما در تضمین سلامتی پدر و مادر شده است.

زهرا موسوی با اشاره به اینکه آقای موسوی نیز مانند مهدی کروبی دچار ناراحتی قلبی شده بود، اضافه کرد: «امکانات فوری برای او وجود نداشت که شرایط فوق سبب افزایش نگرانی ما ‌شد درحالی که مسئولان موظف هستند برای تضمین سلامت آنها پزشک متعهد را در نزدیک‌ترین نقطه به آنها مستقر کنند و مشکل ما همین نکته است که مامورین حصر به میل خود خبرهای مربوط به سلامتی پدر و مادر و آقای کروبی را به خارج از محل حصر منتقل می‌کنند و این رفتار برای سلامت بیمار و زندانی ما خطرناک است.»

نرگس موسوی،‌ فرزند دیگر آقای موسوی و خانم رهنورد نیز در این زمینه گفت: «پزشک مامور برای درمان سرگیجه پدر داروی بسیار معمولی تجویز کرد که پس از مصرف آن دارو، پدر بی‌حال می‌شدند و به دلیل ضعف در پیگیری اساسی روند درمان، حتی سرگیجه‌های پدر دوباره برگشت که نشان می‌دهد پیگیری‌ها مربوط به سلامت پدر و مادر جدی نیست».

او با توجه به شرایط جسمی میرحسین موسوی بعد از یک عمل آنژیوگرافی و جراحی چشم گفت: «در چنین شرایطی، سرگیجه و افت فشار می‌تواند توامان خطرات جدی برای پدر به دنبال داشته باشد».

به گزارش وب‌سایت کلمه، دختران میرحسین و زهرا رهنورد، روز سوم مرداد، در ملاقات با پدر و مادرشان در حصر خانگی، متوجه شده‌اند که آقای موسوی «از نوسان شدید فشار خون و سرگیجه شدید رنج می‌برد».

خانم رهنورد دراین ملاقات به دخترانش اعلام کرده بود که در هفته‌های اخیر، هنگام راه رفتن آقای موسوی باید همواره کنار او باشد تا «سرگیجه و نوسانات و افت شدید فشارخون موجب حادثه و مشکل جدید نشود».

به نوشته کلمه، میرحسین موسوی در پاسخ به گلایه دخترانش از سکوت دربارهٔ وضعیت جسمی‌اش گفته است که «این واقعیت را باید پذیرفت که ما در زندان هستیم».

نرگس موسوی همچنین اشاره کرد:«ضعف نظارت بر سلامت پدر و مادر به حدی است که خودشان با دستگاه فشار خون خانگی فشارخون را رصد می‌کنند، درحالی که این کار در حیطه وظایف پزشکی متخصص است تا مسایل درمان و جلوگیری از خطرات بدون فوت وقت انجام شود».

وی در مورد ارتباط فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با آنان گفت: «ما هفته‌ای یک بار با پدر و مادر ملاقات داریم و پس از آن هیچ گونه تماس تلفنی هم در طول هفته وجود ندارد».

نرگس موسوی در مصاحبه اش به روزنامه جمهوری اسلامی همچنین از وضعیت نقاشی های پدرش ابراز نگرانی کرد و گفت که ماموران اجازه نمی دهند این نقاشی ها از محل حصر خارج شوند که نگهداری نامناسب، منجر به نابودی این آثار می‌شود و ماموران در پاسخ به انتقادهای ما می گویند خروج این آثار در پروتکل‌ها وجود ندارد.

دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و همچنین خانواده مهدی کروبی، بارها دربارهٔ وضعیت جسمی آنان ابراز نگرانی کرده‌اند.

در این ارتباط،‌ محمدحسین کروبی، فرزند مهدی کروبی هم روز یکشنبه هشتم مرداد از بستری شدن مجدد پدرش در بخش مراقبت‌های ویژه در یکی از بیمارستان‌های تهران خبر داد و گفت ضربان قلب او به شدت پایین بوده است.
خانواده آقای کروبی همچنین در بیانیه دیگری در روز شنبه هفتم مرداد از «تلاش نماینده وزارت اطلاعات در مختل کردن عامدانه روند درمانى» و «مانع‌شدن از پیگیری امور درمانی محصورین» ​انتقاد کردند.

این بیانیه اندکی پس از انتشار اخباری در مورد وخامت وضعیت جسمانی مهدی کروبی، و نیز میر حسین موسوی، رهبر دیگر معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸، که همراه همسرش، زهرا رهنورد، در حصر خانگی هستند، منتشر شد.

در بیانیه خانواده آقای کروبی، در عین حال از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، نیز انتقاد شد که اگر «به دلیل دیگر اولویت‌ها، متعهد به پاسخگویی» در قبال رفع حصر نیست، ولی «موظف به پاسخگویی در قبال رفتارهای غیر قانونی و انسانى مأمورین خود» است.

دولت آقای روحانی هنوز به این گفته‌ها واکنشی نشان نداده‌است. رئیس‌جمهوری ایران، پیش از این، در مواردی مانند اعتراض‌های دانشجویان و شعارهایی با محوریت آزادی زهرا رهنورد، مهدی کروبی و میرحسین موسوی، گفته بود «دولت به همه وعده‌هایی که به مردم داده، پایبند است» و «برای دستیابی به اهداف‌مان نیاز به ایجاد اجماع داخلی داریم». با این وجود طی سال‌های گذشته تغییری در وضعیت حصر خانگی آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد داده نشده‌است.

قوه قضائیه گفته است حصر خانگی این سه تن به دستور «شورای عالی امنیت ملی» صورت گرفته است. اما حسن روحانی، که ریاست این شورا را بر عهده دارد،‌ وجود چنین مصوبه‌ای را رد کرده است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد